Rusia a declarat razboi total petrodolarului

Un raport de rau augur pregatit de ministerul rus al finantelor cu privire la ordinul de ieri dat de Putin pentru accelerarea deschiderii Bursei din Sankt Petersburg (BSP), in cadrul careia preturile pentru petrolul si gazele rusesti vor fi stabilite in ruble, in loc de dolari, avertizeaza ca aceasta “lovitura catastrofala” data petrodolarului echivaleaza cu un “razboi total” impotriva Occidentului, fiind de asteptat un “raspuns gen Armagedon” din partea regimului Obama.

Potrivit acestui raport, ordinul lui Putin cu privire la BSP constituie un raspuns direct la sanctiunile regimului Obama impuse lui Igor Secin, CEO al gigantului energetic rus Rosneft, precum si asupra unor membri ai consiliului de administratie al BSP, fapt cu privire la care ministrul adjunct de externe, Serghei Riabkov, a facut urmatorul avertisment: “Va urma un raspuns al Moscovei si va fi greu resimtit la Washington DC”.

Secin, potrivit acestui raport, a fost amenintat in mod direct de regimul Obama mai devreme luna aceasta, ca urmare a remarcilor pe care le-a facut in octombrie 2013 in cadrul Congresului Mondial al Energiei din Coreea, unde a facut un apel la “un mecanism global de tranzactionare a gazului natural”, sugerand ca “ar fi indicata crearea unei burse internationale pentru tarile participante, in cadrul careia tranzactiile sa poate fi inregistrate cu folosirea monedelor regionale”.
Secin, unul dintre cei mai influenti lideri ai comunitatii globale a comertului cu energie, are acum la indemana instrumentul perfect pentru a transpune acest plan in realitate prin BSP, in cadrul careia preturile de referinta pentru petrolul si gazele rusesti vor fi stabilite in ruble in loc de dolari SUA, ceea ce ar putea conduce efectiv la distrugerea petrodolarului.

Folosirea acestei “arme financiare nucleare” (vanzarea petrolului contra altei monede decat dolarul SUA), care a fost lansata anterior de Saddam Hussein, continua acest raport, a condus la distrugerea totala a Irakului, dar nu s-a reusit descurajarea altor tari nemultumite de acest abuz al SUA.
Libia a avut o alta tentativa in acest sens, fapt ce a condus la distrugerea totala a tarii si uciderea brutala a liderului Muammar Gaddafi.
Urmatoarea tara pe lista a fost Iranul. Statele Unite si factiunea pentru razboiul financiar global au intampinat o dificultate mult mai mare in actiunile lor de izolare si anihilare a Iranului, chiar si cand s-au facut amenintari cu atac nuclear de catre SUA si Israel. Si in ciuda sanctiunilor fara precedent impotriva Iranului (care constituie razboi economic si crime de razboi in sine), Iranul a ramas sfidator.

Statele lidere ale BRICS (Brazilia, Rusia, India, China, Africa de Sud), Rusia si China, au avut o retinere, pentru a se pastra stabilitatea globala.
Cu toate acestea, factiunea razboinica a regimului Obama (ramasite ale regimului Bush), a considerat aceasta retinere ca fiind o slabiciune si a declansat o serie de schimbari de regimuri in lume, in vederea subminarii puterii crescande a BRICS.
Picatura care a umplut paharul a fost nesabuita lovitura de stat impotriva presedintelui ales al Ucrainei, data de SUA si NATO, orchestrata de Departamentul de Stat al SUA si condusa de atatatoarea de razboi Victoria Nuland, care a recunoscut deschis ca SUA au platit prin intermediul organizatiilor precum Asezamantul National pentru Democratie (National Endowment for Democracy – NED) peste 5 miliarde de dolari pentru a facilita lovitura de stat.

Este critic pentru intelegerea crizei ucrainene, spune raportul, faptul ca aceasta nu are “absolut nimic” de a face cu Ucraina sau populatia sa, dar trebuie sa se inteleaga ceea ce este cu adevarat, adica un “baros” pe care regimul Obama incearca sa il foloseasca impotriva Rusiei, pentru a impiedica deschiderea si dezvoltarea Bursei de la Sankt Petersburg.

Este important de notat ca prin extinderea continua a masei monetare a Statelor Unite, standardul de viata al elitelor creste, de asemenea. Singura problema a acestei situatii este ca singura modalitate de a fi sustinuta o constituie cererea puternica si constanta pentru dolari si titluri de creanta americane.
Pentru ca daca cererea artificiala globala de dolari americani, facuta posibila de sistemul petrodolarului, s-ar narui, natiunile care inainte considerau benefica detinerea de dolari SUA ar constata brusc ca nu mai au nevoie de cantitatile masive pe care le detineau.
Sumele masive de dolari, care nu vor mai fi de folos statelor straine, se vor grabi inapoi spre locul lor de origine, adica… America.
Evident, o infuzie de dolari in economia americana ar conduce la presiuni inflationiste masive in cadrul sistemului economic, pe care l-ar prabusi, impreuna cu cel al UE.
Este dificil a se exagera importanta acestui concept, avand in vedere ca intregul sistem monetar american depinde literalmente de sistemul “dolari pentru petrol”. Fara acesta, Washingtonul si-ar pierde liberul permis de a tipari dolari in mod excesiv.

Cu mii de trupe romanesti sustinute de NATO, care se indreapta catre granita ucraineana, impreuna cu avioane de vanatoare britanice si franceze amplasate in Lituania si Polonia, care se alatura aliatilor lor americani ajunsi recent, continua acest raport, nu este exclus ca regimul Obama sa incerce declansarea unui razboi cu Rusia, pentru a-si proteja schema petrodolarului.
In ciuda faptului ca toate fortele militare ruse s-au intors la bazele lor permanente, iar ministrul rus al apararii, Serghei Soigu, l-a asigurat acum doua zile pe omologul sau american, secretarul apararii, Chuck Hagel, in cadrul unei convorbiri telefonice, ca Rusia nu intentioneaza sa invadeze Ucraina, Moscova a devenit din ce in ce mai “alarmata” de masarea de trupe militare SUA-NATO la granite, pe care ministrul Soigu a numit-o “fara precedent”.

In ceea ce ii priveste pe cetatenii ucraineni, folositi pe post de pioni de regimul Obama impotriva Rusiei in acest “razboi al petrodolarului”, concluzioneaza raportul, traiul acestora se va transforma in mizerie crunta, avand in vedere ca sunt fortati sa “inghita pastila amara” de catre FMI, care forteaza ca pretul combustibilului si al energiei sa creasca enorm, impunand taxe pe orice, de la alcool la tutun, ca sa nu mentionam si zecile de mii de locuri de munca din sectorul public care au disparut (concedieri si disponibilizari) precum si taierea de 5% a pensiilor.
Si mai rau pentru “Pionii lu Obama”, salariile in Ucraina, ca regula, nu sunt indestulatoare pentru a hrani o familie, iar devalorizarea monedei nationale va face imposibil pentru acesti oameni sa faca fata costurilor.

Pe de alta parte, speculantii monetari din Occident vor fi in masura sa faca profit ca urmare a fluctuatiilor monedei ucrainene, iar corporatiile multinationale vor beneficia de privatizarea acelor active care nu au fost inca vandute.
Si, desi nu este mentionat in acest raport, este important de notat ca in 2008, cand SUA a adus lumea in pragul colapsului economic total, Dmitri Medvedev, pe atunci prim-vicepremier, a atentionat ca Rusia trebuie sa profite de oportunitatile create de slabitul dolar american. “Astazi, economia globala trece prin moment dificile”, a spus el. “Rolul principalei monede de rezerva este in curs de revizuire. Iar noi trebuie sa profitam de asta”.
Acest lucru il face Putin, dupa 6 ani. Nimeni nu poate spune ca nu a existat un avertisment.

Sursa: http://votp.info/actualitate-externa/rusia-a-declarat-razboi-total-petrodolarului/

https://www.facebook.com/pages/Noua-Ordine-Mondial%C4%83/143141262536653?fref=ts

Acest articol a fost publicat în ECONOMIE-FINANCIAR ( international). Salvează legătura permanentă.

Lasă un răspuns