
Violenţa din mediul virtual se transpune şi în viața reală. Cei mai afectaţi sunt adolescenţii, care petrec ore bune pe internet, iar apoi adoptă un limbaj şi un comportament libertin şi în colectivitate.
Psihologii atrag atenţia că navigarea intensă pe internet este unul dintre motivele pentru care vedem tot mai des elevi care îşi împart pumni, fac glume morbide sau îşi aduc injurii, conform romaniatv.net.
Fenomenul numit Cyber-bullying – hărţuire cibernetică – defineşte diverse forme de abuz psihologic, asemănător cu hărţuirea convenţională, dar comunicată prin Internet. Cyber-bullying-ul poate include printre altele batjocorirea repetată a unei persoane, trimiterea de mesaje obscene prin intermediul Internetului, trimiterea de conţinut obscen şi ofensator pentru a intimida pe cineva, folosirea de conţinut obscen în timpul convorbirilor online.
De la mesajele transmise online între colegi până la îmbrâncelile şi bătaia în şcoală nu mai e decât un pas.
„Violenţa poate să apară practic de la 6, 7 luni, deci are forme incipiente. Dacă mergem în partea cealaltă, a elevilor, în momentul de faţă social media, Facebook-ul este un mediu în care, de multe ori, apar primele forme de violenţă. Apoi aceste tensiuni se transferă în viaţă reală„, spune Mihai Pop, de la Asociaţia PATRIR Cluj, pentru citynews.ro.
