Ce se întâmplă cu SUFLETUL OMULUI după moarte. Concluzia FABULOASĂ la care au ajuns doi cercetători americani (VIDEO)

Cercetătorii Stuart Hameroff şi Sir Roger Penrose, de la Departments of Anesthesiology and Psychology, Universitatea din Arizona, susţin că au descoperit care este esenţa sufletului omenesc, scrie news.com.au.

Cei doi savanți, recunoscuţi la nivel mondial, au elaborat o teorie fascinantă care ar putea explica acest mister.

Hameroff şi Penrose spun că la baza conştiinţei, regăsită la nivelul celulelor din creier sub forma unor structuri numite microtubuli, ar sta rezultatul  unor efecte de natură cuantică gravitaţională. Altfel spus, sufletul este un produs al mai multor interacţiuni ale întregului Univers care se concentrează în celule vii precum cele din creier. Asta înseamnă că sufletul ar putea exista şi în afara corpului, adică am putea trăi şi dincolo de moartea fizică.

„Să zicem că inima încetează să mai bată, sângele nu mai curge, iar microtubulii îşi pierd starea cuantică. Informaţia cuantică din microtubuli nu este distrusă, nu poate fi distrusă. Pur şi simplu se distribuie şi se disipează în Univers. Dacă pacientul este resuscitat, informaţia cuantică se poate întoarce în microtubuli, iar persoana poate spune: ‘Am avut o experienţă de după moarte'”, explică Hameroff.

http://jurnalul.ro/

Acest articol a fost publicat în VIATA LIBERA(video engleza). Salvează legătura permanentă.

Lasă un răspuns