
Consilierii UDMR Carei au votat ieri, la şedinta Consiliului Local, împotriva amplasării în oraş a bustului lui Mihai Eminescu, poetul naţional al României, scrie Buletindecarei.ro.
În sala de şedinte nu au fost reprezentanţi ai presei sătmărene de limba română şi nici cameramani de la televiziunile locale, ca urmare a intervenţiei primarului UDMR Eugen Kovacs.
Motivele invocate pentru refuzul amplasării bustului poetului naţional Mihai Eminescu în parcul din faţa tipografiei, ce adăposteste şi alţi scriitori maghiari , sunt mai mult decât puerile şi se referă la faptul că nu a fost menţionat materialul din care va fi realizat acesta.
De altfel, nu este prima dată când Consiliul Local Carei refuză amplasarea busturilor unor personalităţi româneşti. În momentul în care liberalul Adrian Bucureştean a readus în atentia consilierilor faptul că şi acum un an înainte de a refuza amplasarea busturilor lui Ionel Brătianu şi regele Ferdinand a fost solicitată o amânare pentru discuţii pe îndelete, primarul Kovacs răbufneşte şi dezvăluie că de fapt sunt deranjaţi de alăturarea lui Mihai Eminescu celorlalte busturi maghiare din parc.
„Cum pot să pun 3 statui unul lângă altul, e o aberaţie…nu e treaba consilierilor să decidă aceste treburi…Nu se poate monta acolo fără să spună un specialist”, a afirmat primarul Eugen Kovacs conform sursei citate.

sa fie demis si primarul si consilierii si sa plateasca si amenda
si dupa aia sa-i spanzure cate trei pe o craca
Pai una scie aici si alta se aude/vede pe inregistrare… Voi scrieti ca primarul interzice iar in inregistrare se aude clar ca e vorba de AMINARE ! Va simti mai bine daca dezinformati? Si mie-mi pare mutivul destul de intemeiat pentru care se AMINA amplasarea statuii. Sa inteleg ca lupul dac aude doar ce vrea el? Poate trebuie sa mearga la veterinar sa-i spele cerumenul din urechi
Eu preiau stirile…crezi ca am timp sa urmaresc toata inregistrarea?
Daca esti tare in gura, de ce nu nu-ti faci tu blog, in loc sa critici pe altii??
sters
nu meriti sa-ti las com.
esti prea incuiat sa intelegi ceva..