
Una dintre cele mai vechi harti reprezentand tara noastra are varsta de peste 400 de ani. Ea a fost lucrata la Brasov, in anul 1542, si este opera sasului Ioan Honterus, care a desenat-o, a gravat-o pe o placa de lemn si apoi a tiparit-o in atlasul sau personal denumit “Rudimenta Cosmographica” .
Pe aceasta harta, tara noastra apare sub numele de “Dacia” si este marginita de Ungaria, Macedonia, Bonsa (Bosnia), Dalmatia, Podolia, Thracia si Bulgaria.
Fata de timpul cand a fost intocmita, harta este destul de corecta si frumos executata. Tarile cuprinse in ea sunt reprezentate cu multa proportie si simetrie fata de marile din jur. Marea Neagra apare sub numele de “Pontus” si este plasata exact in partea de sud-est a Daciei, iar Muntii Carpati sunt trecuti tot in forma latinizata, Carpathius.
Tara noastra apare impartita in cele trei principate cunoscute: Valachia, Moldavia si Transylvania; numirile acestea sunt scrise cu litere mici, iar peste toate este scris cuvantul “Dacia”, cu litere majuscule.
Cele mai multe denumiri de pe aceasta harta sunt scrise in limba latina, de exemplu : “Danubius” (Dunarea), “Alutes” (Oltul), “Pruth” (Prutul), “Theis” (Tisa) etc.
Printre localitati sunt mentionate: “Tergovisti”, care, pe atunci, era capitala Tarii Romanesti, “Soszavia” (Suceava), capitala Moldovei, “Brayla” (Braila), “Bistricza” (Bistrita), “Varadinum” (Oradea), “Cibinium” (Sibiu) si “Croana”CRONOS (Brasov), Debricia ( Debretzen, azi in Ungaria ).
Aceasta reprezentare a Daciei in secolul al XVI-lea este o alta dovada ca in constiinta medievala, teritoriul cuprins intre Tisa, Nistru, Dunare, Marea Neagra si avand in mijloc arcul carpatic, apartinea stravechii Dacii, vremelnic impartita in cele trei cunoscute provincii istorice titrează trezirealarealitate.ro.
Nu putem nega că exista o conştiinţă geopolitică a unităţii celor trei Ţări Române sub numele şi forma Daciei de odinioară.
NapocaNews

de ce nu pot sa o vad marita? sunteti cam incompleti, dati stiri, fiti consecventi. dati niste imagini interpretabile, vai de steaua voastra de credibilitate
Dragul meu, inainte sa scrii ceva vezi care e mersul pe blogul asta pentru ca daca ai fi avut dorinta sa intelegi, ai fi avut rabdare sa citesti mai multe, si atunci ai fi inteles ca e doar un blog al unei persoane, format din articole preluate de pe net. Daca poza aia nu se mareste, inseamna ca asa am preluat-o cu tot cu articol.
Cit despre credibilitate, e ultima mea problema. Trebuia sa vezi ca sunt aproape 11.000 de abonati, si cred ca nu mai am nevoie sa-ti spun mai multe.
as vrea sa cred in voi si sa-mi regasesc demnitate in poporul meu, fiti, va rog cat de cat lucizi, realisti, atenti, nemincinosi, ca sunt satul, tot balcanici, oofff, cat de tare sunt eu in fata dusmanilor, sunt urmasul lui nimenea dar m-am ridicat prin forta nu stiu cui, sunteti to di neamul celor care manelizeaza roamania, mai rau ca manelistii. Iertare, dovediti ortodoxie, credinta si nu aberatii necrofage, aia, dacii, tracii, sunt morti de mult
Pai tu stai cu religia evreilor, si lasa dacii in pace pentru ca esti pe dinafara de tot ce inseamna istorie.
ORTODOXIA nueste religia evreilor! Cum ai descoperit asta? Ortodoxia a fost intemeiata de Domnul Iisus Hristos, si nu are legatura cu evreii, care nu recunosc, acestia limitandu-se la V T. Cat despre Iisus Hristos, el este si Dumnezeul Dacilor si al Persilor si al Romanilor si al Rusilor, Germanilor….
Da…e d-zeul tuturor…si al arabilor doar ca trebuie sa le spui si lor….hahaha.
Ortodoxia e religia fraierilor care nu citesc decit ce le spune popa si cartea aia care se numeste biblie.
In religia ortodoxa, stimate Lupu, este un verset care spune sa nu oferi margaritare la …., o alta denumire a unor „gigi” din zilele noastre.