Si totusi, unde sint banii? O ducem din ce in ce mai rau, ne este din ce in ce mai frica de ziua de mine, totul in timp ce americanii si in general lumea capitalista dezvoltata au tiparit si tiparesc sume enorme….

Rothschild stie…

Privesc la oamenii de linga mine, la disperarea lor, discut cu ei, incerc sa ii inteleg si ei incearca sa imi explice ceea ce cred ca va urma. Toti sint sceptitci, dar nu inainteaza in discutie sume de bani sau programe.

Ceea ce este mai mult decit vizibil, in afara situatiilor financiare si politicilor economice falimentare ale capitalismului, este faptul ca, daca in urma cu citeva luni, omul de rind nu putea preconiza ce se va intimpla peste citeva luni, acum a inceput sa nu o mai poate face pe perioade din ce in ce mai scurte, ceea ce arata o avansare a crizei sistemului capitalist intr-un teritoriu economic final. Oamenii au inceput sa discute de nesiguranta zilei de mine.

Numai cu sapte luni in urma, Rothschild&Co, a platit, numai ce se stie oficial, suma de 11,5 milioane de dolari in amenzi catre Departamentului de Justitie al SUA, pentru a evita o condamnare a unor angajati ai companiei, care au ajutat un numar de americani bogati pentru a nu declara veniturile pe care le detin in afara tarii si nu sint taxabile, sau mai bine zis, in paradisurile financiare.

Rothschild&Co este una dintre cele 80 de mari banci elvetiene, care in total au preferat sa plateasca peste 5 miliarde de dolari catre autoritatile americane pentru ascunderea unor evazionisti de top americani si a averilor lor. Deci acesti bancheri erau fara discutie infractori si ar fi trebuit sa isi petreaca restul vietii prin puscarii, dar dupa cum vedeti, libertatea se cumpara la un anumit nivel si le ramin si infractorilor destui bani.

Acum, Rothischild&Co, una dintre cele mai mari banci de investitii de pe glob, a inceput o miscare inversa a banilor, ajutind bogatii planetei, care isi vad in pericol fondurile illegal constituite si depozitate in Elvetia, sa isi depuna bogatia in SUA, prin intermediul unui “trust fond” constituit de Rothschild in Reno, Nevada. Deci, pentru Rothschild, frauda nu are limite si nici nu se gindeste sa se desparta de ea, ci ii schimba doar coordonatele si participantii.

Cu numai citeva luni in urma, am fost uimit sa vad, pe fata, cum ne sfideaza clanul Rothschild pe noi toti, aratindu-ne ca acesti mafioti din clanul lui, sint dumnezeii planetei si nu li se poate intimpla nimic.

Am urmarit, in Septembrie, o intilnire a unor oameni asa numiti de afaceri, la San Francisco, in care un manager al lui Rothschild& Co, Andrew Penney, facea o prezentare a modului cum bogatii planetei, elita imbogatitilor, ar putea evita plata taxelor si ar putea sa faca in asa fel incit guvernele sa nu poata sa le dea de urma banilor pe care ii detin. Intr-o singura sesiune, el a dat exemple ipotetice ale unor investitori in domeniul Internetului, cetateni chinezi, care isi ascund identitatile si banii sub “patura mecanismelor evazioniste” create de Rorthschild.

http://www.bloomberg.com/news/articles/2016-01-27/the-world-s-favorite-new-tax-haven-is-the-united-states

Deci, bogatii capitalisti nu au nevoie de cursuri de investitii pentru a se integra si a se imbogatii in economia reala, ci ei trebuie sa stie cum sa isi ascunda banii facuti “legal”, iar in acest domeniu compania Rothschild&Co se pricepe cel mai bine, cea mai mare parte a lor fiind urmasii Holocaustului, care le-a luminat mintile…

Rothschild ii invata pe acesti bogati, nu numai cum sa isi ascunda bogatia si sa aiba permanent acces la ea, ci mai mult, cum sa cistige si sa aiba un profit de la statul american, pentru depozitarea bogatiei fraudulent in America.

Dupa ani de zile, in care anumite zone si tari de pe glob au fost judecate de americani ca fiind infractoare, pentru ca detin fondurile evazionistilor americani, acestia marindu-si fondurile odata cu tiparirea in America a mii de miliarde de dolari, a venit rindul Americii sa ocupe locul Elvetiei, pentru ca sumele sint proportionale cu ceea ce are nevoie SUA. Scott Cripps, un manager din conducerea Rothschild&Co, spunea ca in acest moment compania este asaltata de “solicitanti”, care doresc sa isi asigure banii cistigati cu “sudoarea fruntii”, iar pentru ei, cel mai important fiind aspectul sigurantei banilor….

Dar, exista o competitie nebuna pe acest tarim si ea este din ce in ce mai dura, cu cit furatul este mai consistent si tiparnita isi mareste viteza, astfel ca Nevada si Dakota de Sud se intrec in abordarea acestor clienti grasi, imbogatiti pe munca noastra si sacrificiile pe care le facem, in urma carora constatam ca nu putem duce la copii ceea ce isi doresc, chiar daca muncim 10-12 ore pe zi…

Ar fi inutil sa intru in amanunt si sa va spun cu imbogatitii din America de Sud isi deschid conturi la SD Trident Trust, unul dintre cele mai mari companii furnizoare de “trust” in regim “offshore” cu operatiuni nelimitate in Cayman Island si multe altele, pe care probabil le stiti.

Ceea ce este interesant, este faptul ca aceasta practica de readucere a banilor la sursa, adica in America, de catre bogati, isi are originile in Legea din 2010, denumita FATCA sau Foreign Tax Compliance Act, care cere bancilor de pe glob sa divulge cetatenii americani fraudulenti care au conturi in acele banci si sa ii raporteze agentiei IRS, care se ocupa de colectarea de taxe in SUA.

Inspirata de FATCA, OECD, o organizatie finanatata de guvernele tarilor componente a construit standarde, care la prima vedere par si mai stricte decit cele americane.

Ce s-a intimplat, imediat dupa punerea in aplicare de catre tarile OECD a acestor standarde, care erau obligatorii de respectat pentru toate tarile OECD?

Cine NU a semnat acest protocol impotriva evaziunii internationale? Ati ghicit ! SUA, Bahrein, Nauru si Vanuatu…. Ce ziceti de aceasta combinatie de infractori financiari?

http://thedailycoin.org/?p=61324

https://onpoint.wbur.org/2016/02/02/dark-money-tax-shelter-cayman-islands

Operatiile lui Rothschild de la Reno, Nevada, sint extrem de greu de detectat. Biroul lui este la etajul 12, dar lifturile normale circula numai pina la etajul 10, unde isi are biroul si… Procurorul General al SUA, este adevarat, la etajul 6, in acesta cladire care a fost Certierul General al lui Porsche pe Nord America… pentru ca nu au gasit sa inchirieze in alta parte…

http://www.alphabetics.info/international/category/markets/corruptionillegal-markets/

Am sa revin cu amanunte si mai spumoase, dar am dorit sa aveti o imagine a celor de la care romanii asteapta sa ii invete arta corectitudinii, cei care arata romanilor ca ei trebuie sa isi doreasca o tara ca afara, de la cei ce promit si se jura ca ofera siguranta si stabilitate economiei Romaniei, cei care pentru bani isi tradeaza si cei mai apropiati prieteni, cei care construiesc paradisuri pentru hotii pe care tot ei i-au alimentat si pe care vor sa ii tina in friu si sa ii asmuta asupra popoarelor care traiesc intr-o amaraciune de nedescris… atunci cind eventual se revolta si nu mai vad solutie pentru supravietuire.

Asta este adevarata America si mentalitatea de a face bani, mentalitate care din pacate poate fi numai a lor, pentru ca cel ce inventeaza jocul cistiga si nu cel care intra in joc, pentru ca asa este in finante, iar Romania a intrat de prea multe ori in joc, fara sa isi dea seama ca nu este jocul tarii noastre, dar impinsa de lacheii americanilor care conduc acum tara noastra…

Adrian Cosereanu

http://www.alternativaromaniei.com/i

Acest articol a fost publicat în ECONOMIE-FINANCIAR ( international). Salvează legătura permanentă.

Lasă un răspuns