Urmeaza gripa ?
În Canada, Curtea Supremă de Justiţie a deschis calea spre sinucidere a bolnavilor de depresie. Practic, se permite moartea asistată a unor persoane care suferă de o boală ce le afectează discernământul, boală care este vindecabilă.
Părerile însă sunt împărţite, existând opinii atât pro cât şi contra, scrie portalul Ştiri pentru viaţă. Dr. Padraic Carr, profesor de psihiatrie al Universităţii din Alberta şi preşedinte al Asociaţiei de Psihiatrie din Canada, consideră că depresia sau condiţiile psihiatrice pot afecta înţelegerea şi discernământul acestor bolnavi. Pe de altă parte, Udo Schukelenk, profesor de filozofie al Universităţii Queens, crede contrariul spunând că “depresia nu este o boală terminală” iar bolnavii pot trăi până la vârste înaintate.
Exemple controversate ale morţii asistate pe motive de depresie şi condiţii psihiatrice vin din Olanda şi Belgia, unde aceasta a fost deja acceptată, precum: un bărbat recent pensionat ce se simţea singur şi deprimat sau o femeie depresivă după un eşec al unei relaţii de lungă durată. Acestea sunt câteva exemple care au triplat numărul de morţi asistaţi pe motiv al condiţiilor psihiatrice în anul 2013.
