Saptaminal, lunar si anual, politicenii americani deschid dezbateri legate de companiile farmaceutice, de pretul medicamentelor, de afacerile din jurul acestor mastodonti farmaceutici, de fixare de preturi, de mortalitate din cauza efectelor secundare ale acestor medicamente, de fondurile furate de la guverne de catre aceste companiile farmaceutice si multe altele.
Tot saptaminal, lunar si anual, preturile medicamentelor cresc exponential. Ce sa credem? Foarte simplu: clasa politica ne deturneaza atentia dorind sa ne dea impresia unei eventuale rezolvari, iar noi credem toate prostiile si asteptam o noua rezolvare, in timp ce companiile farmaceutice sint mereu pe „verde” pe Wall Street, iar noi deveni mai saraci si mai bolnavi, fara sa ne dam seama de ce…
Ultimele investigatii legate de aceste corporatii farmaceutice praduitoare si care debalanseaza intreaga economie, care s-au derulat dupa ce Martin Shkril, CEO ul lui Turing si fondatoul lui Retrophin, a decis sa creasca pretul medicamentului Toxoplamosis cu peste 5000%.
O alta companie farmaceitica infractoare, Valean, s-a declarat si ea interesata in cresterea preturilor medicamentelor.
Cresterea pretului medicamentului Daraprim, de la 13,50 $/ pastila, la peste 750$/ pastila, a fost punctul de fierbere in Congresul American, ai carui politiceni isi vedeau soarta in pericol iminent, dintr-o data.
Pacientii care au asigurare sau un plan de beneficii medicale la companiile la care lucreaza, nu vor plati medicamentul in intregime, dar companiile de asigurari sint alte elemente jefuitoare ale economiilor capitaliste, ele dorind evident sa obtina profit si din ce in ce mai mare, in final pasind costul catre client, care trebuie sa plateasca un pret din ce in ce mai mare la medicamente si la fel la asigurarea care a facut-o…
Si pacientul cu ce mai ramine? Cu nimic si cu speranta unor medicamente „generice” mai ieftine, ele fiind cotrolate prin patente tot de aceste corporatii farmaceutice.
Intre timp, AARP a emis un studiu interesant, care arata in mod incredibil, ca media anuala a costului medicamentelor originare pentru cele mai frecvente boli, este mai mare decit venitul mediu pe gospodarie americana.
The Washington Post, prezinta situatia ca fiind dezastruoasa si fara iesire pentru cele mai utilizate 115 medicamente din SUA, despre care spune ca o prescriptie pentru un an, pentru un singur medicament este la pretul cu amanuntul de 53.384$, in medie.
Mai mult decit media venitului anual pe gospodarie americana, de doua ori mai mult decit ceea ce pimesc acesti pacienti de la sistemul medical pentru saraci Medicaid si de peste trei ori mai mare decit acesti amariti majoritari in cadrul populatiei americane, primesc de la asistenta sociala. Deci practic, este imposibil de acoperit pretul medicatiei pentru un pacient american, mai ales daca are doua medicamente prescrise de doctor.
In raport puteti gasii cifre care va vor da imaginea ca pedeapsa cu moartea este asigurata in America, nu prin tribunale, ci prin intermediul companiilor farmaceutice ale caror produse, cei mai mult dintre cei suferinzi nu si le pot procura.
In raport se mai arata ca pretul cu amanuntul al medicamentelor cu prescriptie, a crescut substantial, cu mult mai repede decit rata inflatiei intre 2006 si 2013. Pretul multor medicamente extrem de necesare, a crescut in medie cu 10,6%, in timp ce rata inflatiei in aceasi perioada a crescut cu 1,5%…
Pai, dragi capitalisti si CEOs de la companiile farmaceutice, cum poate fi posibil ca pretul sa fie astronomic crescut, in mod artificial, in timp ce ati avut imprumuturi luate de la banci cu 0% dobinda, prin programul ZIRP(Zero Interest Rate Program), ati avut acces la ultimele tehnologii cu productivitate extrem de ridicata, ati beneficiat de reduceri mai mult decit stimulative de taxe, din partea guvernelor capitaliste si mai ales cel american, ati redus forta de munca punind pe liber zeci de mii de lucratori si reducind semnificativ statul de plata al angajatilor si in general ati avut reduceri peste tot si stimulente ?
Unde este diferenta enorma de care ati beneficiat? De ce trebuie poporul sa plateasca bailout atit pentru bancile falimentare, carora nu le mai dati banii inapoi din diferite motive fictive si pentru profitul imens si mereu in crestere de care va bucurati?
Holly Campbell, purtatorul de cuvint al PhARMA, un grup care se ocupa de comertul farmaceutic si reprezinta industria farmaceutica, spunea dupa citirea acestui raport, cu o nerusinare iesita din comun, ca aceste medicamente sint extrem de scumpe, datorita faptului ca numarul pacientilor care au nevoie de ele, este in scadere….
Deci trebuie sa platim capitalistilor si cind ne imbolnavim si chiar mai mult, atunci cind nu ne imbolnavim, dar planurile de sanatate ale angajatilor devin din ce in ce mai scumpe datorita cresterilor de prêt dictate de acesti nemernici.
Intre 2015 si 2018, expertii estimeaza ca vom asista la o crestere de prêt la medicamente cu mult peste 16%, cresteri majore fiind la peste 50% dintre cele mai uzuale folosite de americani.
Multi angajatori in America, forteaza angajatii sa semneze angajamente scrise, cum ca renunta la planul medical si asta se intimpla si este foarte comun si in Canada. Alte companii din America isi restring numarul angajatilor sub 50 de angajati, pentru a nu mai fi obligate sa ofere planuri de sanatate, dupa cum este legiferat in Obamacare..
Rusine de proportii inimaginabile, in timp ce populatia americana devine coapta de bolnava la toate segmentele de virsta.
Populatia din SUA dar in general din tarile capitaliste, subventioneaza fara sa vrea un trai mai mult decit de lux al cioclilor poporului, care sint sefii companiilor farmaceutice.
Intre timp, un avocat de notorietate din Manhattan a anuntat o frauda de peste 370 de milioane de dolari comisa de Novartis…
Compania a fost gasita vinovata in mai multe cazuri in care a platit spaga farmaciilor pentru a recomanda medicamentele la care ei crescusera pretul, printre care Exjade si Myfortic, care sint extrem de utilizate. Farmacistii ajunsesera sa telefoneze pacientilor si sa le recomande aceste medicamente, spunindu-le ca in caz contrar, alte medicamente le vor degrada organele vitale ale corpului….
Culmea bataii de joc, The Wall Street Journal, raporta cu citeva seri in urma ca, compania Turing anuntat o “reducere” de prêt la medicamentul Daraprim, in jumatate dintre spitalele americane, care nu va mai costa 750 de dolari o pastila ci “numai” 325 de dolari pe pastila, fara sa spuna ca inainte de cresterea de prêt artificiala, o pastila costa 13,25 dolari
http://www.wsj.com/articles/turing-to-cut-price-of-drug-daraprim-as-much-as-50-1448055791
Daca romanii cred ca aceste practici sint si vor ramine izolate in SUA si ca problema medicamentelor in Romania este pe cale de rezolvare, eu cred ca se amagesc si vor avea un soc puternic.
Capitalismul lasa o sansa de supravieturie pentru cei ce au bani sa plateasca aceste medicamente imposibil de acceptat ca prêt si o alta sansa, de a murii stiind ca exista un remediu dar nu si l-au putut permite, celor ce nu au banii necesari.
Asa trebuie sa functioneze o societate, un sistem, despre care se discuta ca ar fi singura solutie a omenirii…???
Poate, este solutia de a distruge omenirea si a umple buzunarele unor infractori si terorsiti de pe piata medicamentelor…
Macar cei bolnavi, sa inteleaga acest capitalism, daca noi, cei sanatosi inca mai credem in sistemele de sanatate capitaliste care sint “perfecte” cu o singura conditie – sa fiti sanatosi…
Adrian Cosereanu
