Una dintre cele mai misterioase civilizații din Mezoamerica a fost cea a olmecilor. Există numeroase controverse cu privire la acest popor. Cei mai mulți dintre arheologi sunt de părere că olmecii sunt urmașii direcți ai atlanților.
Olmecii au fost un popor care a construit o civilizație antică precolumbiană între anii 1400 și 400 î.Hr. și care trăiau în regiunile joase, mlăștinoase ale Golfului Mexicului și în câmpiile tropicale din sud-centrul Mexicului, aproximativ unde se găsesc astăzi statele mexicane: Veracruz și Tabasco.
Descoperirile arheologilor, ce privesc în mod direct această civilizație, sunt de-a dreptul fascinante. Statui megalitice, construcții în piatră care presupun o tehnologie avansată sau chiar cunoștințe extraordinare cu privire la mediul înconjurător sunt doar câteva elemente caracterizante ale acestei civilizații.
Pornind de la aceste aspecte fascinante, arheologii au încercat să descopere originea acestui popor. Cum era posibil ca în urmă cu peste 3000 de ani să existe o civilizație care să ridice un oraș atât de complex precum San Lorenzo? De unde au dobândit olmecii o tehnologie cu care să sculpteze statui înalte de peste 5 metri?
În februarie 1925 Frans Blom însoţit de etnograful Oliver La Farge, descoperă în insula Tenaspi un idol de piatră, lustruit şi gravat cu grijă, reprezentând un chip omenesc.Cei doi au întreprins ascensiunea vulcanului San Martin Pajapan şi în vârful acestuia, la înălţimea de 1211 de metri, au descoperit un idol extraordinar, o adevărată capodoperă a artei statuare olmece. Monumentul reprezenta un personaj aşezat care ţinea cu ambele mâini un fel de bara cilindrică; pe cap purta o mască cu ochii oblici şi cu gura de felină. Sub statuie se găseşte o mică “ascunzătoare” săpată în pământ în care se aflau pietre de jad cizelate, dintre care una în formă de şarpe cu clopoţei.
OLMECII URMAȘII ATLANȚILOR?
La prima vedere această teorie pare puțin deplasată, dar argumentele găsite de arheologi sunt plauzibile. În primul rând trebuie să menționăm că termenul de olmec are două înțelesuri: neobișnuit sau neclar. Istoricii au confirmat faptul că olmecii au fost diferiți, din toate punctele de vedere, de celelalte civilizații precolumbiene. Mai mult de atât, se sugerează faptul că ei au venit dintr-un alt loc, adică alt continent, și din motive necunoscute au ales să se stabilească în America de Sud.
Această abordare se bazează în primul rând pe constituția gigantică a olmecilor în comparație cu cea a celorlalte civilizații. De asemenea, atlanții erau considerați oameni înalți, care dețineau un nivel spiritual extrem de dezvoltat. Controversele cu privire la continentul dispărut există și în ziua de astăzi, dar dacă răsfoim scrierile lui Platon putem afla elemente esențiale cu privire la această civilizație.
Planton a fost primul om care a descris civilizația atlanților. În relatarea lui Platon, Atlantida era o putere navală, cu baza pe o insulă sau continent aflată dincolo de coloanele lui Hercule (strâmtoarea Gibraltar), care a cucerit regiuni întinse din Africa și Europa de Vest. După o încercare eșuată de invadare a Atenei, Atlantida s-a scufundat în ocean. (9.500 î.Hr.). Nimeni nu exclude posibilitatea ca o parte dintre atlanți să fi scăpat de masacrul suprem și astfel să fi ajuns în diferite locuri ale globului, precum în America de Sud.
Una dintre descoperirile incredibile, care confirmă teoria migrației atlanților, este un aparat ciudat, care avea în mijloc o bucată de hematică, care indica tot timpul nordul. În acest fel, putem spune că primii care au folosit busola au fost olmecii și nu chinezii. Astfel, o civilizație care deține o busolă, automat trebuie să dețină și o flotă de vapoare, fie ele și rudimentare.

