
Chiar si pe oameni inteligenti, pe care-i respect, i-am auzit cu aceeasi intrebare cretina: ce poate sa-mi faca, daca sunt plecat din tara?
Daca ar fi doar razboiul Romaniei, da, nimic. Dar, dragii mei cretini, cum v-ati putut gandi ca ar fi Romania de capul ei in razboi, cu Rusia, cand:
Romania este membra NATO
NATO este obligata sa-si apere orice membru atacat.
Iar americanii, in clipa asta, vor ca NATO sa apere chiar si o tara ne-membra (Ucraina). Fix asta e marele scandal acum, intre Washington si Berlin. Pentru ca americanii vor sa atace Rusia, iar europenii n-au chef: pentru ca in caz de razboi, americanii vor veni cu fortele aeriene si spatiale (satelitii de lupta) – adica vor avea pierderi umane minime. Iar pedestrimea (unde va fi macel), va fi europeana. Exact asta a zis generalul Breedlove: http://amanpour.blogs.cnn.com/2014/04/02/russia-could-invade-ukraine-12-hours-after-order-says-nato-commander/.
Dar nici macar europenii nu-si pun problema sa lase o tara membra, atacata, sa lupte singura. Deci daca Rusia ataca Romania (sau Polonia, sau tarile baltice) razboiul mondial se declara…automat!
Chiar nu v-ati dat seama, pana azi, ce-i aia NATO?
De unde v-a venit ideea ca Politia Romana ar trebui sa alerge ea, dupa voi, prin Europa? Hahaha…e chiar amuzant…sunteti ca ciobanul care crede ca scapa de razboi la el la stana, ascunzandu-se printre oi!
Cum va ia in armata, cu forta? Simplu:
Se declara razboiul.
Intra simultan toate tarile NATO (deci si Italia, Spania, Franta, UK, Danemarca, Germania, Canada, sau pe unde mai fug romanii).
Incepe peste tot mobilizarea tuturor intre 25-35 (ca asa hotaraste NATO, nu mai conteaza legile romanesti: d-aia se cheama globalizare).
Tu, sa zicem ca esti in Milano. Te vede politia pe strada, vede ca esti intre 25-35: pai de ce nu esti pe front, ba? Actele la control! Aaaaaa…esti “rumeno“? Voiai sa scapi? Pai, stiti, eu nu lupt pentru politicienii romani corupti si pentru corporatiile multinationale lacome etc…Nici o problema, hai cu noi la sectie. Te recrutam aici, pe loc. Avem un batalion disciplinar, numai bun pentru tine. Sunt acolo din toate tarile: si romani, si albanezi, si francezi. O sa te simti bine.
NATO va distruge Rusia rapid: pentru ca fortele rusesti sunt, tehnic, cu ZECI de ani in urma SUA. Singura slabiciune a NATO sunt exact fortele terestre – adica voi. D-aia or sa ia foarte in serios, orice incercare de dezertare.
N-o sa existe nici o mila pentru dezertori.
Nici macar n-o sa luptati in Romania!
Pai amicilor, daca NATO intra in razboi cu Rusia (ca inca mai exista sanse ca Putin sa nu atace), e simplu ce se va intampla cu voi:
La inceput (sa speram ca pana la sfarsit) razboiul va fi clasic, nu nuclear.
Deci va fi nevoie de carne de tun. Nimic eroic.
Doctrina NATO pune baza pe loviturile aeriene, ca in Irak. Nu pe voi. Voi sunteti doar forte de ocupatie, ca sa nu vina rusii inapoi pe teritoriul cucerit.
Exact pentru asta va cheama pe voi.
De unde ideea ca va chema Basescu si “hotii” sa aparati…Romania? Va spun eu de unde: din lasitate. Va cacati pe voi de frica si aveati nevoie de o scuza “morala”, ca sa fugiti. Uite ca nu tine!
Iată cum va fi razboiul:
Voi veti mentine linia frontului (la fel ca in Irak), ca sa nu inainteze tancurile rusesti. Aici, da, va fi macel.
Dupa ce le distrug elicopterele, veti face politie in teritoriul cucerit (tot ca in Irak). Adica veti omori niste civili rusi. Ca, spre deosebire de Saddam Husein, Putin chiar are partizani adevarati. Plus ca exista si comunisti convinsi, care or sa lupte pana la moarte, pentru Mama Rusie: pe astia n-ai cum sa-i omori cu elicopterele, trebuie vanati si eliminati individual.
Asta va fi jobul vostru!
Romanii nu vor lupta in Romania, decat daca rusii ar fi atacat prin surprindere. Dar acum, surpriza s-a supt deja. NATO e pregatita.
Asa ca romanii or sa lupte din nou, la…STALINGRAD!
Nu doar politicienii romani sunt rupti de realitate: ci si voi!
Imi dau seama ca sunteti analfabeti la limba romana (d-aia picati bacul cu sutele de mii).
Imi dau seama ca sunteti analfabeti la economie (d-aia aveti impresia ca o tara poate sa traiasca la infinit, fara sa produca bani).
Dar abia acum mi-am dat seama ca sunteti analfabeti la absolut orice. La tot ce va inconjoara. Ati trait fericiti, ca animalele la Zoo (multi dintre voi, pe banii parintilor si pe ajutoarele sociale), iar acum aveti un soc: vai, dar…nu suntem noi poporul? Nu e democratie? Nu votam noi? Nu e razboiul la fel ca World of Warcraft? N-a fost criza economica doar o gluma?
Ei, uite ca nu.
Mihai Giurgea

Calm. Se inchid granitele, nu pleaca nimeni. Cei care vin sa-ti inmaneze ordinul au glont pe teava, nimeni nu refuza ca nu suntem pe internet. Sa vedem acuma cine are sange-n instalatie.
Cei care sunt in alte tari for fi extradati, au 10 zile sa se prezinte la centrele militare. Da, cu forta! Ca nu se merge la piata, se merge la razboi.
Intrebare (cu calm) : Luptăm să aparam…ce??? Că nu mai există aproape nimic din „bunul întregului popor” … 🙁 și da, majoritatea celor „apți-combatanți” sunt la spălat closete in alte țari în ciuda pregătirii lor. Cu sangele din instalație cu tot.
Ca masă de manevră poate, la moarte cu de-a sila…așa….pur si simplu…dar se mai practică asta acum cand razboiul se poarta in plan ecoomic??
Scenariu mai mult ori mai putin plauzibil.Oare chinezii,japonezii chiar or sa stea doar sa priveasca.Se vor crea blocuri continentale ca in al doile razboi mondial si conscintele vor fi dezastroase.In final se vor folosi si bombele atomice.
Mihai, comentariu tau este de 2 lei.
O sa iti fie rusine sa mai postezi ceva atunci cand vei realiza ca „profetia” ta nu sa implinit.
Cu respect.
Băi Giurgea, te știam doar prost, nu idiot de-a binelea. Pentru ce ai scris aici, meriți să fii primul recrutat, iar în prima noapte din cazarmă, să-ți pună răcanii pătura-n cap și să te bată până te caci pe tine
Și încă ceva… Văd ca vorbești numai de obligațiile altora, de parcă tu ai fi vreun boșiman și n-ai avea aceleași obligații. Lepădătură !
Asi vrea sa vad si eu cum recruteaza jdemii de tineri care nu stiu bine nici sa se stearga la cur. Trimiti sa te apere pe cine? Pe etnobotanisti? Ar fi o crima de razboi sa trimiti generatia facebook sa apese pe tragaci. Mai bine trimiti o turma de oi ca rezultatul e acelasi…
Si chiar credeti ca dupa ce in Romania s-au dat la casat echipamente militare, mai ai cu ce sa inarmezi si echipezi batalioane de pitiponci? Poate doar daca ii trimiti in tinuta de disco. Le-or placea rusilor si cate un poponet zglobiu.
Oricum, cel mai mult ma enerveaza ca toata lumea zbiara ca o sa trebuiasca sa dam cu pietre in rusi, fara sa-si puna problema cum de s-a ajuns aici. Care o fi adevarul? Ce o sa fie dupa?
Bine punctat..
dar de ce doar noi Mihai Giurgea ? tu cumva o sa fii in elicopterele alea de care vorbesti?
Eu nu fug nicaieri! Dar nici nu lupt pentru un cacat! Cacat e si Rusia si America! De unde visezi ca Rusia ar fi in urma…chiar nu stiu. Dar crede-ma pe cuvant ca Rusia nu e deloc in urma la nimic! PLus, cum zicea cineva mai sus, ia in calcul si tara aia “mititica” cu economie “mica”, numita China!!!
Deci, inca o data nu sunt un las, dar nici o oaie gata sa urmeze ciobanii in prapastie doar ca asa io venit lu “ala”. Prefer sa mor pentru o idee, pentru “ceva” al meu, al tuturor…si nu pentru “ceva-ul altcuiva”, nu pentru o porcarie! Pomeneai de jocuri…pai cacaturile astea in care “desteptii” pornesc un razboi si prostii mor in el, ce pula mea ii??? Vorba “ta”, razboiul nu mai e ce era pe vremea romanilor, acuma mergem ca sa fim carne de tun pentru altii…atat! Nu trebuie sa fie rachete nucleare, ci doar rachete! Care oricum vin de la asa distanta ca nici nu sti din ce directie vine…doar ca mori ca prostu cu pusca in mana fara sa vezi pe cineva….
Un mesaj corect! Românilor le place „somnul raţiunii” în care se bălăcesc.
Da, am mai auzit chestia cu plecatul afara ca sa scape de razboi, dar e doar un vis prostesc…iluziile unor fraieri !
China ? Ea doreste Siberia si o vrea de mult asa ca ar putea profita de lupta lui Putin cu occidentul ca sa-i sara in circa…sau nu, depinde cine cistiga !
Rusia nu trebuie subestimata ! Are cea mai puternica armata terestra si nici aero sau naval nu sta rau, deci cred ca cel putin in prima parte vor avea succes, asta insemnind un avans in teritoriile atacate destul de important…problema lor e ca se bat cu ucrainienii care cunosc si ei lupta de partizani, au acelasi antrenament militar si stiu cum lupta rusii si vor lupta la ei acasa !
Polonia are o datorie veche de platit rusilor si cred ca o vor face cu brio…
Bielorusia are doua variante: neutralitate sau de partea rusilor ambele valabile
Dar un singur lucru e clar, nu puteti scapa de tavalugul razboiului…
draga M,
Istoric, si nu de ieri de azi, ci de milenii, China NU A DORIT SIBERIA niciodata, iar popoarele traditionale precum chinezii nu-SI SCHIMBA ASPIRATIILE ASA PESTE NOAPTE….deci astea sunt prostii din propaganda cabalista romana.
2 Armata ucrilor nu este decit partial ucrainiana, acum in inconjurarea care are 8000 de soldati 4000 dintre ei sunt polonezi olandezi si alte bagabele platite ca mercenari sa se distreze cu arme in Ucraina. Partea NASOALA pentru ei este ca PENTRU CRIMELE ODIOASE pe care le comit impotriva populatiei civile, fortele proruse nu iau prizonieri pe mercenary ci numai pe rusii ucrainieni ai lor, pe restul ii fac bucati asa cum si ei omoara intr-una de la distanta populatia civila de la sate si orase,
Polonia deja primeste mii de saci cu polonezi facuti bucati…asa ca primesc inapoi ceea ce fac ei altora, iar pentru faptul ca participa la genocidul organizat de fascistii din Kiev vor plati LA EI ACASA CU VIRF SI INDESAT…cind se va da semnalul…miscarea de eliberare a Ucrainei de fascism se va duce cu ei de git pina la Varsovia!….aviz amatorilo de astfel de „distractii” in „deplasere!…asta-i ce se aude din Novorussia!…nimic nu se va trece cu vederea!…SE PREGATESC TRIBUNALELE MILITARE!
Tinerii spuneau la fel inaintea primului si apoi a celui de al doilea razboi mondial, ca nu vor lupta intr-un razboi al politicienilor…greu a fost inceputul !
mai MCacat Giurgea ,de unde ai iesit mosule, tu ,filozoful natiunii pe teme de razboi……mars si gaseste-ti un servici si lasa filozofeala asta de blogger de 2 lei…..cum iti permiti tu un cacat sa jicnesti si sa crezi in capul tau sec ca ai dreptate…..”profet de hartie igienica”
„Nu scapati tineri romani!”…parca te-ai si bucura idiotule ca romanasii nostrii or sa moara in primele linii. Ca or fi ei analfabeti sau cum le-oi mai fi zis tu, dar asta nu inseamna ca nu au instinct de conservare si ca vor sa moara pentru ca un idiot p nume Putin a luat-o razna, a intrat cu tara in cacat si isi da seama ca singura alternativa sa iasa la lumina e sa porneasca un al 3lea RM. E clar: ori ai minim 36 de ani si nu mai poti de suparare ca nu poti fi si tu parte la un carnagiu mondial ori esti un bosorog imputit cu ideologii cretine si alterate despre lume si viata! Comunistule!
Nu va mai agitati de pomana ca nu va fi nici un razboi…..si chiar daca va fi rusii nu o sa se lase calcati in picioare de occidentul imbuibat! occidentul vrea resursele Rusiei dar pe nimic….gratis…ei dragi tavarisici…asta nu se va intampla niciodata….dar niciodata! nu vedeti cum Germania si Franta danseaza pe poante in fata Rusiei? astia sa faca razboi? ma faceti sa rad! Putin ii are pe toti le degetul mic…si in curand o sa ne aiba si pe noi! deci nu e nevoie de nici un razboi! iar yankeii sa-si vada de problemele lor sa ne mai lase ca poate au treaba pe la ei!
asta care a scris articolul parca are nevoie disperata de atentia publicului de toarna atita demagogie fiindca se pare ca nu-si da seama ce spune si de consecinte. daca el e convins ca rusii sint, „tehnic, cu zeci de ani in urma americanilor”, oare ce-o sa faca atunci cind o sa afle ca, de fapt, rusii sint inainte? probabil o sa produca alt articol in lipsa de alte preocupari…