Generalul patriot Theodoru demontează farsa anti-semitismului atunci când îi demascăm pe khazari

Aceștia nu sunt semiți, adică nu sunt evrei după sânge, ci doar dpdv al naționalității. Probabil acesta e motivul pt care mascații i-au călcat casa acestui bătrânel acum câteva luni sub pretextul ca ar fi conspirat alături de Călin Georgescu „răsturnarea orânduirii de stat”. E absolut strigător ceea ce se întâmplă acum în România, noi fiind conduși de atâția filo-israeliți! Luați aminte! Dacă nu îi dăm afară din țara noastră, atunci ne vor transforma în Palestina! Deja creștinii adevărați și curajoși care demască ingerințele Israelului din România nu au voie să aibă funcție în țara asta. Deja suntem pe primul loc la exod la vreme de pace! Ce mai vrem să se întâmple, ca să ne trezim? „Ca să afli cine te dirijează, spune-mi pe cine nu ai voie să critici!” – Voltaire. Tot khazarii au dat ordin ca Șoșoacă să fie acum trimisă în judecată.

 

În categoria ROMANIA (alogeni) | Lasă un comentariu

NOI NATIONALISTII

Nu există o responsabilitate națională mai mare si mai urgentă decât conservarea si cultivarea atentă a limbii noastre. Limba Romana nu este doar un element cultural printre multe altele; este fundamentul metafizic al poporului nostru, vasul memoriei, linia cântecului prin care ne-am exprimat timp de mii de ani.

Națiunile nu trăiesc doar prin sânge. Națiunile trăiesc prin sens, continuitate și imaginația comună a unui popor si dincolo de granite – toate acestea fiind codificate în primul rând în limbă.
A pierde limba noastră nu înseamnă pur și simplu a pierde cuvinte. Înseamnă a pierde o viziune asupra lumii, un ritm de gândire și o cosmologie. Înseamnă a abandona arhitectura spirituală care i-a dat tării un caracter distinctiv cu mult înainte de a exista vreun steag, o constituție sau o doctrină. Nicio ideologie – de stânga, de dreapta, naționalistă sau globalistă – nu poate înlocui această moștenire fundamentală.

Totuși, în ultimii ani, o specie curioasă de naționaliști autoproclamați au apărut, bărbați care vorbesc la nesfârșit despre identitate, neglijând însăși substanța identității vorbindune cu englezisme sau alte barbarisme.
Ei invocă rasa, demografia și suveranitatea politică, dar rareori vorbesc despre esența culturală, lingvistică și spirituală care face din poporul nostru ceea ce este. Au postura naționaliștilor, vocabularul internetului de dreapta și estetica rebeliunii – dar nu și ancorarea, înrădăcinarea sau fidelitatea față de cea mai profundă moștenire a noastră. Ei înlocuiesc renașterea culturală cu retorica identitară, deoarece prima cere disciplină și sinceritate, în timp ce cea de-a doua cere doar o afirmare gratuită.

Acești indivizi numiti si pe bună dreptate naționaliști de carton/plastic, figuri goale care imită forma naționalismului, dar cărora le lipsește viața si rezonanta interioară. Vorbesc despre salvarea culturii nationale dar sunt indiferenți chiar față de sufletul pe care pretind că îl apără. Spun „poporul nostru”, dar arată puțină considerație pentru limba în care poporul nostru a visat, s-a rugat, a cântat, a argumentat, a legiferat și și-a imaginat destinul.

Un adevărat naționalist înțelege că Națiunea nu este o foaie statistică, nici o categorie biologică, nici o postură reacționară. Este o moștenire – o moștenire spirituală, culturală și istorică transmisă de-a lungul secolelor de suferință și rezistență. Iar limba noastră este nucleul acestei moșteniri. Este puntea dintre Dacia apostolilor și Romania de astăzi; între pietrele din Bucegi și sălile de clasă; între letopisetele istorice și poeziile moderne ale lui Eminescu. Toti vorbitorii de romana si de peste granitele actuale simt o reverență instinctivă pentru prezența sa, știind că este legătura vie cu ceva mai vechi, mai sfânt și mai continuu decât putem articula noi.

Este mai ușor să vorbești despre identitate în abstract decât să te angajezi în munca grea a continuității culturale. Este mai ușor să te plângi de imigrație sau demografie decât să înveți si să păzesti limba pe care strămoșii noștri au păstrat-o în ciuda cuceririi, persecuției și invaziilor. Este mai ușor să repeți formule ideologice străine decât să te cufunzi în spiritul antic al patriei.

In timpul antic al romanilor nu existau incă tări/state si natiuni. Erau doar posesii ale imperiilor, regatelor sau cetăti orase, dar totusi exista o Patrie cu cultura iubită si respectată si existau si patrioti adevărati.

Dar adevăratul naționalism este dificil. Necesită ca un om să se înrădăcineze în Tradițiile care îl preced – nu prin reacție, ci prin respect. Și pentru popor nicio tradiție nu este mai veche, mai profundă sau mai esențială decât limba noastră. Limba nu este un simplu instrument de comunicare; este un univers simbolic, o patrie spirituală în patria fizică. Ea poartă visele sfinților noștri, legile pamanturilor noastre, cântecele satelor noastre și metaforele modelate de munți, râuri și mitologii unice acestei Patrii.

Când limba moare, națiunea devine o fantomă: prezentă în trup, absentă în spirit.
De aceea, conservarea si cultivarea evolutivă nu trebuie văzută ca fiind opțională sau decorativă. Este o datorie – nu doar pentru cei care se autointitulează naționaliști, ci pentru fiecare roman care înțelege că identitatea fără cultură este lipsită de sens și că cultura fără limbă este incompletă. Strămoșii noștri au păstrat această limbă în conditii aprige mai ales in afara granitelor abstracte ale hărtilor impuse de altii și le-o șopteau copiilor lor sub sancțiunea legii. Au făcut-o nu din cauza ideologiei, ci pentru că au înțeles ceea ce riscăm să uităm: că fără limba noastră unitară, Romania este doar geografie, nu o Națiune.

Dacă naționaliștii moderni nu pot înțelege acest lucru, atunci nu sunt deloc naționaliști. Sunt consumatori de politică identitară, folosind natiunea ca simbol pentru narațiuni online care nu au nicio legătură cu sufletul străvechi al patriei.
Patrie care nu are nevoie de mai mulți oameni politici care să se prezinte drept apărători ai națiunii. Are nevoie de adevărati gardieni ai memoriei: oameni care sunt dispuși să restaureze tradițiile vii care fac din Romania Mare mai mult decât o unitate demografică.

Un adevărat naționalist nu apără doar granițele. El apără spiritul. Iar spiritul Romaniei Mari vorbește, fără îndoială, în romaneste.
Și acesta este motivul pentru care conservarea si cultivarea limbii ramane o oglindă morală permanentă. Dezvăluie de ce este capabilă Romania atunci când își amintește de sine și expune lipsa de substanță a celor care vorbesc despre moștenire, dar evită singura moștenire care necesită un angajament autentic.

Respectarea limbii se prezintă ca o capodoperă a autorestaurării culturale, iar în umbra sa, reticența modernă de a îmbrățișa limba romană traditională fără barbarisme nu este altceva decât o recunoaștere tăcută a înfrângerii.

Atlanta 8/14/2024

În categoria NATIONALISM | Lasă un comentariu

Istoria e un ciclu: o națiune lovește când e puternică, cealaltă lovește când vine rândul ei

Ieri am stat de vorbă cu un coleg polonez despre ura istorică dintre polonezi și ruși. El era convins că totul a început în 1792, când Rusia a invadat și a zdrobit Polonia, deschizând drumul către dispariția statului polonez.

Așa se învață la ei în școli și așa se transmite din generație în generație: „Rusia ne-a distrus țara.”

Dar i-am spus ceva ce l-a surprins total: „Știi că, de fapt, prima mare invazie nu a fost a rușilor asupra Poloniei, ci a Poloniei asupra Rusiei? În 1610, nu în 1792.”

I s-a schimbat fața instant.

Pentru că în 1610, în plin „Timp al Tulburărilor”, armata polono-lituaniană a cucerit Moscova. Nu un oraș de frontieră. Nu un fort. Capitala Rusiei. Kremlinul. Singura dată în istorie când Moscova a fost ocupată de o putere europeană înainte de Napoleon.

Vă imaginați umilința pentru ruși? Țara era devastată, foamete, haos, impostori care pretindeau tronul, iar în toată tragedia asta, vecinul mai puternic profită și îți ia capitala. Rușii n-au uitat niciodată asta. În mentalul lor colectiv, 1610 a rămas ca o rană deschisă: „Nu trebuie să permitem niciodată Poloniei să se ridice suficient de mult încât să ne amenințe din nou.”

Apoi, în 1792, Rusia întoarce lovitura. Și nu oricum.

Intră în Polonia, distruge reformele moderne, zdrobește armata lui Kościuszko și, pas cu pas, șterge Polonia de pe hartă. Pentru polonezi, acesta e actul suprem de nedreptate istorică. Pentru ruși, era doar „revanșa” după 1610 – ciclul început de Polonia.

Și uite așa se naște ura.

Nu din nimic.

Nu „de ieri”.

Ci din două secole de lovituri, trădări, umilințe și frică reciprocă.

Astăzi, toți pun vina doar pe Rusia, fără să mai privească înapoi. Fără să vadă că, în realitate, istoria e un ciclu: o națiune lovește când e puternică, cealaltă lovește când vine rândul ei. Nimeni nu e înger, nimeni nu e demon. Doar imperii care se ciocnesc la granițe timp de sute de ani.

Iar noi, oamenii simpli, moștenim emoțiile și fricile lor, ca și cum ar fi ale noastre.

Autor: Remus Curt ·

În categoria EUROPA DE EST | Lasă un comentariu

Jos Nicuşor! Jos Guvernul Bolojan!

Guvernul Bolojan şi preşedintele Nicuşor trebuie demişi în urma dezastrelor provocate în judeţele Prahova şi Dâmboviţa. Peste două sute de mii de oameni au rămas fără apă, localităţi întregi au fost inundate şi gospodării şi zeci de poduri distruse. Dezastru fără precedent, programat anume, astfel ca afacerea apei îmbuteliate să prindă aripi. Cînd Călin Georgescu avertiza în campanie că trebuie implementat programul „apă, hrană, energie”, naivii aburiţi de sistem l-au crezut nebun. Acum beţi apă tratată la butelii de plastic! Nu e departe ziua cînd vom avea apă pe cartelă şi lampă cu petrol!

Bolojan a distrus complet economia României! Scumpiri istorice, facturi uriaşe, firme româneşti care se închid pe rînd, salarii şi pensii care nu mai acoperă mîncarea românului. Nici medicamentele lor. Peste opt mii de firme româneşti sînt în faliment. România micilor afacerişti a fost ucisă de către Bolojan. Supravieţuiesc doar firmele conectate la robinetul de bani al sistemului. Cel mai mincinos preşedinte al României şi cel mai satanic guvern au adus România la faliment Un guvern care a sărăcit ţara nu mai trebuie păstrat în funcţie! Sănătatea e în colaps. Nu sînt destui medici, nici medicamente, nici condiţii în spitale. Educaţia e vai de ea! Şcoli închise, comasate, profesori daţi afară, elevi nevoiţi să meargă kilometri întregi pe jos pînă la şcoală. Bolojan a întors spatele claselor vulnerabile, a strîns cureaua exact acolo unde era putredă deja: bătrîni, copii, mame, persoane cu dizabilităţi, pensionari. Bolojan şi Nicuşor au a instaurat o austeritate istorică peste ţară. Guvernul Bolojan a lovit exact în temelia naţiunii române! Preşedinţia, Guvernul de la Bucureşti, Parlamentul şi toată clasa politică trebuie puse la punct de către popor. Să intre frica în ei şi să priceapă că sînt în slujba poporului român, nu a Uniunii Europene. România nu mai poate fi proprietatea guvernului! Nu mai poate fi colonie, nici experiment! Avem nevoie de un guvern care să salveze naţiunea! Nu este legal, nici drept, nici demn, ca o mînă de şase sute de corupţi din sînul puterii să-şi bată joc de milioane de români şi de ţară! Impostorii şi-au construit legi ca să trăiască doar ei în huzur. Au distrus o Românie pentru interesele murdare ale Occidentului. Ucraina, Moldova, Uniunea, pensiile speciale, privilegiaţii puterii şi corupţii sistemului au adus ţara la un pas de faliment. Datoria României a ajuns la 59% din PIB. Cu toate acestea, luna trecută trădătorii au mai împrumutat România cu şase miliarde de euro. Adică, în total, peste 214 miliarde de euro datorie. O cifră care îngreunează şi mai mult jugul românilor.

Unde s-au dus banii, pentru că nu se văd în sănătate, învăţămînt, infrastructură sau nivel de trai. România trăieşte doar din împrumuturi. România nu mai are decît datorii cosmice şi taxe usturătoare. Avem cea mai scumpă mîncare din Europa, cele mai stufoase şi mai mari taxe, cel mai mare preţ la energie şi gaze, iar salariile şi pensiile sînt de patru-cinci ori mai mici decît în UE. Gaura din buget au forat-o pentru luxul specialilor, pentru ei, pentru traiul lor, pentru bonusurile lor! Ce ghinion pe România să aibă premier un hoţ cu istoric, care umblă constant la buzunarul cu mărunţiş al poporului, de cînd a fost montat pe fotoliu, de sistemul mafiot. Parlamentul a votat pe 4 decembrie, impozite mai mari pentru 2026 pentru case, maşini şi alte taxe. De exemplu, taxa pe proprietate se va mări cu 80%, ceea ce înseamnă că peste ceva timp românii îşi mai cumpără încă o dată proprietatea. Cei de la putere au o trăsătură comună cu cei care au condus ţara în ultimii treizeci şi cinci de ani: sînt trădători de profesie şi ar trebui închişi în puşcării pe viaţă! Un alt exemplu de impostură: ministrul economiei a minţit că depozitele de energie ale ţării sînt pline, că sîntem în siguranţă şi nu depindem de nimeni în această iarnă. Dar, iată că România importă energie la preţuri de legendă, ca o ţară falimentară. Tot de la 1 ianuarie 2026, preţul gazelor se va liberaliza, iar facturile vor sări din nou gardul românului. Mergînd pe firul imposturi şi trădării, Bolojan împreună cu miniştrii Apărării şi Economiei au semnat zilele trecute pentru cea mai scumpă achiziţie militară de după 1989. Este vorba despre un tratat financiar cu Germania prin care România va plăti 3 miliarde de euro, în avans, pentru blindate fabricate în ţara noastră. Cum să cumperi cu bugetul ţării, de la străini, la preţ extern produse făcute în propria ţară? Fabrica de blindate va fi construită în România, noi le vom exporta Germaniei şi de acolo vom cumpăra 300 de vehicule cu şenile. Treizeci şi cinci de ani de jaf! Ne merităm soarta! Guvernul Bolojan ne-a furat de tot ţara! Haideţi s-o luăm înapoi! Jos, Nicuşor! Jos, Bolojan!

Maria Diana Popescu

https://www.art-emis.ro/

În categoria POLITICA(Maria Diana Popescu) | Lasă un comentariu

Adrian Onciu: Încătușarea libertății prin federalizare

 

Elitele europene războinice Ursula, Macron și Merz așteaptă doar scânteia potrivită pentru a transforma Uniunea într-o Federație condusă cu mână de fier. Fără să întrebe pe nimeni. Niciodată.

Războiul din Ucraina, criza economică prelungită, meciul din ce în ce mai dur cu administrația Trump și ascensiunea fulminantă a Chinei le oferă pretextul ideal. Frica funcționează perfect. Cu cât lumea din jur pare mai periculoasă, cu atât mai mulți cetățeni acceptă tacit să li se ia libertățile în schimbul unei iluzorii protecții (sub forma unei federații în care va curge numai lapte și miere).

Ursula von der Leyen a spus-o clar la München, în februarie 2025: ”Europa se află într-o luptă. O luptă pentru un continent întreg, care trăiește în pace. Pentru o Europă liberă și independentă. O luptă pentru valorile noastre”. Cuvinte mari. Aproape că-ți dau lacrimile. În spatele lor se ascunde însă transferul total al deciziei locale către Bruxelles. Macron merge și mai departe. El cere ”o suveranitate mai mare decât a noastră, dar care să o completeze. O suveranitate europeană”. Tradus simplu: adio suveranitate națională, bun venit suveranitate bruxelleză.

Nici Merz nu se lasă mai prejos. Cancelarul Germaniei repetă obsesiv: ”Suntem puternici doar împreună în Europa. Sau suntem slabi ca state individuale”. Trei voci și un singur scop, care vizează centralizarea absolută.

Cum vor face ei asta, concret? Foarte simplu și foarte discret. Mai întâi, vor convoca o Conferință Interguvernamentală ”de urgență”. Adică un club închis, fără camere TV, fără stenograme publice. Acolo, în câteva luni, se va redacta un nou tratat. Apoi îl vor trimite spre ratificare doar în parlamentele naționale. Majoritățile globaliste disciplinate din Berlin, Paris, Sofia și București vor vota cuminți, eventual în sesiuni de noapte. Poporul nu va fi consultat. Nicăieri. Nici măcar în țările unde Constituția cere referendum pentru cedarea suveranității. Vor găsi ”soluții juridice creative”, așa cum au făcut și cu Tratatul de la Lisabona.

Federalizarea va veni treptat, ca un val care urcă lent pe plajă și, când te trezești, apa îți ajunge la gât. Mai întâi datorie comună nelimitată. Apoi armată europeană obligatorie. Apoi impozite decise la Bruxelles. Apoi regulamente de mediu și digitale care intră direct în vigoare, fără să mai treacă prin vreun parlament național. Cetățeanul obișnuit nu va observa schimbarea imediat. Va observa abia la final, când nu va mai putea face nimic cu votul său.

Ce pierde omul simplu? Tot ce este esențial. Libertatea de a-și decide singur taxele și salariul minim. Dreptul de a avea o armată care să-i apere mai întâi pe ai lui, nu pe cei din gașca lui Zelensky. Posibilitatea ca un guvern ales la București, Varșovia sau Budapesta să poată spune ”nu” unui regulament absurd venit de la 1.200 km depărtare.

Federalizarea este ca o cușcă de aur strălucitoare. Intrarea pare voluntară, însă ieșirea devine imposibilă. Sau ca un castel construit pe nisip. Arată spectaculos cât timp valurile sunt mici, dar la primul tsunami instituțional se prăbușește peste cei aflați înăuntru.

Copiii noștri vor crește învățând că ”a fi european” înseamnă a accepta orice directivă, oricât de aberantă, doar pentru că a fost votată de o majoritate calificată în care România are 4 la sută din greutate. Fermierul din Vaslui va plăti amenzi pentru că nu respectă norme de mediu scrise pentru viile din Toscana. Muncitorul din Craiova va descoperi că salariul său este plafonat de un algoritm bruxellez care protejează competitivitatea germană. Iar când va vrea să protesteze, va afla că libertatea de exprimare a fost drastic restricționată în numele luptei împotriva dezinformării.

În final, cetățeanul devine un pion decorativ pe o tablă de șah uriașă. Mutat după bunul plac de mâini fine, care nu dau niciodată socoteală nimănui. Elitele vor sărbători ”Europa unită și puternică”. Noi vom rămâne cu iluzia că am câștigat securitate, când, de fapt, am pierdut ultima fărâmă de control asupra propriului destin.

Paradoxal, criticile vehemente ale liderilor SUA la adresa birocraților de la Bruxelles, care au culminat cu îndemnul la spargerea Uniunii, ar putea avea același efect ca în cazul atacurilor lui Trump asupra membrilor BRICS. Criza relației euroatlantice determină coalizarea suplimentară a globaliștilor aflați la putere în majoritatea statelor UE. Și are potențialul de a duce, în final, la federalizare.

Doar că federalizarea impusă pe ușa din dos, prin manevre oculte, nu va fi tocmai o victorie a Europei. Va fi o încătușare definitivă și irevocabilă a libertății. Și se petrece chiar acum, sub ochii noștri, în timp ce ne spun că ”nu există alternativă”.

Opoziția

În categoria EUROPA ( U.E) | Lasă un comentariu

Apele Române avertizează risc de deficit sever: nivelul lacului Paltinu scade, iar restricțiile ar putea apărea din 2026

Apele Române avertizează risc de deficit sever: nivelul lacului Paltinu scade, iar restricțiile ar putea apărea din 2026 - Ziarul NationalSursa foto: Observator News

Administrația Apele Române avertizează asupra unei posibile crize de apă în perioada ianuarie-februarie 2026, după ce nivelul acumulării Paltinu a ajuns la doar 3 milioane m3, iar resursele actuale pot acoperi fără restricții cel mult 12 zile. Potrivit instituției, chiar dacă în următoarele săptămâni sunt anticipate creșteri de debite, sezonul rece riscă să adâncească deficitul.

Apele Române: nivelul lacului Paltinu permite furnizarea apei fără restricții doar pe termen scurt

Reprezentanții Apele Române transmit că, în prezent, stația de tratare de la Voila primește integral necesarul de apă brută, iar operatorul ESZ Prahova poate asigura potabilizarea apei în parametri optimi. Debitul evacuat este de 3 mc/s, adică nivelul maxim autorizat. În aceste condiții, resursa disponibilă poate acoperi alimentarea timp de 12 zile, în absența unor intrări suplimentare de apă în lac.

Specialiștii estimează însă o creștere a debitului cu 1,5-3 mc/s în perioada imediat următoare, ceea ce ar permite dublarea perioadei de furnizare, până la aproximativ 24 de zile, suficient cât să acopere sezonul sărbătorilor de iarnă. Totuși, autoritățile subliniază că lunile ianuarie-februarie pot genera un deficit sever, din cauza debitelor reduse, a temperaturilor scăzute și a riscului de îngheț care afectează infrastructura hidrotehnică.

Apele Române crize de apă

Apele Române propun scenarii cu furnizare restricționată pentru protejarea resursei în 2026

Pentru a evita limitarea alimentării cu apă, Apele Române au cerut convocarea unei ședințe tehnice coordonate de Consiliul Județean și Prefectura Prahova, alături de operatorii implicați (ANAR, ESZ Prahova, HidroPrahova, Hidroelectrica și Elsid). Instituția propune analizarea scenariului în care furnizarea apei către stația Voila se face în regim restricționat începând cu 1 ianuarie 2026, prin reducerea debitului maxim evacuat.

Această măsură ar extinde perioada de utilizare a volumelor disponibile și ar permite S.C. Hidroelectrica S.A. să livreze un debit suplimentar, după efectuarea unor teste tehnice necesare. Totodată, un grup de lucru interdisciplinary, alcătuit din experți, specialiști hidrologi și operatori publici și private, va evalua impactul fiecărui scenariu și îl va prezenta în Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Prahova.

Apele Române recomandă amânarea lucrărilor până după iunie 2026 și dau asigurări populației

În același timp, Apele Române solicită amânarea intervențiilor asupra golirii de fund până după iunie 2026. Primăvara aduce, în mod tradițional, un regim bogat în precipitații, iar menținerea unui nivel ridicat în acumulare este esențială pentru siguranța operațiunilor subacvatice.

National

În categoria ROMANIA | Lasă un comentariu

Virusul ONG-ist. Cum a ajuns România să fie controlată de „12%”?

Virusul ONG-ist. Cum a ajuns România să fie controlată de „12%”? - Ziarul National

La doar un an după ce floarea cea vestită a neamului ONG-ist a ajuns la putere, România începe să constate cu precizie chirurgicală ceea ce mulți intuiseră de la bun început: USR nu s-a dovedit nici capabil politic, nici matur intelectual să calce în Palatul Victoria. De la gafe regulate la scandaluri cu baraje golite peste noapte, de la studiile de care Moșteanu a uitat până la inconsistențele flagrante ale colegilor săi, totul conturează aceeași realitate: un partid care s-a înființat cu promisiunea reformei guvernează cu un singur obiectiv – să transforme statul într-o casierie privată.

USR și-a dovedit incapacitatea politică și intelectuală cu o rapiditate remarcabilă. Nu a trecut decât un an de la venirea la guvernare a ONG-iștilor de… de toate, numai de grija României nu. Adunătura aceasta de lătrăi de ocazie, care nu fac nimic altceva decât să recicleze sloganuri, gafe și indignări de fundal, pare specializată în orice, mai puțin în actul de a conduce responsabil o țară.

Incompetenți pe toate fronturile, dovediți prin atâtea și atâtea scăpări, gafă peste gafă și minciuni demontate public: de la Moșteanu și marea „omisiune” a studiilor sale până la Buzoianu, cea înconjurată numai de scandaluri, ultimul fiind legat de barajele de acumulare golite, care a lăsat două județe și o sută de mii de oameni fără apă.

Un bilanț uriaș de 11 luni de muncă pentru un partid care promitea „profesionalism”, dar a reușit să demonstreze doar că reforma este sinonimă cu fenta.

Cu fiecare etapă scursă, devine tot mai limpede că USR-iștii au fost aduși la putere doar ca să facă bani. Să ne înțelegem: pentru ei, nu pentru țară, ca să nu confundăm tipul de „muncă”!

Să vină banii la băieți!

Ce ne spun rezultatele alegerilor pentru Primăria Capitalei? Că românii s-au săturat până peste cap de USR și că nu vor să mai audă de ei. Al doilea scrutin consecutiv cu un scor umilitor, de 12%, nu mai lasă loc de interpretări creative. De aici și întrebarea care plutește în aer: cât mai durează până când această fiță ONG-istă va fi eliminată din Guvern?

Virusul ONG-ist. Cum a ajuns România să fie controlată de „12%”? - Ziarul National De ce trebuie să existe în Guvern personaje venite de la marele pierzător al alegerilor, cu care doar unul din 10 români rezonează? Pe ce baze mai stă USR la Palatul Victoria, când – conform legii și bunului-simț, o raritate, în ziua de azi – Executivul se formează pe voința poporului? Cum se face că, într-o țară în care marea majoritate a românilor sunt „suveraniști” și „social-democrați” (zic sondajele, dar mai ales scorurile electorale), ajunge USR să conducă țara? Cine le dă acest drept, în lipsa oricărui mandat popular?

Sigur, se spune că PSD și PNL au furat în anii lor de guvernare. Că o fi așa, că o fi altfel, nu știm noi. Dar ceea ce sare în ochi este că, dacă au furat, măcar au făcut-o cu o anumită decență tehnică, pe când cei de azi par să practice un adevărat jaf la drumul mare. Poate că PSD și PNL s-au mânjit prin borcanul cu miere, dar „reziștii” au băgat ambele mâini și încă mai caută cu lingurița după resturi pe pereți.

La USR nu există conceptul de măsură: banul public trebuie doar să curgă. Nu contează dacă vine de la buget, de la oamenii de rând sau de la autoritățile locale, important e să vină. Mai ales dacă vine „cu tot cu parandărăt”, despre care voci avizate șoptesc pe holurile Parlamentului. Sigur, șoaptele sunt șoapte, dar ecoul lor e tot mai greu de ignorat.

Și, dacă tot am deschis subiectul, câteva întrebări așteaptă răspuns. Ce contracte stau în spatele lucrărilor de la barajele Vidraru și Paltinu? De ce s-a decis golirea barajelor în același moment și în același mod? Care sunt firmele implicate în această afacere? Și, mai ales, unde se termină interesul public și unde începe interesul privat? Diana Buzoianu are de gând să răspundă vreodată pentru această situație, care ține și de siguranță națională?

Nicușor Dan, locomotiva „gripată”

Unii spun că Nicușor Dan este locomotiva USR, dar pare cam „gripată”. Totuși, dacă așa stau lucrurile, în cazul fostului olimpic la „Matematică” rămâne un mare miste – există, oare, niște dosare ascunse pe undeva? Altfel, nu ne putem explica de ce este atât de ușor de manipulat președintele… Cum de reușește să marcheze câte o gafă la fie­care apariție publică, parcă special pentru românii care mai au nevoie de ceva confirmări privind incapacitatea sa de a conduce statul? Situația frizează penibilul, iar imaginea președintelui României devine tot mai greu de apărat, chiar și de către admiratori imaginari.

Donald Trump ne-a pus eticheta de „sorosiști”, iar lumea mare și grea a politicii internaționale ne-a ștampilat pe bună dreptate ca fiind nesemnificativi. Dacă altădată eram măcar sunați din politețe, acum liderii de la București nu primesc niciun apel înapoi. Bolojan e privit cu răceală în marile capitale occidentale, iar Nicușor Dan se plimbă prin Franța așteptând, cu răbdarea omului care nu are altceva mai bun de făcut, revenirea fundului lui Emmanuel Macron din China, acolo unde a fost tăbăcit serios de Xi Jinping.

Nicușor nu putea pleca, desigur, fără Dominic Fritz, căci președintele României nu iese din țară fără mica lui trupă de acompaniament USR-istă. Gașca zurli a globe-trotterilor pe două roți și cu gleznuțele la vedere pare hotărâtă să atingă Nirvana progresisto-globalistă, pedalând în sincron prin capitalele europene; Nicușor și Fritz caută iluminarea doctrinară pe Champs-Élysées, între o vitrină de haute couture și un croissant.Virusul ONG-ist. Cum a ajuns România să fie controlată de „12%”? - Ziarul National

Acasă, în interiorul USR, Fritz a lăsat lucrurile vraiște. Drulă este un dezastru, pe care președintele partidului l-a gestionat cu eleganța cuiva care varsă supa pe covor și dă vina pe farfurie. Să nu uităm că dezastrul Drulă vine după dezastrul Moșteanu, care vine după dezastrul Buzoianu. Practic, guvernarea USR este o colecție de dezastre consecutive, un fel de Netflix politic, dar fără buton de „skip intro”.

Totul se va îngropa sub preș, evident, în buna tradiție „soroșistă”. Singura constantă este că USR-iștii au ordin clar: să înșface tot ce se poate înșfăca, să roadă ciolanul până la os.

Când „reforma” înseamnă haos. Pe bani grei!

După un an de guvernare USR, România a aflat un adevăr simplu și dureros: cei care au venit strigând „Reformă!” au livrat doar haos, iar cei care promiteau moralitate au demonstrat că ipocrizia poate fi împachetată în PowerPoint și vândută ca progres.

În loc să conducă țara, USR a condus baraje spre golire, instituții spre blocaj și încrederea publică spre zero. Și, chiar dacă numai unul din zece români îi mai votează, „reziștii” continuă să se agațe de putere ca și cum ar avea un mandat divin.

Doar că nu îl au, iar românii au început să priceapă cu ce fel de oameni au de-a face.

National

În categoria POLITICA(USR) | Lasă un comentariu

Premierul Bolojan îi omoară pe țărani cu impozitele, din prostie

Guvernul condus de Ilie Bolojan împinge România rurală spre faliment fiscal. Pachetul de majorări de impozite adoptat la nivel central lovește direct în cei mai vulnerabili: țăranii care trăiesc din câteva hectare de pământ, un grajd, un solar și o mașină veche folosită atât la muncă, cât și la drumurile la oraș.

De la 1 ianuarie, impozitele pe locuințe, anexe gospodărești și structuri agricole cresc abrupt, baza de calcul este majorată, taxele pe mașini se măresc, iar construcțiile agricole, silozuri, depozite, solarii, sere, sunt împinse mai agresiv sub lama impozitelor locale. Pentru omul de la sat, care abia își plătește motorina, îngrășămintele și ratele, noile biruri fiscale înseamnă un singur lucru: statul îi ia din buzunar ceea ce oricum nu primește de la piață.

Premierul Bolojan își justifică ofensiva fiscală cu un discurs tehnic despre deficit, „alinierea la standardele europene” și „nevoia de venituri la bugetele locale”. Vorbește doct, de la București, despre faptul că impozitele pe proprietate ar fi prea mici și că primăriile „nu pot sta cu mâna întinsă”. În realitate, exact oamenii care nu stau cu mâna întinsă sunt cei loviți cel mai tare: gospodarii care muncesc pământul, își cresc animalele și încearcă să rămână pe linia de plutire într-o economie ostilă.

Satele României arată complet diferit de prezentările lucioase ale Guvernului. Drumurile sunt încă de pământ sau pline de gropi, dispensarele au program redus sau sunt închise, multe școli au încă WC în curte sau funcționează la limita decenței, iar terenurile sunt lăsate pârloagă pentru că nu mai rentează să pui nimic. În loc să taie din risipă, din sinecuri și din aparatul bugetar supradimensionat, Guvernul Bolojan a ales calea cea mai ușoară: a crescut impozitele pe tot ceea ce deține omul obișnuit – casă, teren, vie, grajd, mașină. Satul românesc este tratat ca o simplă vacă de muls, o rezervă fiscală de unde se mai poate stoarce ceva atunci când cifrele de la Ministerul de Finanțe nu ies.

Pachetul de impozite împins de Guvern transformă micii fermieri în ținte sigure pentru Fisc. Valorile impozabile cresc, taxele locale se majorează, iar multe structuri agricole care până acum erau tolerate sau impozitate minimal sunt introduse în plin regim fiscal. Țărani care și-au făcut, din banii lor, un depozit, un solar, un mic adăpost pentru animale se trezesc acum taxați ca și cum ar fi mari investitori. Pentru mulți, nota de plată a statului ajunge să depășească efectiv profitul real al gospodăriei.

Nimeni din Guvern nu pare să fi făcut un calcul elementar: câți fermieri mici vor renunța de tot la activitate, neputând susține aceste impozite? Câte gospodării vor ajunge să trăiască doar din pensii mizere, pentru că pământul nu mai rentează? Câți tineri vor mai rămâne la sat dacă statul le ia tot mai mult pe case și pământ, dar nu le oferă infrastructură, servicii și un minim respect? Când ignori aceste întrebări, nu mai este doar cinism, ci prostie politică pură, ruptă complet de realitate.

Țăranul român este strivit între o piață care îl plătește prost și un stat lacom. Pe de o parte, prețurile la cereale, legume și lapte îi aruncă munca în derizoriu: în anii buni, marfa se vinde pe nimic, în anii slabi, nu se acoperă nici costurile. Pe de altă parte, statul îi cere mai mult pentru tot ce are: pentru casa pe care o moștenește din generație în generație, pentru pământul pe care se chinuie să-l lucreze, pentru mașina cu care își duce copiii la școală și animalele la târg.

Impozitele pe proprietate și pe construcțiile agricole sunt gândite în laboratoare birocratice, departe de câmp și de grajd. Se ignoră faptul că în agricultură venitul nu este constant, ci sezonier, și că seceta și schimbările climatice au făcut ca anii buni să fie tot mai rari. În aceste condiții, creșterea brutală a impozitelor nu înseamnă „modernizare fiscală”, ci condamnarea unor comunități întregi la sărăcie și depopulare.

Premierul Bolojan încearcă să-și cultive imaginea de „om serios, gospodar, reformist”. Dar, privit din satele României, portretul arată cu totul altfel: un lider care nu înțelege economia reală a țării, un premier care confundă disciplina bugetară cu jupuirea contribuabililor cei mai slabi, un om politic pentru care țăranul român există doar ca o cifră anonimă într-un tabel de venituri.

Când guvernarea se reduce la a ridica impozite din pix, fără să vezi că la capătul fiecărui procent în plus e o familie care nu mai poate ține pasul, nu mai vorbim de reformă, ci de agresiune fiscală din prostie și aroganță. Țăranii, cei care încă țin în viață o parte din economia și identitatea acestei țări, au toate motivele să spună răspicat: premierul Bolojan i-a omorât cu impozitele și i-a condamnat să plătească nota de plată a unei guvernări care nu știe decât să mărească birurile, nu să construiască soluții reale.

60m.ro – Știri de ultimă oră și ultimele știri online

În categoria POLITICA(Bolojan) | Lasă un comentariu

Patrimoniul național furat de cei puși să-l păzească

      Istoria furată a României – mucegaiul din sistem

Despre cum se fură patrimoniul national din interior, grupuri de interese, abuzuri: exemple din ultimii 20 de ani

Mai jos sunt cateva exemple (o mica parte) care arata problemele reale din domeniu: devalizari, furturi si disparitii „misterioase” din patrimoniul national. (Culegere din mass media)
                      Arme de colectie disparute de la Muzeul din Deva

Conducerea Muzeului Civilizatiei Dacice (MCD) Deva a constatat, dupa finalizarea unui inventar, ca mai mult de un sfert din colectia de arme a disparut in conditii misterioase. „In urma finalizarii inventarului la colectia de arme, am constatat ca lipsesc 153 de piese. Intre ele se numara pistoale, sabii, pumnale, cutite, pusti. Vom depune o plangere la Politie, pentru clarificarea imprejurarilor in care s-a produs disparitia acestor obiecte”, a declarat directorul muzeului, Marcel Morar. Reprezentantii institutiei de cultura nu au reusit sa stabileasca si intervalul de timp in care ar fi putut sa dispara piesele din colectia de arme, care au fost achizitionate in perioada interbelica si au facut obiectul mai multor expozitii.

Conform datelor MCD Deva, colectia de arme numara 455 de piese. Inventarierea obiectelor de patrimoniu a demarat in anul 2006, dupa ce s-a constatat ca din colectie a disparut o sabie in valoare de aproximativ 3000 de euro, dar cu o valoare arheologica mult mai mare. La vremea respectiva, s-a remarcat faptul ca disparitia obiectului de patrimoniu a fost facilitata si de lipsa unei inventarieri a bunurilor detinute de muzeu, coroborata cu existenta altor deficiente care au fost semnalate succesiv in rapoartele institutiilor care au controlat muzeul.
Sabia confectionata din bronz a fost descoperita in urma cu multi ani, in localitatea hunedoreana Boiu, si este printre primele obiecte de acest gen din Europa, care denumeste pentru arheologi tipul de sabie „Boiu – Sauerbrunn”, dupa numele celor doua localitati in care au fost descoperite primele exemplare.
sursa: https://romanialibera.ro/actualitate/proiecte-locale/arme-de-colectie-disparute-de-la-muzeul-din-deva-119487

              Turda: Un vas vechi de 2.000 de ani a dispărut din muzeu

Un vas de lut vechi de 2.000 de ani, găsit în 1998 de un bărbat din Turda, care l-a predat la Muzeul de Istorie din oraş și estimat la 30.000 de euro, a dispărut în mod misterios. Bărbatul a cerut explicaţii, dar nimeni de la muzeu nu a ştiut să-i spună ce s-a întâmplat. Bărbatul a solicitat, şi în scris, un punct de vedere oficial din partea muzeului, dar nu a primit deocamdată niciun răspuns.
sursa: https://www.activenews.ro/prima-pagina/Turda-Un-vas-vechi-de-2.000-de-ani-a-disparut-din-muzeu-41010

Acuzaţii: „o piesă demnă de muzeu, de valoare istorică extremă“, a dispărut din sinagoga de la Siret şi a ajuns la o casă de licitaţii din Israel

Federaţia Comunităţilor Evreieşti din România – Cultul Mozaic a depus o plângere penală la Poliţia Siret, semnalând că a fost înlocuit Chivotul Sfânt al sinagogii din Siret cu o replică. Piesa originală, care este placată cu aur, ar fi fost scoasă la vânzare
sursa: https://adevarul.ro/locale/suceava/acuzatii-o-piesa-demna-demuzeu-valoare-istorica-extrema-disparut-sinagoga-siret-aajuns-casa-licitatii-israel-1_5c691d57445219c57e3df53e/index.html

           Timbre de milioane de euro au disparut de la Muzeul Filatelic

In urma unui control efectuat in octombrie 2009 de Curtea de Conturi s-a descoperit ca la Posta Romana 215 timbre din prima emisiune „Cap de bour 1858”, aflate in colectia Muzeului National Filatelic, din cadrul Companiei Nationale Posta Romana, au disparut, ele fiind inlocuite cu unele false. In plus, alte 660 de timbre, din emisiunea a II-a „Cap de bour 1858” si „Principatele Unite 1862 si 1864”, sunt de asemenea suspecte de a fi falsificate, iar valoarea de inventar a acestor timbre este de cateva milioane de euro, dar valoarea lor de piata este inestimabila, informeaza Jurnalul National.
Inspectorii Curtii de Conturi au constatat mari nereguli la Posta Romana si la Muzeul National Filatelic, in ceea ce priveste pastrarea tezaurului filatelic al Romaniei.
surse: http://m.ziare.com/stiri/timbre-de-milioane-de-euro-au-disparut-de-la-muzeul-filatelic-1014044 ; http://stiri.tvr.ro/patrimoniul-filatelic-al-tarii–evaluat-la-sute-de-milioane-de-euro–a-fost-descompletat-si-zace-inchis-in-cateva-cutii-de-carton_817238.html#view  ; https://www.cotidianul.ro/furturi-la-muzeul-filatelic-national/

Notă revista „Justițiarul”: Deosebit de interesant este faptul că, la momentul declanșării scandalului cu timbrele de patrimoniu dispărute, directorul Muzeului Național Filatelic era doamna Lia Galic (conform ziarului „Adevărul” din 19 octombrie 2011 „Tezaurul românesc ameninţat: Uite timbrul, nu e timbrul…”) Cine-i Lia Galic? O sibiancă eșuată în politica de alcov, fostă deputat în în legislatura 1996-2000 și „pupilă” a fostului ministru de Interne din perioada 1996-1999, sibianul Gavril Dejeu, poreclit și „cocoșul galic” în presa de atunci. Scandalul de atunci a revenit în presă, cu ocazia depănării amintirilor de către bunicul Dejeu în anul 2007: „ în septembrie ’98, Dejeu agrea condamnarea ziariştilor «defăimători», insistând asupra gravităţii faptei şi taxând-o ca infracţiune. În PNŢCD Sibiu, a fost acuzat de conducere despotică şi adulter comis cu Lia Galic, vicepreşedinta PNŢ Sibiu.” („Gavril Dejeu, de la ministru la pensionarul provincial” – „Evenimentul zilei” din 15 octombrie 2007 )  Domnișoara Galic, devenită între timp doamna Cirică, nu avea absolut nici o legătură cu filatelia sau istoria, fiind profesoară de engleză! Cum a ajuns femeia aceasta directorul Muzeului Național Filatelic? Relațiile păstratate „calde” cu Iohannis și liberalii (vezi foto de mai jos – sursa: pagina de Facebook Lia Cirică) au avut greutate sau tot budoarul?

   Tiparul sigiliului orasului Baia Mare a disparut din Muzeul de Istorie din Baia Mare

Celebrul tipar al sigiliului orasului Baia Mare a fost declarat furat de catre responsabili ai Muzeului Judetean de Istorie. Disparitia piesei din argint care dateaza de la mijlocul secolului al XIV-lea nu a fost facuta publica, dar a fost confirmata, azi – 2 august, la cererea eMaramures de care politisti si muzeografi, care au mai precizat ca tiparul sigiliului, pastrat intr-o vitrina a muzeului, a fost zarit ultima data in dupa-amiza zilei de joi, 28 iulie, cu putin timp inainte de inchiderea institutiei de cultura. Furtul a fost reclamat a doua zi, in jurul orelor amiezii, o ancheta fiind deschisa imediat in acest caz invaluit in mister, asemeni sigiliului Baii Mari. Investigatiile sunt dificile insa, cercetarile fiind ingreunate de faptul ca Muzeul de Istorie nu este supravegheat video, astfel incat o posibila intrare prin efractie ori momentul furtului nu ar avea cum sa fie filmate. Furtul a fost tinut sub tacere de autoritati.
sursa: https://www.emaramures.ro/exclusiv-furt-istoric-tiparul-sigiliului-orasului-baia-mare-a-disparut-din-muzeul-de-istorie-din-baia-mare-video/

900 de monede de tezaur au dispărut pe drumul dintre Muzeul de Istorie şi Artă Zalău și cel de Istorie a Transilvaniei din Cluj Napoca

Potrivit managerului Muzeului Judeţean de Istorie şi Artă Zalău, Corina Bejinariu, în 1997, în baza unui proces verbal de mână, tezaurul a fost predat lui Francisc Pap, specialist în numismatică la Muzeului Naţional de Istorie a Transilvaniei, care urma să realizeze determinarea pieselor. În circumstanţe neclare – pentru că, susţine managerul, nu există un document care să ateste reprimirea de către muzeul din Zalău a pieselor gata determinate – instituţia zălăuană a ajuns să deţină, în acest moment, doar 361 dintre monede, diferenţa de peste 900 fiind de negăsit. Situaţia a reieşit în cadrul unui amplu proces de confruntare a pieselor existente în depozitul muzeului cu registrul – inventar. Printre inadvertenţele depistate cu această ocazie între scriptic şi faptic, s-a numărat şi lipsa celor 900 de monede din Tezaurul de la Borza, despre care nimeni nu ştie, se pare nimic. ”Specialistul în numismatică şi tezaur îmi semnalează, la începutul anului 2014, că din peste 1.200 de monede din tezaur, au revenit în spaţiile instituţiei doar 361, iar 908 n-au revenit, în urma faptului că în 1997 tot tezaurul a fost dat la determinare, la Cluj, către domnul Francisc Pap. (…) Prima măsură, după 14 ani de la plecarea tezaurului din muzeu, mă adresez Muzeului Naţional de Istorie a Transilvaniei, în februarie 2014, pentru recuperarea acestor piese. Muzeul Naţional de Istorie a Transilvaniei îmi răspunde că în verificările lor, cele 908 monede nu se află în patrimoniul lor cu nici un titlu şi că nu există nici un document, proces verbal de predare – primire, care să ateste că aceste monede au intrat în instituţia lor”, explică managerul muzeului din Zalău.
sursa: https://gazetadecluj.ro/900-de-monede-de-tezaur-au-disparut-pe-drumul-dintre-muzeul-de-istorie-si-arta-zalau-si-cel-de-istorie-a-transilvaniei-din-cluj-napoca/

           Histria, Pompeiul românesc, părăsit de stat şi „săpat” de interese obscure

Mircea Angelescu a fost implicat în mai multe scandaluri de răsunet din domeniul arheologiei.
Actualul responsabil ştiinţific al Histriei, doctorul Mircea Victor Angelescu, este un personaj considerat de mulţi drept unul controversat. De-a lungul timpului s-a scris despre el în presa centrală că ar fi interesat de afaceri nu tocmai curate în domeniul arheologiei. Primul scandal în care a fost implicat Angelescu datează din 2005, atunci când a fost demis din funcţia de director grad 1, de către Ministrul Culturii de atunci, Mona Muscă. S-a scris la acea vreme despre acuzaţii de plagiat care ar fi dus la retrogradarea sa ca simplu funcţionar, timp de aproape doi ani. Anul 2007, îl aduce însă pe Angelescu într-un post extrem de important, acela de Director al Direcţiei Generale Patrimoniu Cultural. Este anul marelui scandal „Aurul Dacilor”, cel al celor 15 brăţări dacice pe care statul român le-a recuperat pe bani grei. Considerat de mulţi drept omul de încredere al lui Adrian Năstase, Angelescu a fost acuzat de modalitatea bizară de recuperare a brăţărilor, el fiind reprezentantul României în această afacere stranie. Angelescu a ţinut mereu legătura cu Barbra Deppert Lipitz, persoana din Germania care a semnalat statului român existenţa celor 15 Brăţări de Aur şi care a primit de la Ministerul Culturii suma de 200.000 de euro. Angelescu a fost adesea atacat de colegi de-ai săi, care i-au imputat implicarea în afaceri dubioase, precum scoaterea unor vestigii de preţ din şantierele arhelogice şi vinderea lor la traficanţii de pe piaţa neagră internaţională. Nu s-a dovedit niciodată nimic însă, iar Angelescu nu a fost inculpat în vreun dosar penal.
sursa: http://archaeoheritage.ro/2012/07/histria-pompeiul-romanesc-parasit-de-stat-si-sapat-de-interese-obscure/

           Directorul Muzeului de Istorie, trimis în judecată pentru o faptă penală

Directorul Muzeului de Istorie și Arheologie Prahova a fost trimis în judecată pentru fapte penale. Mai exact este vorba de deschiderea unui proces care are ca obiect neglijența în serviciu (art. 249 CP), în cazul celor 18 piese din aur dispărute fără urmă de la Muzeul Ceasului. S-a descoperit dispariția a 18 piese din aur de la ceasuri de buzunar care au aparținut unor personalități importante precum Vasile Alecsandri, Regele Carol I și țarului Alexandru al II-lea. În 2010, dosarul a ajuns în atenția Parchetului, ca mai apoi, în octombrie 2012 să ajungă pe rolul Judecătoriei Ploiești.
sursa: https://www.observatorulph.ro/exclusiv/23961-directorul-muzeului-de-istorie-trimis-in-judecata-pentru-o-fapta-penala

Registrul bunurilor culturale mobile distruse, furate, disparute sau exportate ilegal.
Bunuri de patrimoniu aflate in custodia institutiilor muzeale din Romania, care nu mai exista.
http://furate.cimec.ro/

     Furt de piese din aur de la Muzeul de Arheologie din Mangalia, ținut la secret!

Din Muzeul de Arheologie din Mangalia au fost furate 6 piese din aur, în greutate de 10 grame. Conform IPJ Constanța, furtul nu s‑a desfășurat prin efracție ceea ce‑i face pe polițiști să ia în calcul două ipoteze: în primul rând, furtul putea fi realizat de angajații instituției, iar în al doilea rând, un vizitator putea sustrage acele piese în timp ce făcea un tur al muzeului. În astfel de situații, hoții sunt “specialiști” în domeniu și fură la comandă, căci este complicat să cauți cumpărător pentru piese de patrimoniu.
Deși au trecut mai multe luni de la data comiterii furtului, toată această poveste a fost ținută sub tăcere, probabil din dorința de a nu arăta publicului cât de ușor este să furi dintr-un muzeu, ziua în amiaza mare. De cealaltă parte, unul dintre angajații instituției ne‑a spus că este sigur că un vizitator care, într-un moment de neatenție al colegei sau colegului care dădea bilete la intrare altor vizitatori, a sustras piesele din aur.
sursa: https://www.mangalianews.ro/2017/11/furt-de-piese-din-aur-de-la-muzeul-de-arheologie-din-mangalia-tinut-la-secret/

Un angajat al muzeului din Budapesta recunoaște un tablou furat de la Muzeul de Artă din Târgu Mureș, nereclamat în țară

O galerie din Budapesta comandă expertizarea unui tablou semnat Mattis-Teutsch, pictor român, născut la Braşov, faimos în vestul Europei. Întâmplător, un angajat al muzeului din capitala Ungariei recunoaşte tabloul ca fiind din inventarul Muzeului de Artă din Târgu Mureș. Informaţia era cu atât mai importantă cu cât niciun furt nu fusese reclamat la muzeul mureşean, iar tabloul era chiar cel original.

„Am văzut lucrările, în mod cert erau contrafaceri rudimentare ce era acolo şi s-a mers pe substituţie. S-au extras originalele şi ca să fie la număr s-au substituit cu falsuri rudimentare”, explică Pavel Șușară. Maniera de lucru este simplă. Lucrările unor pictori celebri şi bine cotaţi pe piaţă internaţională, Amann, Tonitza, Petrașcu sau Mattis Teutsch, au fost înlocuite în depozit cu lucrări false.
Cine a făcut falsul, cine a înlocuit lucrările, sunt răspunsuri pe care anchetatorii şi reprezentanţii muzeului nu sunt dispuşi să le furnizeze încă. Infracţiunea de fals este deja clasată pentru că se presupune că fapta a fost făcută în anii 90. Rămâne de incriminat doar furtul. 13 lucrări ale unor pictori cu o cotă de peste 40.000 de euro pe piaţă noastră sunt de negăsit. În locul lor muzeul păstrează nişte falsuri.

Pătrunderea falsului în muzeu nu este inocenţă. Să vinzi un nimic la preţ de element identitar creează diferenţe enorme între realitate şi banii care se plătesc pentru obiectul respectiv. Un Petrașcu fals nu valorează nimic, iar el este cumpărat ca un Petrașcu bun, 40-70.000 de euro. Diferenţa dintre nimic şi 70.000 de euro este de 70000 de euro, iar acea diferenţă intră în buzunarul cuiva, iar diferența se distribuie în mai multe buzunare.”, explică Pavel Șușară.
sursa: https://turismistoric.ro/romania-raiul-hotilor-de-patrimoniu/

                                 Cinci icoane lipsa, una inlocuita

Verificarea asupra colectiei de icoane a muzeului Orastie a fost declansata in luna aprilie 2001, dupa ce in arhiva fotografica a institutiei a fost gasit un film diapozitiv, realizat cel mai probabil in anii ’80, cuprinzand imagini cu colectia de icoane a muzeului. Icoanele au fost preluate in 1992 de catre Muzeul din Deva si au revenit la Orastie in august 1999. in urma mai multor confruntari si a mai multor comisii de inventariere a colectiei primite de la Deva, la 8 mai 2001, a fost emisa o adresa catre Muzeul Civilizatiei Dacice si Romane Deva prin care era semnalata lipsa icoanelor cu numerele de inventar 427, 655, 674, 1247 si 1257. Cea mai pretioasa icoana a muzeului, cu numarul 1247, o icoana pe sticla, fusese realizata de vestitul mester transilvanean Ilie Poienaru din Laz, in anul 1884, reprezentand un praznicar dublu.

                       Salba cu monede austriece, inlocuita

Lipsesc din inventar piese de bronz preistorice, 10 monede romane (imperiale si republicane), precum si alte piese despre care dl. Castaian are cunostinta ca au fost insusite de Nicolae Adam, fostul sef al muzeului din Orastie. Salba padureneasa cu monede austriece, in 8 vate (siruri – n.n.), avand numarul de inventar 144, nu a fost predata nici pana acum. in urma unor informatii aparute in presa locala, care aratau ca Nicolae Adam nu a restituit aceasta piesa muzeului pe care il condusese, acestuia i s-a instrumentat un dosar penal. Nicolae Adam a dus directoarei de la Deva, Adriana Pescaru, o alta salba cu care s-a prezentat la muzeul din Orastie in ideea restituirii piesei cu nr. 144. Pentru ca salba adusa avea doar trei vate (siruri de monede -n.n.) si reprezenta o piesa evident inferioara ca valoare si factura artistica, gestionarul muzeului din Orastie, Iustina Bogdan, a refuzat sa primeasca piesa.

                                Un vas sasesc pentru miere, disparut

In 2001, directoarea Adriana Pescaru si-a insusit un vas cu capac pentru miere, caracteristic mediului sasesc, piesa cu numarul de inventar 2489, pe care o remarcase la vernisarea expozitiei „Traditii mestesugaresti – ceramica” de la Orastie reputatul specialist in ceramica etnografica Ioan Godea, fostul director al Muzeului Satului din Bucuresti. La demontarea expozitiei, petrecuta la mijlocul lunii septembrie 2001, a fost prezenta si doamna Adriana Pescaru. „La deschiderea vitrinelor, delcara Mihai Castaian, dumneaei a luat piesa cu nr. inventar 2489, un vas cu capac, aceeasi piesa asupra careia se oprise cu o luna inainte Ioan Godea si a vrut sa o as

                  O sabie rara a disparut din muzeul din Deva

Arheologul Catalin Riscuta de la muzeul din Deva a descoperit, la sfarsitul lui decembrie 2005, ca Sabia de bronz de la Boiu nu mai exista in colectiile muzeului depozitate in podul Palatului Magna Curia. Usa a fost fortata si cineva initiat in tezaur arheologic a furat Sabia de la Boiu. Politia fost anuntata imediat, iar la cercetari nu a participat decat fosta directoare Adriana Pescaru. Valoarea de piata a sabiei este estimata la peste 5000 Euro, dar valoarea ei istorica este cu mult mai mare pentru ca sabia descoperita la Boiu este printre primele obiecte de acest gen din Europa si care denumeste pentru arheologi tipul de sabie „Boiu- Sauerbrunn”, dupa numele celor doua localitati in care au fost descoperite primele exemplare. Cercetatorii muzeului spun despre obiectul furat ca este susceptibil sa fie clasat intre obiectele de tezaur ale Romaniei.
sursa: https://www.9am.ro/stiri-revista-presei/2006-06-07/s-a-furat-muzeul-dacilor.html

Ce s-a ales de comoara furată acum patru ani din Muzeul Regiunii Porţilor de Fier din Turnu Severin

În celebrul jaf de la Muzeul Regiunii Porţilor de Fier din Drobeta Turnu Severin încă nu s-au identificat hoţii. Şase angajaţi ai muzeului au fost cercetaţi timp de patru ani şi în final procurorul de caz a dispus clasarea cauzei penale faţă de aceştia.

Din colecţia impresionantă de circa 90.000 de piese a muzeului au dispărut, mai exact, 549 de monede, din care 178 din aur şi 371 din argint, o brăţară dacică din argint cu cap de lup şi o fibulă datând din anul 80 i.Ch care fac parte din Tezaurul de la Izvorul Frumos, 203 monede: ducaţi veneţieni din aur (anii1300-1400) florini ungureşti din aur (anii 1300-1440), guldeni germani din aur (anii 1350-1400), groşi sârbeşti de argint, ducaţi din argint de pe timpul lui Mircea cel Bătrân, accele argint (anul1400) din Tezaurul Dudaşul Schelei, 130 monede ducaţi veneţieni din aur (anii 1380-1400), florini ungureşti din aur, ducaţi argint din timpul domniei lui Mircea cel Bătrân (anii 1380-1420), groşi sârbeşti din argint, 158 de monede: ducaţi din aur (Olanda anul 1700), zechini veneţinei din aur (anul 1700), monede din argint din timpul Imperiului Otoman (anul 1800) din tezaurul de la Gornenţi, 66 de monede austriece din aur şi din argint din Tezaurul de la Balta.

În august 2014, IPJ Mehedinţi preciza că are câţiva suspecţi în acest dosar, angajaţi ai muzeului, o parte din ei specialişti de marcă ai acestei instituţii. Unul din ei era cel care a sesizat dispariţia pieselor şi care, culmea, s-a trezit apoi târât în acest dosar ca inculpat. Aşa se face că timp de patru ani aceşti oameni au fost nevoiţi să suporte zeci de interogatorii şi să plătească bani grei avocaţilor angajaţi în dosar.

                         S-a furat şi sabia generalului Cerchez

Nu este prima dată când Muzeul Regiunii Porţilor de Fier este zguduit de un asemenea scandal. În anul 1992, severinenii au fost scandalizaţi de furtul unei piese extrem de valoroase din colecţia acestui muzeu. Este vorba de sabia pe care generalul turc Osman Paşa atunci cand a capitulat şi s-a declarat prizonier în timpul Războiului de Independenţă, a predat-o generalului român Mihail Christodulă Cerchez, comandant al trupelor române la Plevna.
sursa: https://adevarul.ro/locale/turnu-severin/ce-s-a-ales-comoara-furata-patru-ani-muzeul-regiunii-portilor-fier-turnu-severin-1_5bed4a27df52022f757d24fd/index.html

Furturi perfecte din muzeele constănțene? Mistere rămase neelucidate după ani de anchetă!

Un basorelief a cărui valoare ar fi estimată, pe piața neagră la peste 6.000 de euro, un fragment de amforă și vreo două vase de sticlă, dar și mai multe bijuterii din aur. Acestea sunt comorile arheologice dispărute, în ultimii ani, din muzeele din județul Constanța.

                       „Cavalerul Trac“, dispariție celebră!

Pe lista întocmită la nivel național sunt menționate patru obiecte de cult dispărute din Muzeul de Istorie Națională și Arheologie Constanța: basorelieful „Cavalerul Trac și Cybela”, un fragment de amforă, un vas de sticlă și un lacrimariu. De departe, „Cavalerul Trac și Cybela” este cel mai valoros. Piesa a fost descoperită la Fântânele, în 1965, datează din epoca romană provincială – secolul II. Realizat din marmură, basorelieful reprezintă un cavaler mergând spre dreapta, unde se află Cybela, așezată pe un tron. „Starea de conservare este bună, marginile sunt ciobite și nu mai au un aspect regulat”, notează polițiștii. Furtul a fost sesizat oamenilor legii în august 2007, iar de atunci dosarul este în cercetare. Revenind la valoarea piesei, deși inițial a fost inventariată la valoarea de aproximativ 500 de lei, ulterior a fost estimată la 9000 de lei, dar specialiștii din domeniu spun că, pe piața neagră poate să ajungă și până la 6.000 de euro. De asemenea, în evidențele INP și ale Poliției mai sunt și două vase de sticlă, dar și un fragment de amforă panatenaică, acestea fiind raportate dispărute din Histria.
sursa: https://www.cugetliber.ro/stiri-eveniment-furturi-perfecte-din-muzeele-constantene-mistere-ramase-neelucidate-dupa-ani-de-ancheta-390711

Sute de monede de aur şi argint au dispărut de la un muzeu din Drobeta Turnu Severin

Conform legii, inventarul la muzeu se face o dată la trei ani, iar ultima actualizare a datelor a fost în 2012. La acea dată tot tezaurul era complet, informează Digi24. În momentul în care a directorul muzeului a sesizat lipsa exponatelor a anunţat poliţia. Printre altele, de la muzeu au dispărut ducaţi veneţieni, florini ungureşti de aur şi groşi sârbeşti de argint.
sursa: https://www.libertatea.ro/stiri/incredibil-sute-de-monede-de-aur-si-argint-au-disparut-de-la-un-muzeu-din-drobeta-turnu-severin-1040783

        Nereguli majore în patrimoniul Muzeului de Artă „Ion Irimescu”

Polițiștii cercetează lipsa unui număr important de lucrări ce aparțin maestrului Irimescu.
Mai precis, conform expertizei realizate în anul 2017 pentru reinventarierea lucrărilor, lipsesc 22 de lucrări irimesciene, 7 lucrări grafice și 15 sculpturi. Două au fost distruse la Revoluție, busturi ale cuplului Nicolae și Elena Ceaușescu, după cum arată o declarație a fostului director al muzeului.
Alte lucrări lipsesc din inventarul aceluiași muzeu, unele fiind considerate de mare valoare, iar alte fiind cotate ca mai puțin valoroase, toate unor alți autori mai mult sau mai puțin celebri, precum Orac sau Hatmanu.
sursa: https://www.cronicadefalticeni.ro/nereguli-majore-in-patrimoniul-muzeului-de-arta-ion-irimescu/

     18 tablouri din colecţia Tezaur a Muzeului Mureş au fost furate şi înlocuite cu falsuri

Expertizele au dezvăluit înşelăciunea, după o anchetă care durează de opt ani. Fiecare dintre tablourile furate valora aproximativ 15.000 de euro. Dintre operele de valoare doar o singură lucrare a fost recuperată, în valoare de 35.000 de euro și aparținând pictorului Hans Mattis Teutch, născut la Brașov. Principalul suspect al fraudei cu tablouri este fosta directoare a secției de Artă din cadrul muzeului, în prezent pensionară. Autoritățile au început urmărirea penală în cazul acesteia,
sursa: https://www.ziarulmetropolis.ro/18-tablouri-din-colectia-tezaur-a-muzeului-mures-au-fost-furate-si-inlocuite-cu-falsuri/

           Mii de piese lipsa din inventarul Muzeului Mixt de la Tecuci

Cătălin Negoiţă, directorul Direcţiei Judeţene pentru Cultură Galaţi, ne-a declarat că: „Muzeul se află de ceva vreme în reabilitare, iar multe dintre obiectele de patrimoniu au fost mutate în alte spaţii. În luna noiembrie, am aflat că, în urma inventarului, lipsesc nişte obiecte, şi nu puţine, e vorba de peste 2.600 de piese, astfel că am înaintat o adresă prin care am solicitat conducerii Muzeului situaţia bunurilor care lipsesc. O echipă a Direcţiei s-a deplasat la Tecuci. A fost sesizată Poliţia, care în prezent derulează o anchetă. Clasarea obiectelor care nu se mai găsesc se poate face doar de către o comisie de specialitate din cadrul Ministerului Culturii, în baza unui proces verbal ce va fi întocmit de Poliţie, în care să se precizeze în ce condiţii au dispărut acele obiecte de inventar.
sursa: https://www.viata-libera.ro/vlg-cultura/49403-mii-de-piese-lipsa-din-inventarul-muzeului-mixt-de-la-tecuci-galati-viata-libera-cotidian

Misterioasa disparitie a unor documente de patrimoniu de la MLR Iasi. Fostul director, suspectul de serviciu

Un banal inventar al patrimoniului Muzeului Literaturii Romane Iasi, efectuat recent, a scos la iveala lipsa unor documente istorice, unice, ce erau gazduite de aceasta prestigioasa institutie de cultura din capitala Moldovei. Sesizata de aceasta disparitie a acestor piese importante din patrimoniul MLR, conducerea institutiei a sesizat direct Politia de Patrimoniu.

Domnul Dan Jumara a fost cercetator la noi pana la iesirea la pensie, in cursul anului trecut. A luat spre cercetare niste documente, dar nu este nicio suspiciune din partea noastra, in sensul preluarii de catre dumnealui a acelor documente, spre valorificare. E posibil ca sa fi luat acele documente spre cercetare, si sa nu le mai fi returnat, asa cum e posibil ca acele obiecte sa se fi ratacit. Dumnealui lipseste in momentul de fata. Va cauta din nou obiectele foarte atent si banuiesc ca se va rezolva in felul asta, numai ca noi trebuia sa le inregistram ca lipsesc, pentru ca altfel avem o problema. Nu am avut o discutie ulterioara acestei disparitii.”, a declarat directorul MLR. Ratacirea unor piese unice, de o valoare inestimabila, din patrimoniul literaturii romane, impune o tragica si, in pacate, retorica intrebare- pe mainile cui ajunge bruma de patrimoniu care mai este acoperita in muzeele Iasului?
sursa: http://www.agorapress.ro/exclusiv-misterioasa-disparitie-unor-documente-de-patrimoniu-de-la-mlr-iasi-fostul-director-suspectul-de-serviciu/

       Paranghelie la Muzeu. Cum a făcut directorul cadou un tablou de patrimoniu!

Directorul Muzeului Judeţean Satu Mare, Liviu Marta, a făcut o gafă de proporţii ce îl poate costa funcţia. Întâmplarea s-a petrecut în incinta Muzeului la cheful de ziua sa, când a făcut cadou unui invitat chiar un tablou de patrimoniu.
sursa: https://portalsm.ro/2019/02/paranghelie-la-muzeu-cum-a-facut-directorul-cadou-un-tablou-de-patrimoniu/

      Jaf în muzeele României. Operele marilor pictori valorează chiar și 10 bani

Sute de obiecte de patrimoniu au dispărut din muzeele României, în ultimii 25 de ani, fără ca cineva să fie interesat să afle ceva despre soarta lor. Multe dintre ele au fost scoase din țară, sub paravanul unor lucrări de restaurare sau expoziții, și au ajuns în colecții private. Altele se regăsesc în colecțiile personale ale potentaților vremii – de la șefi de servicii și direcții din administrația locală la foști sau actuali demnitari. Patrimoniul național a fost și este devalizat, pentru că nimeni nu are interesul să-l păstreze, iar despre recupererarea bunurilor dispărute nici nu se pune problema.

Proporțiile jafului sunt imposibil de cuantificat. Principalul motiv: niciunul dintre cele aproape 40 de muzee și case memoriale nu are un inventar. Nici măcar unul care să fie realizat contabilicește și în care obiectele deținute să fie înscrise într-un tabel, cu un număr de inventar atașat. În plus, valoarea de inventar înscrisă în dreptul unor opere semnate Nicolae Grigorescu, Nicolae Tonitza sau Theodor Pallady este de-a dreptul ridicolă, variind între 10 și 30 de bani. Asta, în condițiile în care tablouri ale lui Grigorescu au fost vândute la licitații la prețuri cuprinse între 105.000 și 250.000 de euro, iar tablourile lui Tonitza sunt evaluate, pe aceeși piață a tranzacțiilor cu obiecte de artă, la peste 130.000 de euro.

           Tablouri trimise la restaurare în Italia. Pentru totdeauna…

Zeci de cereri de retrocedare a unor obiecte de artă s-au strâns, în ultimii ani, la Primăria Capitalei. În lipsa unui inventar însă, aceste obiecte nici măcar nu pot fi identificate. „Ca să nu mai vorbim de faptul că multe obiecte de artă nu se mai regăsesc în custodia muzeelor. Spre exemplu, în momentul în care s-a făcut actualizarea inventarului de la Muzeul Național de Artă, un proces-verbal atesta că cinci tablouri au fost trimise, cu câțiva ani în urmă, pentru restaurare, în Italia. Doar două s-au mai întors în țară. O situație similară s-a înregistrat și la Muzeul Național de Artă Contemporană București, unde se încearcă recuperarea a 7 tablouri care au fost preluate, tot în baza unui proces-verbal, de la Ministerul Culturii, cu câțiva ani în urmă. La momentul la care oficialii de la minister au cerut înapoi operele, doar două au mai fost găsite în incinta muzeului.”, au explicat surse din Ministerul Culturii.

            Responsabilii de patrimoniu, colecţionari de artă

Coincidenţă sau nu, în timp ce în muzeele Capitalei domneşte haosul  – nu există inventar, iar operele încă existente nu sunt evaluate şi autentificate – responsabilii cu gestionarea patrimoniului au devenit, în ultimii ani, mari colecţionari de artă. Aşa arată declaraţiile de avere ale acestora postate chiar pe site-ul Primăriei.

Astfel, potrivit ultimei declaraţii de avere depusă anul trecut, primarul general Sorin Oprescu deţinea obiecte de artă dobândite în perioada 1995 – 2013, în valoare de 51.000 de euro, după estimările proprii. La acestea se adaugă obiecte de cult de aproximativ 5.000 de euro.

De aproape trei ori mai bogat decât primarul general când vine vorba de obiecte de artă este însă directorul executiv al Direcţiei Generale de Investiţii, Vasile Săvoiu, care are în subordine şi Direcţia Cultură a municipalităţii. Potrivit declaraţiilor de avere pentru 2010, 2011 şi 2012, Săvoiu deţine o impresionantă colecţie de tablouri, evaluată de el la 600.000 de lei (peste 135.000 de euro): „Colecţie pictură românească (pictori contemporani)” – 500.000 de lei şi “Tablouri autori români şi străini mai vechi” – 100.000 de lei. În declaraţia din 2013 însă – ultima depusă de Săvoiu, deşi era obligat să completeze una şi anul trecut – acesta fie a omis un zero, fie şi-a subevaluat colecţia de pictură românească de la 500.000 de lei la doar 50.000 de lei.

Pe lista colecţionarilor de artă se înscrie şi Radu Traian Negrei, directorul Administraţiei Monumentelor din Primăria Capitalei. Şi el deţine, potrivit ultimei declaraţii de avere, tablouri, sculpturi şi icoane, a căror valoare totală o estimează la aproximativ 40.000 de euro.

Deşi nu are timp să inventarieze bunurile de patrimoniu din instituţia pe care o păstoreşte, directorul Muzeului Literaturii, Ioan Cristescu, şi-a făcut timp, în ultimii 13 ani, să colecţioneze opere de artă în valoare de 10.000 de euro. După cum arată declaraţia sa de avere, Cristescu investeşte se pare doar în artă: nu deţine nici terenuri, nici case şi se laudă doar cu o Dacia Logan, cumpărată în 2012. Cât despre Roxana Theodoru, directorul Muzeului Naţional de Artă, aceasta nu a depus nicio declaraţie de avere.
sursa: http://www.expresmagazin.ro/jaf-in-muzeele-romaniei-operele-marilor-pictori-valoreaza-chiar-si-10-bani/

     Jaf la Casa memoriala Mihai Eminescu din Ipotesti – obiecte de mii de euro, furate

Mai multe obiecte in valoare de aproape 20.000 de euro au disparut din Casa memoriala Mihai Eminescu din Ipotesti. Toate erau obiecte de patrimoniu. Totul a iesit la iveala la inventarierea din acest an a obiectelor din muzeul amenajat in conacul ce a apartinut familiei Eminovici. Directorul Casei memoriale si expertii angajatii sa analizeze pretioasele obiecte au descoperit ca 32 de bijuterii si obiecte au fost inlocuite cu niste falsuri.

Au fost substituite niste bunuri culturale. Iar un medalion de circa 20 de milioane lipseste din gestiune. Doua persoane sunt direct implicate. Inventarierile care au fost facut inainte de numirea mea au fost facute niste inventarieri de suprafata.”, a declarat Jijie Miluta, directorul Memorialului. Cazul a ajuns si in atentia politistilor. „Deocamdata desfasuram cercetari fata de persoane necunoscute urmand ca la final sa dispunem procedural.”, a declarat Daniela Darea, purtatorul de cuvant al IPJ Botosani.

 

                                                Florin Boșoteanu, președinte Asociația Prospectorii Istoriei

Sursa: Prospectorii Istoriei

https://history-prospectors.com/2020/01/17/istoria-furata-a-romaniei-mucegaiul-din-sistem/

În categoria ISTORIE ROMANEASCA | Lasă un comentariu

Călin GEORGESCU, declarații la Poliția Buftea: ”Ați compromis ideea de Democrație, Justiție și Competență. Asistăm la un asasinat economic împotriva propriului popor. AJUNGE!”

„În primul rând aș dori să le mulțumesc tuturor oamenilor prezenți aici. Îmi dau seama ce eforturi fac, mai ales în condițiile de extremă austeritate pe care le traversăm astăzi. Le mulțumesc tuturor și îmi dau seama că tot acest sacrificiu nu este în zadar. De aceea le spun tuturor: rămâneți credincioși idealurilor voastre și să ne păstrăm demnitatea.
A trecut un an de zile de când așa-zisul stat a dat lovitura de stat împotriva propriei țări, împotriva propriului popor, care a decis dup[ 35 de ani să-și conducă singur țara – ceea ce este și firesc – și să instaureze democrația participativă.
Opusul viziunii creștine este oligarhia, adică deținătorii de putere ilegitimă de astăzi, care l-au scos pe Dumnezeu din ecuația vieții. Practic, după 6 decembrie 2024 rezultatul este unul înspăimântător. Și eu spun așa: ați compromis într-un mizerabil act de inconștiență politică ideea de democrație, anulând votul a milioane de oameni. Ați compromis ideea de Justiție pe care ați transformat-o într-o armă electorală, după care ați aruncat-o la gunoi. Ați compromis șansa istorică a revenirii noastre economice cu măsuri care ar putea fi calificate ca ridicole, dacă nu ar fi catastrofale. În fapt, asistăm la un asasinat economic împotriva propriului popor. Ați compromis ideea de competență promovând diplome de debara, impostură crasă și prostie solemnă. Și menționez așa, tineretul este definiția viitorului națiunii. Nimeni nu vă dă dreptul să-i compromiteți șansele. Tineretul merită să ocupe locul pe care-l merită, adică primul loc. Ca un stat responsabil, dacă ai fi, investești totul în tineret pentru că el este viziunea eternității. Ați compromis șansele femeilor nobile și harnice din această țară care, de altfel, sunt majoritatea și ați promovat țiitoarele de partid cu competențe de canapea. Ați compromis idea de suveranitate măturând pe jos cu voința unui popor, voință pe care ați înlocuit-o cu deciziile stăpânilor voștri de la Bruxelles. Apropo, Carul cu proști s-a răsturnat la Bruxelles, nu la Caracal. Ați compromis ideea de demnitate pentru milioane de pensionari și militari cărora le-ați aruncat promisiuni de teamă, atât cât să tacă și să vă voteze la alegeri. Pensia și indemnizația de militari nu sunt favoruri sunt drepturi, iar poporului român nu îi faci o concesie, ci îi dai ce i se cuvine. Voi nu le-ați dat nimic și nu ați dat nimic poporului român. Ați compromis ideea de țară, ați compromis tot. Și eu spun așa: AJUNGE!”, a afirmat Georgescu la ieșirea de la Poliția Buftea.
În categoria POLITICA(Calin Gerogescu) | Lasă un comentariu