La mulţi ani la toate mamele, iubitele, soţiile, doamnele şi domnişoarele cu ocazia zilei de 8 Martie!!!
Sărbătoarea datează din timpul legendelor despre zeii Olimpului, când grecii au închinat zeiţei Cybele, zeiţa pământului şi mama tuturor zeilor, festivalul Hilaria desfăşurat de pe 15 până pe 18 martie. Legenda zeiţei Cybele a fost preluată şi în mitologia romană, iar cultul ei prin urmare sărbătorit în calendarul roman.
8 martie Ziua Femeii. “Duminica maternităţii”
Istoria Zilei Femeii începe însă undeva în jurul anilor 1600, când în Anglia se sărbătorea “Duminica maternităţii”. Cu această ocazie, oamenii aveau o zi liberă, când mergeai în vizită şi duceai mamelor prăjituri. Obiceiul primise numele “mersul la colindatul mamei” şi în acea zi fiecare mamă din Regat primea o prăjitură tradiţională, apoi mamele le dădeau copiilor binecuvântarea. Mai târziu, sărbătoarea este reluată în Statele Unite, reinventată însă mai puţin de dorinţa omagierii mamei, ci ca manifest împotriva inegalităţilor sociale şi a discriminării dintre sexe. Tot ei sunt primii care au “transformat” sărbătoarea femeii într-una dedicată mamei, iar preşedintele George Washington (1732 – 1799) a contribuit în mod simbolic la această tradiţie, după ce a adresat mamei sale o declaraţie înduioşătoare în public.
Probabil ca sentimentele sale pentru propria mama i-au inspirat profund pe americani, care au dedicat aceasta zi în mod deosebit ziua mamei.
În Romania, 8 Martie se sărbătoreşte din perioada regimului comunist, începând cu anul 1965.
Probabil ca sentimentele sale pentru propria mama i-au inspirat profund pe americani, care au dedicat aceasta zi în mod deosebit ziua mamei.
În Romania, 8 Martie se sărbătoreşte din perioada regimului comunist, începând cu anul 1965.

La Multi Ani de ziua internationala marxista a femeii, la multi ani LD si deasemenea tuturor femeilor care viziteaza acest blog❤️💕💁💃🏃♀️💐🌷🌹🥀🌺🌸🌼🌻
MUltumesc frumos!
Nu stiu cum ai gasit-o :)))) Ai zgarmanat bine pe blog :)))
La multi Ani Sabina?
Sper ca nu ne ai parasit ci doar ai luat o pauza. :))
Iti multumesc mult, Citadela! Nu, nu v-am parasit, dar am mult de lucru. Cateodata apar perioade mai aglomerate, cand nu mai am timp sa comentez la articole, iar sa m-apuc sa scriu trei vorbe doar sa fie acolo ceva, asa…fara noima si inteles, n-o fac!
Ii transmit si eu Lupului Dacic multe, multe multumiri pentru munca depusa, sanatate si determinare in efortul combaterii celor care denatureaza deliberat adevarul. Va doresc o primavara frumoasa si numai bine!
La Multi Ani!
https://www.bzi.ro/wp-content/uploads/1/59/martie.jpg
Multumesc!
Sa avem parte de tot ce e bun pentru noi!