Documentarul ”Vin Românii!”, care a denigrat imaginea conaționalilor ajunși in Regatul Unit, va fi contracarat cu un altul, la inițiativa a doi brașoveni, deciși să prezinte englezilor poveştile de succes ale românilor care trăiesc pe malurile Tamisei. Doi fraţi din Braşov – Anda şi Rareş Teglaş – vor aduce in prim plan ceea ce documentarul difuzat de Channel4 a refuzat să arate: români care au reușit în Marea Britanie.
Într-un documentar care urmează să fie lansat peste două luni, românii, alături de o echipă de profesionişti şi jurnalistul britanic Richard Green, vor arăta poveştile de succes a 13 români care s-au mutat în Marea Britanie, dar care nu au uitat nicio secundă de unde au plecat.
„13 Nuanțe de Român“ va aduce o imagine de ansamblu, obiectivă şi completă a comunităţii româneşti de aici, fără să pună accent pe cazuri izolate şi stereotipii negative. Filmul are o structură simplă, ce poartă audienţa dintr-o poveste în alta prin intermediul naratorului care va lua parte la multe dintre poveştile ilustrate. Fiecare personaj va fi prezentat în aproximativ 3 minute, în mediul în care trăieşte şi locuieşte, potrivit antena3.ro.
”Scopul principal al documentarului nostru este de a promova o imagine de ansamblu a românilor din Marea Britanie într-o manieră artistică şi cinematografică“, explică Anda Teglaş, directorul şi producătorul documentarului.
Documentarul urmează să fie difuzat de toate canalele TV din Marea Britanie. Costul realizării documentarului se ridică undeva la 20.000 de lire sterline, aşadar tinerii au postat pe pagina de internet http://www.thisisinsomnia.co.uk modalităţile prin care doritorii pot dona fonduri pentru realizarea filmului.
