În România, faptul că respirăm zi de zi e un mare noroc. În România, ambulanța vine la jumătate de oră după ce ai chemat-o în cazul unui anevrism cerebral sau infarct. În România, sute te oameni cu țigări în mână se plimbă prin cluburi obscure cu tavane false și pereți din burete, locații fără aprobări sau minimă siguranță.
În România copiii merg la școli unde stau cu gecile pe ei și își tin stilourile cu mânuțele înmănușate, școli cu toalete insalubre și personal neinstruit în acordarea primului ajutor în caz de incendiu sau cutremure. În România, te pândește o groapă sau un canal deschis la fiecare pas, în România cladirile cu bulină stau să pice peste trecători iar locatarii acestor bombe cu ceas sunt victime sigure la cea mai mică zgâlțâială.
În România “lucrările” celor de la apă sau gaze sunt “semnalizate” printr-o bandă subțire pe care abia se vede scris “atenție, pericol de incendiu” cu riscul permanent ca cineva ori să cadă, ori să își aprindă o țigară lângă. În România autorităție nu au pic de decență sau rușine, domnul vicepremier Oprea, după ce a omorât un om acum o săptămână se transformă brusc în salvatorul națiunii la televizor profitând de tragedia colectivă din Colectiv.
În România, politicienii căpușeaza orice tragedie transformând-o în propria campanie de PR. În România avem trenuri din al Doilea Război Mondial, cu șine care se dilată sau se contractă permanent, la prima căldură sau primul îngheț, avem avioane de curse interne care sunt puțin mai moderne decât niște autobuze cu aripi.
În România avem 18300 de biserici și doar 430 de spitale. În România, guvernul alocă bani din buget pentru construirea Catedralei Neamului iar spitalele rămân fără locuri și capacitate atunci când se întâmplă o tragedie. În România, să ne ferească Dumnezeu de un cutremur sau un cataclism, pentru că nu ne putem îngriji răniții în biserici.
În România, copiii “beneficiază” de locuri de joacă neverificate și nepracticable. În România se întâmplă prea des câte o gripă aviară sau porcină, avem alimente expirate, importate pe te miri ce contracte semnate cu șpagă și interese. În România avem autostrăzi construite pe contracte dubioase, autostrăzi nesemnalizate corespunzător, în care apar inevitabil cratere la minim 1 an de la iaugurare.
În România iarna ia mereu prin surpindere autoritățile deși am învățat cu toții că iarna nu e tocmai ca vara. În România străzile sunt complet neluminate, găsim copaci în mijlocul șoselelor iar primari primesc cadouri de mii de euro ca să respirăm în spațiul public.
În România, locuiesc în blocuri de 10 etaje bolnavi psihic care ar trebui instituționalizați și bătrâni care uită mâncarea pe foc sau gazele aprinse. În România nu există proceduri de urgență. În România autoritățile nu au bun simț. În România oamenii trebuie să moară pentru ca nouă, celor care supraviețuim prin noroc în țara morților stupide, să ne fie mai bine.
Copiii ăia care au murit aseară nu avut noroc. România e țara în care “norocul” este indispensabil.
