Metoda BURLANUL bate Metoda ACCIDENTUL: Poliţiștii, blat cu gaborii

Doi pensionari din comuna Islaz au fost jefuiţi de un grup de ţigani gabori, pe care i-au primit în gospodărie pentru montarea unor burlane la casă. După ce aşa-zişii „meşteriˮ au tocmit lucrarea pentru o sumă avantajoasă pentru „beneficiari”, la final s-au răzgândit, cerând de 30 de ori mai mult decât conveniseră iniţial.

Cei doi bătrâni au refuzat să plătească, însă gaborii i-au ameninţat şi le-au luat toţi banii din casă, avertizându-i totodată că se vor întoarce după diferenţă, după ce aceştia vor primi pensia. Deşi cunoşteau metoda de înşelătorie a ţiganilor din Ardeal, poliţiştii de la postul local au refuzat înregistrarea plângerii, motivând ba că păgubiţii „nu oferă suficiente date” pentru identificarea ţiganilor, ba aducând argumentul suprem: „oricum nu mai vin”.

Un grup de ţigani gabori din Ardeal, recunoscuţi pentru mustăţile arcuite şi pălăriile cu boruri mari, colindă de câteva luni prin satele din sudul ţării. Aceştia se dau drept „meşteri” şi se oferă să execute diferite lucrări prin gospodărie, în schimbul unor sume modice.

„Eram în faţa curţii, la maşină când ne-a abordat un ţigan, aşa, la vreo 20 de ani. Era singur, cu o bucată de ţeavă în mână, şi ne-a spus că ne montează burlane la casă foarte ieftin. A cerut doar 150 de lei. Zicea că i-au rămas nişte materiale de la o lucrare făcută în oraş şi nu vrea să se întoarcă cu ele tocmai la Sebeş. Dacă a văzut că ezităm, a scăzut preţul şi, până la urmă, am căzut la învoială pentru un milion de lei vechi şi o sticlă de ţuică. Mi s-a părut ieftin şi am insistat să ne lămurim dacă e vorba de 100 de lei noi pentru toată lucrarea. «Toată lucrarea. În două ore nu am ce face», mi-a răspuns hotărât ţiganul. Între timp a mai apărut un puştan, de vreo 12-13 ani, pe care l-a trimis după material. Ţigănuşul s-a întors cu alţi trei ţigani – ne-am trezit cu ei în curte – care au venit cu o maşină cu numere străine”, ne-a povestit pensionarul din localitatea Islaz, care a dorit să-și păstreze anonimatul, din motive lesne de înţeles.

Problemele au început să apară mai târziu, când „meşteriiˮ au făcut „devizulˮ. După ce au făcut o parte din lucrare, cei patru gabori s-au sucit şi au spus că preţul negociat este pe metru liniar de burlan, nicidecum pe toată lucrarea. Altfel spus, cei „100 de lei d-ăştia noiˮ conveniţi iniţial au devenit „3.100 de leiˮ. Cei doi pensionari au vrut să le plătească preţul negociat, deşi treaba era făcută doar pe jumătate, şi le-au cerut să părăsească proprietatea. Gaborii au refuzat să iasă din gospodărie şi, după ce i-au înconjurat, le-au cerut să facă chetă pe la rude şi prieteni, pentru că nu pleacă fără toată suma cerută. Ba mai mult, s-au oferit să-i ducă pe cei doi pensionari la bancă, sau la CEC, să scoată banii din cont.

„Le-am spus că nu avem de unde să le dăm atâţia bani şi atunci au început să ne ameninţe. Au spus că, dacă sunăm la poliţie, se întorc şi ne macelăresc. Că nu le este frică de poliţişti, pentru că ei sunt 30 în grup şi îi adună pe toţi”, ne-a explicat bărbatul. Acesta a mai povestit că gaborii au pozat în victime, invocând discriminarea: „Mi-a zis: «Ne vezi ţigani şi vrei să-ţi baţi joc de noi»”.

Sub ameninţarea gaborilor, omul a trebuit să scotocească după ultimii bani pe care-i mai avea acasă. „Au zis să le dau toţi banii pe care îi am, unul a intrat după mine în casă. Aveam 1.200 de lei şi am vrut să le dau 1.000, să avem cu ce lua o pâine până la pensie. Mi i-a luat pe toţi din mână şi, până la urmă au plecat, dar au zis că se întorc pentru restul banilor după ce luăm pensia”, a mai povestit păgubitul.
Purtătorul de cuvânt al IPJ Teleorman, Voicu Dumitru, ne-a declarat că poliţiştii erau obligaţi să înregistreze plângerea chiar dacă nu aveau toate amănuntele pentru o identificare mai rapidă a făptaşilor. „Voi raporta şi eu conducerii Inspectoratului aspectele semnalate de dumneavoastră şi vor fi luate măsuri. Vă asigur de asta. În urma apariţiei articolului ne vom sesiza din oficiu”, a spus purtătorul de cuvânt al IPJ Teleorman.

Cazul nu este, din păcate, unul singular, ci sunt întâlnite sute de astfel de situaţii în toată ţara, iar metoda prin care gaborii îi terorizează pe cei care le cad în plasă este bine cunoscută de Poliţie. Există însă şi cazuri în care reprezentanţii legii, din comoditate, ignoranţă, sau pur şi simplu pentru că sunt mână în mână cu infractorii, nu iau nicio măsură. Este şi cazul cuplului de pensionari din localitatea Islaz.

Şeful de post: Ştim noi că au mai venit pe aici. Nu se mai întorc

Cu spaima încă în suflet, păgubitul a dat fuga la postul de poliţie din localitate cu o plângere în mână şi i-a relatat toată păţania agentului găsit acolo. Poliţistul i-a spus, însă, că nu oferă suficiente date pentru identificarea celor cinci gabori, că nu poate înregistra el sesizarea şi că ar trebui să revină în altă zi, pentru a „discuta cu şefulˮ. Ceea ce omul a şi făcut: a revenit la sediul poliţiei până a dat de şeful de post.
Răspunsul primit de pensionar de la omul legii a fost uluitor. „«Ştim noi, că au mai venit pe aici. Lasă, că nu mai vin!», mi-a zis poliţistul şi mi-a dat numărul lui de telefon, să îl sun dacă mai apar ţiganii. Păi după ce l-am căutat trei zile pe la post, ce speranţă să am eu că îl găsesc şi că ajunge la timp după ce vin ţiganii peste mine?!”, s-a plâns pensionarul.

Bărbatul a mai povestit că, ulterior, a aflat că şi alţi vecini au fost şantajaţi şi tâlhăriţi în acelaşi fel, dar că au fost şi cazuri în care negocierile dintre cele două părţi au avut loc chiar în faţa şefului de post din localitate.

„Vecinul mi-a spus că el i-a lăsat pe ţigani să-i termine lucrarea şi a sunat la 112, fără ca aceştia să-l vadă. Aşa că s-au trezit cu poliţistul la uşă, n-au avut ce face. Dar tot n-au plecat doar cu milionul cerut la început. De faţă cu Poliţia au mai negociat cu vecinul şi le-a mai dat ceva în plus”, a explicat bărbatul cum o altă „victimă” a grupului de gabori a negociat suma chiar în faţa omului legii chemat în apărare.

Această metodă de înşelătorie a fost deseori semnalată atât în mass-media, cât şi mediul online. Pe forumuri şi alte site-uri de socializare am găsit zeci de păţanii similare, din toată ţara, relatate în general de copiii sau nepoţii păgubiţilor.

Tot din mediul virtual am aflat şi că oamenii tâlhăriţi nu îşi pun mare speranţă într-o rezolvare din partea Poliţiei, şi caută soluţii pe internet. Asta, deoarece oamenii legii rămân de multe ori impasibili, atitudine ce încurajează şi duce la perpetuarea practicilor acestor grupuri de ţigani gabori, care acţionează nu doar mergând din poartă în poartă, ci şi oferindu-şi serviciile pe site-urile de anunţuri.

Victime cu nemiluita

Unul dintre „beneficiariiˮ serviciilor oferite de gabori a deschis chiar un blog special pentru relata experienţa traumatizantă şi pentru „a aduce în atenţia autorităţilor şi altor persoane înşelătoria unor ţigani” care repară acoperişuri şi burlane.

„Nu am vrut să plătesc suma pe care au cerut-o şi m-au ameninţat că îşi recuperează banii de la cămătari, au menţionat nume de infractori şi de cămătari, m-au hărţuit la telefon şi m-au ameninţat. Mi-au zis că, în cazul în care sun la poliţie îmi vor da foc la casă şi m-au ameninţat că mă vor bate pe mine şi pe familia mea”, povesteşte o victimă dintr-o localitate din Dolj.

Astfel, temuţii gabori continuă să tâlhărească, în toate zonele ţării, situaţia fiind alimentată pe de o parte de teama firească a oamenilor în faţa ameninţărilor rostite pe jumătate în ţigăneşte, pe de altă parte de ignoranţa angajaţilor Poliţiei Române, care în loc să îi apere pe cetăţeni, se fac părtaşi la aceste situaţii cu consecinţe deosebit de grave.

http://www.ziuanews.ro/

Acest articol a fost publicat în ROMANIA-JUSTITIE. Salvează legătura permanentă.

4 răspunsuri la Metoda BURLANUL bate Metoda ACCIDENTUL: Poliţiștii, blat cu gaborii

  1. Draga Eugen's avatar Draga Eugen spune:

    De ce sa-i faci frica pazeste bostanaria daca vin in casa ta si te ameninta da-le foc soi spunele nu numai tu ma poti urmari si eu pot face asta daca esti tigan nu inseamna ca esti superman esti un nespalat needucat si poti sai tu sa mori ca si mine!Nu au facut bine cei din Kogalniceanu si dupa aia se plingeau ne-au omorit romanii bine v-au facut asa va invatati sa munciti cinstit va facut bine Antonescu la Bug cu voi ticalosilor!

  2. Victor Ostrovsky's avatar Victor Ostrovsky spune:

    Oi vei! Oi vei! 🙂

  3. Steva's avatar Steva spune:

    Sint din Arad ,actualmente pot fi gasiti in Germania daca exista putina bunavointa din partea politiei care si ea este implicata in multe cazuri .Cei de la ANAF – ANTIFRAUDA sint adevarati complici la nivel de tara .

Lasă un răspuns