“DE CE?”, reportaj dedicat implinirii a 15 ani de la bombardarea Iugoslaviei de avioanele NATO (VIDEO)

1999Televiziunea Russia Today a difuzat , cu ocazia împlinirii a 15 ani de la bombardamentele NATO asupra Iugoslaviei, un reportaj intititulat sugestiv “De ce?”.

În timpul operaţiunilor militare din 1999, aproximativ 2.500 de sârbi au fost ucişi, inclusiv a 89 de copii. Avioanele NATO au bombardat pe lângă obiective militare şi şcoli, spitale, televiziuni, poduri şi alte construcţii şi infrastructuri civile, stârnind indignarea unei lumi întregi.

O consecinţă directă a bombardamentelor NATO, a fost proclamarea ulterioară a independenţei Kosovo, o regiune separatistă, locuită în proporţie majoritară de etnici albanezi de religie islamică. Sursa: FrontPress.ro

Acest articol a fost publicat în EUROPA DE EST. Salvează legătura permanentă.

Lasă un răspuns