Filmul The Physician, cunoscut şi ca Der Medicus sau Ucenicul lui Avicenna (2013), a reuşit să-mi creeze încă din primele minute o stare de nervozitate şi revoltă din cauza mentalităţii păguboase pe care o aveau oamenii de acum o mie sau două mii de ani, atunci când o simplă apendicită era fatală pentru că nu se cunoştea leac pentru ea. Dar nu asta mi-a provocat starea de nervozitate, pentru că e normal să nu ştii totul din prima, ci faptul că japiţele astea din biserică şi slujitorii lor infecţi nu permiteau cercetarea şi puneau semn de egalitate între medicină şi vrăjitorie. Încă din primele minute este o femeie cu trei copii care moare din cauza apendicitei şi un „vindecător” care ar fi putut să încerce s-o ajute (nu ar fi putut s-o salveze, dar nu asta contează) este respins de „slujitorii domnului” pe motiv că dacă ar vindeca-o ar însemna că face vrăjitorie.
„Nu există leac pentru suferinţa acestei femei, doar mila Domnului. Orice altceva ar fi o vrăjitorie,” zice un drac în sutană refuzând să-l lase pe doctor să se apropie de ea şi continuă când copilul protestează: „Pune cineva la îndoială autoritatea Sfintei Biserici?” şi nimeni nu îndrăzneşte să mai spună ceva. Sigur, aceste lucruri existau acum o mie-două mii de ani, dar presupun că ştiţi şi voi că astfel de mentalitate există şi în zilele noastre şi de aceea mi-a provocat o stare de disconfort, făcându-mă să le „cobor din pod” toţi sfinţii şi sectele religioase.
Marcat de acest episod, despărţit de fraţii mai mici şi înzestrat cu un anumit har, micuţul Rob Cole este hotărât să devină doctor pentru a putea să vindece oameni. Ajuns la maturitate, Rob Cole (din Anglia) află despre un doctor renumit, Ibn Sina (Avicenna), care se spune că poate vindeca aproape orice boală şi are o universitate în Isfahan (un oraş din actualul Iran) unde predă studenţilor. Problema este că acolo Creştinii nu sunt bine veniţi, astfel că el trebuie să se dea evreu dacă doreşte să ajungă să înveţe de la marele vindecător.
Rob Cole îşi schimbă numele în Jesse, se dă drept evreu şi pleacă în aventura vieţii sale pentru a acumula cunoştinţe în domeniul medicinei. Această aventură va fi una foarte grea şi îl va purta printr-o mulţime de obstacole într-o lume în care fanatismul religios este la cotele cele mai înalte, iar medicina este privită ca o aducătoare de necazuri şi o sfidare a voinţei zeilor. În plus, necropsia este total interzisă de toate religiile şi dacă-şi permite cineva să facă un asemenea lucru este ars pe rug.
Filmul este superb şi m-a făcut să privesc altfel la adevăraţii „zei” şi făcători de miracole. Doctorii sunt cei care fac miracole în fiecare zi şi li se fură din merite de către chestii imaginare. Când un doctor reuşeşte imposibilul lumea se uită în sus şi mulţumeşte cerului, de parcă ar avea vreun merit, iar dacă pacientul moare doctorul este acuzat că nu şi-a făcut treaba bine. Pe bune?! Hai sictir! Filmul este ficţiune, dar sunt ferm convins că multe lucruri prezentate acolo s-au petrecut şi în realitate, poate chiar mai rău! Dacă am fi continuat să ne luăm orbeşte după draci în sutane şi prieteni imaginari am fi murit şi acum din cauza unei gripe sau a unei apendicite.
P.S. Din distribuţie fac parte Tom Payne, Stellan Skarsgård, Olivier Martinez, Emma Rigby şi Ben Kingsley, toţi cu prestaţii de la foarte bine în sus. Trailerul conţine ceva spoilere, aşa că urmăriţi-l pe „propria răspundere”.
clik pe link:
http://www.filme-bune.net/the-physician-2013-filme-online-subtitrat-in-romana/

L-am vazut anul trecut, am ramas impresionat. Un film foarte frumos! Recomand !