GREENPEACE de așa zisa Ziuă Mondială a Apei „Toate centralele pe cărbune consumă împreună apă cât un miliard de locuitori ai planetei”
Adică „să le închidem” deși asigură energia electrică și căldura pentru MILIARDE DE OAMENI.
SCOPUL? Sponsorii lor investesc masiv în industria „verde”. Doar George Soros a investit peste 1 miliard de dolari
Citiți: George Soros investe 1 miliard de dolari în Energia Verde – George Soros to Invest $1 Billion in Green Energy – businessweek.com

Nota Redacției:
Greenpeace un ONG finanțat de același George Soros și de alți miliardari ai lumii, militează în interesul lui George Soros și a altor miliardari din jurul său, pentru închiderea minelor și a centralelor pe cărbune din întreaga lume. SCOPUL? Sponsorii lor miliardari, investesc masiv în industria „verde”. Doar George Soros a investit peste 1 miliard de dolari
Urmăriți Propaganda pe care O FAC progresiștii cu „Ziua Apei”, „Ziua Pământului” și alte Manipulări de acest fel
Când mai auziți de „Ziua lui ‘Pește'” să știți că e vorba de încă o manipulare a extremei stângi progresiste.
„Totalitatea centralelor care funcționează cu cărbune de pe planetă consumă o cantitate de apă care ar putea fi suficientă pentru a satisface nevoile de bază ale unui miliard de oameni”, a declarat marți organizația Greenpeace într-un raport care denunță consumul de apă al unui sector deja criticat vehement pentru bilanțul său de poluare cu dioxid de carbon, informează agenția France Presse.
Uitați ce fac în India ca să falimenteze centralele pe cărbune: acolo Green Peace și un consilier al prințului Charles au fost declarați PERICOLE PENTRU SIGURANȚA NAȚIONALĂ – pentru că doresc să închidă și industria pe cărbune din India.
India’s intelligence agency has targeted an adviser to Prince Charles and British activists in a campaign against Greenpeace and other foreign groups it claims are a threat to its economy. The Indian government last week banned direct foreign funding of local campaign groups, after a report by its Intelligence Bureau warned that organisations funded by Greenpeace and other international institutions were growing throughout the country and „spawning” mass movements which now pose a „significant threat to national economic security.”
The decision was revealed after the Indian government indicated it was ready to further exploit its large coal reserves and asserted its right to increase carbon emissions for economic development. Prakash Javadekar, the environment minister, said India had a „right to grow” and that it could not address climate change until it had eradicated poverty.
According to the Intelligence Bureau report, Greenpeace and other environmentalist groups had stalled the development of new coal mines, challenged its plans for more coal-fired power stations, and delayed other vital infrastructure projects in campaigns which had reduced India’s GDP growth by two to three per cent.
Much of their work, it said, is funded by the US-based Centre for Media and Democracy, which the report described as a Democratic Party-oriented group supported by liberals like George Soros and „multiple far-left foundations”.

Totalitatea centralelor care funcționează cu cărbune de pe planetă consumă o cantitate de apă care ar putea fi suficientă pentru a satisface nevoile de bază ale unui miliard de oameni, a declarat marți organizația Greenpeace într-un raport care denunță consumul de apă al unui sector deja criticat vehement pentru bilanțul său de poluare cu dioxid de carbon, informează agenția France Presse.
ONG-ul, care are centrul internațional de coordonare la Amsterdam, a avertizat în legătură cu înmulțirea centralelor pe cărbune pe care o consideră responsabilă de „presiunea enormă” exercitată asupra principalelor bazine fluviale ale lumii și asupra locuitorilor din apropierea acestora.
În acest studiu publicat în Hong Kong, intitulat ”The Great Water Grab: How the Coal Industry is Deepening the Global Water Crisis” („Acapararea marilor ape: Cum industria cărbunelui adâncește criza globală de apă”), Greenpeace îndeamnă guvernele să reducă drastic dependența lor de această industrie.
Organizația explică faptul că apa este utilizată aproape în fiecare etapă a ciclului de producție a cărbunelui, de la extracție la purificare și până la tratarea deșeurilor.
„Prin alegerea de a continua în următoarele decenii investițiile uriașe în cărbune pentru alimentarea economiei, guvernele angajează lumea spre un viitor în care competiția pentru resursele rare de apă va deveni și mai disperată”, se spune în acest raport.
Organizația Greenpeace a analizat datele referitoare la 8.359 de centrale pe cărbune din întreaga lume, precum și informații despre alte 2.600 de centrale aflate actualmente în faza de proiect.
„Conform calculelor noastre, centralele electrice pe bază de cărbune consumă singure 19 miliarde de metri cubi de apă dulce din întreaga lume în fiecare an”, se precizează în raport.
„Acest lucru înseamnă că, în fiecare an, cele 8.359 de centrale pe cărbune din lume consumă apă suficientă pentru a satisface nevoile de bază a mai mult de un miliard de oameni”, citează AFP.
Totodată, peste 40 la sută dintre centralele pe cărbune existente sau aflate în stadiu de proiect se găsesc în zone cu „stres ridicat de apă”.
Greenpeace citează în acest sens China, India și Turcia ca țări cu cele mai mari centrale pe cărbune sau cu proiecte de astfel de unități economice în zonele cu deficit de apă.
„Factorii de decizie nu sunt conștienți de cantitatea de apă utilizată de centralele pe cărbune”, a declarat pentru AFP Harri Lammi, înalt responsabil al Greenpeace. Pe lângă aprovizionarea directă cu apă pentru populație, aceste centrale amenință, de asemenea, culturile agricole, potrivit Greenpeace.
Guvernele care persistă în producerea energiei electrice pe bază de ardere a cărbunelui amenință, de asemenea, stabilitatea economiilor lor și a ordinii publice prin alegerea de a atribui rezervele de apă mai degrabă acestei industrii și nu populației.
În același timp, combustibilii fosili, inclusiv cărbunele, sunt responsabili pentru 3/4 din emisiile de gaze cu efect de seră, aflându-se la originea încălzirii globale.
Într-un raport din 2015, Organizația Națiunilor Unite (ONU) a estimat că dacă nu se va schimba nimic în privința gestionării apei „planeta ar putea să se confrunte cu un deficit de apă de 40 la sută la nivel mondial până în anul 2030”, amintește agenția France Presse.
