Ce s-a întâmplat cu libertatea în America?

Știam că în 2013 libertatea presei s-a întors în timp, la nivelurile de acum 10 ani, dar astăzi culegem roadele nebănuite. Doi reporteri, de la Huffington Post și Washington Post, au trăit pe pielea lor această realitate, după ce au fost arestați și brutalizați de poliție.

Ryan Reilly și Wesley Lowley au fost arestați în timp ce pregăteau un material despre protestele din Ferguson, Missouri, iscate de moartea tânărului afro-american Michael Brown, care a fost împușcat de poliție săptămâna trecută, deși nu era înarmat. Jurnaliștii au fost eliberați repede, dar arestarea lor subliniază brutalitatea poliției în astfel de situații, în urma cărora protestatarii din oraș au fost răniți de gloanțele de cauciuc, sprayurile cu piper și gazele lacrimogene.

O experiență „inedită”

În ultima săptămână s-au organizat proteste în fiecare noapte, iar jurnaliștii și-au făcut dintr-un local McDonald’s un sediu în care să se pregătească. Acolo se aflau și cei doi jurnaliși când un echipaj SWAT a venit să îi dea pe toți afară. Reilly a făcut o fotografie, ceea ce l-a făcut pe un polițist să îi ceară actele.

Când nu a vrut să i le dea, polițistul i-a confiscat toate lucrurile și l-a brutalizat. Jurnaliștii au fost scoși cu forța din local și arestați. Unul dintre ei a fost împins într-un aparat de răcoritoare, iar celălalt dat cu capul de un geam de către polițiși care au refuzat să se identifice. „Au acționat ca o forță militară. A fost de necrezut,” a declarat Reilly mai târziu.

Când redacția Huffington Post a sunat la poliție pentru a se interesa de soarta celor doi, persoana care a răspuns a refuzat să dea orice informații, iar când i s-a cerut identitatea a închis telefonul. Următoarele apeluri au intrat direct în căsuța vocală. După ce au fost eliberați, Lowery și Reilly au subliniat că experiența lor este minoră în comparație cu cea a protestatarilor. Când așteptau să fie transportați la secție, în spatele dubiței de poliție era un bărbat negru care striga neîncetat după ajutor, plângându-se că nu poate să respire. Polițiștii au refuzat să îi dea drumul sau să cheme paramedicii.

Poliția de care să te temi

„Fără niciun dubiu, poliția din Statele Unite se militarizează și, în multe comunități, în special în cele de culoare, mesajul este perceput foarte clar: ‹‹Voi sunteți dușmanul››”, a declarat dr. Tom Nolan, profesor la Universitatea de Stat New York și fost polițist de carieră în cadrul Departamentului de Poliție din Boston.

El spune că din ce în ce mai mulți polițiști primesc echipament militar, prin transferuri de la Pentagon a armelor militare către poliția civilă, conform Programului 1033. Ca o consecință, în comunități poliția este percepută mai degrabă ca o armată, „semănând mai mult cu străzile din Bagdad și Kabul, decât cu un oraș american”. Nolan se plânge că toate eforturile depuse la sfârșitul anilor 1980 pentru a face populația să aibă încredere în poliție se duc pe apa sâmbetei.

O altă tendință îngrijorătoare este faptul că echipele SWAT sunt chemate să facă munca de rutină a poliției, să execute mandate de cercetare în investigații de droguri neimportante. Conform unui raport al Uniunii Libertăților Americane Civile, SWAT folosește „echipament și tactici violente în mod nejustificat, chiar în case unde știu că sunt prezenți copii”. Tot conform acestui raport, se pare că echipele vizează în mod disproporționat suspecții de culoare.

Nolan spune că apelarea excesivă și discriminatorie a echipelor SWAT transformă sistemul de justiție și elimină prezumția de nevinovăție, care este „emblema” justiției americane. „Poliția militarizată subminează noțiunea de aplicare a legii într-o societate democratică”, conchide Nolan.

Un caz, dar o problemă globală

„Ce se întâmplă în Ferguson nu este cu nimic diferit față de ce s-a întâmplat în Dellwood, Jennings sau St. Louis. Este ceva care fierbe de mult timp. Este vorba de brutalitatea poliției”, a declarat un tânăr care a venit tocmai din afara orașului pentru a protesta în Ferguson. Iar alții sunt de acord cu el.

Cazul lui Michael Brown nu este nici el singular. De la moartea lui Trayvon Martin, tânărul de culoare care a fost ucis pe nedrept anul trecut în Florida, dezbaterea privind rasismul în America s-a intensificat și în fiecare zi apar în presă noi și noi cazuri de tineri de culoare care sunt brutalizați de forțele de ordine, în mod gratuit.

Rasismul pare să fie din nou în floare în America, iar Europa are și ea problema ei, cu antisemitismul. Potrivit președintelui Consiliului Central al Evreilor din Germania, Dieter Graumann, trăim „cele mai grele vremuri de la naziști încoace”.

Luna trecută, sinagoga Bergische, din Wuppertal, a fost vandalizată. În Berlin, imamul Abu Bilal Ismail s-a rugat ca Allah să „distrugă evrei sioniști… să îi numere și să îi ucidă, până la ultimul”. Tot acolo, un adolescent evreu ultraortodox a primit un pumn în față, în plină stradă. Incidente au fost raportate și în Frankfurt sau Hamburg. În Franța, conform Asociației Organizațiilor Evreiești, CRIF, într-o singură săptămână au fost atacate opt sinagogi, una dintre ele fiind luată cu asalt de o gloată de 400 de persoane. Un supermarket kosher și o farmacie deținută de un evreu au fost și ele vandalizate, iar acestea sunt doar incidentele importante.

Analistul Petre Iancu spune că europenii ar trebui să conștientizeze că „explozia actuală de antisemitism nu-i priveşte doar pe evrei”. Creștinii, musulmanii moderați, musulmanii șiiți, toți sunt prigoniți și exterminați în număr mare în diverse părți ale lumii. Cu toții suntem în pericol, spune Iancu, pentru că „în vizorul teroriştilor, ca şi al antisemiţilor care-i susţin, e însăşi libertatea.”

Acasa

Acest articol a fost publicat în S.U.A.. Salvează legătura permanentă.

Lasă un răspuns