Pentru cine mai există statul român cînd Protocoalele secrete înlocuiesc Constituţia?

Am crezut naivi că România are o Constituţie după care se conduce. Aflăm că există o mulţime de Protocoale secrete după care instituţii de forţă se ghidează. Despre aceste protocoale cetăţenii habar nu au iar ele le pot schimba dramatic viaţa fără ca ei să participe la acest proces. Ce rost mai au alegerile într-un stat condus după Protocoale secrete? Ce rol mai are Constituţia?

Am crezut că trăim într-o economie liberă despre care ni s-a spus că e raiul pe pămînt. Şi aflăm că sînt o mulţime de contracte secretizate cu dedicaţie pe sume halucinante care nici măcar nu au o finalitate: cazul Bechtel e prea cunoscut.

Am crezut că vom fi trataţi economic cît de cît egal, după aceleaşi reguli, ca să aflăm că unele “bresle” sînt mai egale decît altele, avînd sistem de impozitare minim sau chiar scutiţi iar “investitorul strategic” poate primi nu doar privilegii şi scutiri fiscale ci şi pachete de legi preferenţiale (vezi Noul cod al muncii). De pensii speciale si sistem de salarizare să nu mai vorbim.

Ce ne spune asta? Că avem un stat care-şi deserveşte o mică “elită” locală şi globală din plin şi un număr imens, tot mai mare de cetăţeni abandonaţi pentru care statul aproape că nu mai există. Sau există în forma lui represiv-administrativ-fiscală: care ia şi nu dă, ia de la toţi şi dispribuie către “mica elită”.

Sîntem deja condamnaţi la o neoiobăgie bine aşezată pe caste şi condusă după Protocoale secretizate în interesul “nostru”, fireşte. Aici luptătorii anticorupţie au tăcut asurzitor pentru că bătălia e simplă: bătălia pentru clasa, pardon, casta superioară.

Pentru cine mai există statul Român? Pentru ce mai avem o Constituţie?

Şi am mai aflat că în comunism cu Securitatea se “colabora” (rău) iar în capitalism se “cooperează” (bine).

“Ce e rău şi ce e bine. Tu te-ntreabă şi socoate”

Autor: Vasile Ernu

Vasile Ernu

 

Acest articol a fost publicat în POLITICA STIRI. Salvează legătura permanentă.

3 răspunsuri la Pentru cine mai există statul român cînd Protocoalele secrete înlocuiesc Constituţia?

  1. Galit Ion's avatar Galit Ion spune:

    Se apropie marea sarbatoare a Pastilor si gospodinile abia prididesc cu preparatul bucatelor. La loc de cinste intre aceste bucate sunt ouale, de preferinta rosii. Ti-e mai mare dragul sa privesti cosul frumos din impletitura de nuiele in care sunt asezate oualele, fie ele rosii sau impiestritate. Observ ca si pe dv. va preocupa ouale pentru cinstirea Pastilor, dar atentie, caci in cosul dv. ati amestecat oualele – cele vopsite cu cele proaspat culese din cuibarul gainilor. Inaintea Pastilor, chiar nu se face… Ce vreau sa spun? Spun ca amestecati protocoalele secrete incheiate de SRI cu o serie de institutii, mai mult sau mai putin fortoase, cu contractele, secrete si alea, prin care o puzderie de societati straine jefuiesc statul roman. In cazul celor doua categorii de documente, secretul ce le inconjoara este pus cam alandala. Protocoalele SRI trebuie sa ramana secrete pentru ca stim inca din copilarie ca „pisica cu clopotei, nu prinde soareci” . Observ ca multa lume a sarit ca arsa cand a auzit de aceste protocoale. Dv ce ati fi dorit ca aceste protocoale sa fie publicate in presa sau sa nu fi fost incheiate de loc? Pai fara protocoale, cooperarea sau colaborarea cum s-ar fi realizat, alandala cumva, dupa cum il taia pe fiecare capul? Ca sa se poata apara, statul are nevoie de informatii, ori organul specializat in culegerea acestora este tocmai SRI. Care ar fi fost modalitatea prin care informatiile necesare ar fi ajuns in posesia acestora, cumva la mica intelegere, printr-o targuiala ca la talcioc? Deci protocoalele, pe nedrept incriminate, au rolul de a pune ordine in acest domeniu si a exclude abuzurile. S-au produs abuzuri? Categoric s-au produs, dar solutia consta in tragereala raspundere a celor care au abuzat de aceste protocoale. Sa zicem ca nu ar fi incheiat protocoale cu SRI, dar cu cine ati agrea o astfel de colaborare, cumva cu KGB (FSB) rusesc, cu Mossadul israelit, cu societati private precum BlacKube? Dar ce ati spune despre o colaborare a Justitiei cu Klanul fratilor Sile si Nutu Camataru? Preferati cumva ca Justitia sa se serveasca de prestatia unor firme de detectivi particulari? Aveti mai multa incredere in acestea? Eu prefer folosirea cadrului deja statornicit prin aceste protocoale, insa cu controale eficiente din partea comisiilor de control astfel incat orice abuz sa fie inlaturat, iar inlaturarea sa se faca prin sanctiuni dure la adresa celor vinovati. Sa va mai spun ceva: oricate masuri s-ar lua, Justitia nu va functiona corect daca politicienii nu se vor abtine sa intervina in treburile Justitiei sau Serviciilor de informatii. Aici se afla raul si aici trebuie actionat. As vrea sa vad politicieni trimisi in judecata si chiar condamnati pentru presiuni facute asupra procurorilor, judecatorilor sau ofiterilor de informatii. Atentie, in aceasta lume extrem de tulbure si plina de pericole, nu otraviti cainele de paza, lasand tara fara apararea necesara!

    • Lupul Dacic's avatar Lupul Dacic spune:

      Nu mai face propaganda religiasa la blogul meu daca nu vrei sa fii blocat la comentarii.

      • Galit Ion's avatar Galit Ion spune:

        Stimate Lup, ceea ce am facut eu cu referire la obiceiurile de Pasti nu reprezinta propaganda religioasa, ci a fost un fel de preambul pentru a nu ataca abrupt tocmai fiorosul Lup. Asadar, profitand de perioada in care ne aflam, am luat-o pe ocolite pentru a ajunge la tinta. Tinta, din cate se pare, sunteti tocmai dv. Imi pare rau, dar nu am avut incotro. Ati emis o serie de rationamente-acuzatii in vadita contradictie cu necesitatea unei functionari sanatoase a societatii si, din cate imi amintesc, am indicat si ce ar trebui facut. Apropos de religie, stiti ca si geto-dacii aveau o religie originala – cultul lui Zamolxe. Mai stiti cumva ca si marele preot al dacilor a studiat sacralitatea la umbra marilor piramide din Egiptul faraonilor? Ulterior, Zamolxe a fost sacralizat devenind Marele Zeu al dacilor. Dar despre Deceneu – marele preot al dacilor sub domnia Regelui Burebista, a continuat pastorirea spirituala a dacilor dupa invatatatura lui Zamolxe si exista indicii ca si el a plecat in tara Eghipetului pentru a studia sacralitatea cu marii sacerdoti egipteni. Ulterior, Deceneu s-a intors in Dacia si a insistat pe langa Burebista pentru taierea viilor deoarece dacilor le cam placea vinul, cel putin la fel de mult ca noua astazi. Burebista era el Rege dar nu a putut sa refuze argumentele lui Deceneu si a hotarat distrugerea viilor. Dupa asasinarea lui Burebista, Deceneu a devenit, pentru o scurta perioada Rege al dacilor. Fiti sincer, acest gen de propaganda religioasa este pe placul dv.?

Lasă un răspuns