Ministrul Apărării a anunțat data la care România va plăti aproape un miliard de dolari pentru al doilea sistem de rachete Patriot

Banii nostrii se duc….ce nevoie avem de NATO? Nici una, doar tradatorii de tara care ne-au bagat!

Ministrul Apărării a anunțat data la care România va plăti aproape un miliard de dolari pentru al doilea sistem de rachete Patriot

Ministrul Apărării, Mihai Fifor, a vorbit marți seara, la Antena3,  despre strategia de protecție a României în cea mai mare amenințare a momentului pentru NATO: războiul hibrid. În acest context, ministrul Apărării a anunțat că România are banii, aproximativ un miliard de dolari, pentru a plăti pentru al doilea sistem Patriot.  Plata se va face după ce scrisoarea de acceptare va veni din SUA, probabil, la începutul lunii septembrie, a precizat Fifor.
„Suntem deja în al doilea an cu rachetele Patriot. Anul trecut am achiziționat primul sistem de rachete Patriot. Acum suntem în faza în care suntem pregătiți să plătim al doilea sistem. Suntem pregătiți să facem această plată (încă un miliard de dolari -n.r.). Probabil la începutul lunii septembrie, de îndată ce scrisoarea de acceptare va veni din Statele Unite, vom face plata pentru al doilea sistem. În februarie am plătit primul sistem de rachete HIMARS. Să nu uităm că România recepționează anul acesta primele 36 de transportoare blindate 8×8 Piranha 5, din care 6, cu mândrie pot spune, vor fi produse la Uzina Mecanică din București. Întoarcem banii în industria națională de apărare”, a declarat Mihai Fifor, la Antena 3.
Ministrul Apărării a reiterat ideea potrivit căreia România are banii pentru a face această plată.
„Nu e chiar un miliard. Avem banii, da. Este o sumă importantă. Este o obligația a noastră și asigurăm o capabilitate extrem de importantă în România”, a completat Fifor.
Sistemele Patriot vor intra în dotarea Forțelor Terestre și Forțelor Aeriene ale Armatei României în a doua parte a anului 2019, primul sistem urmând să fie operațional la jumătatea anului 2020.
Acest articol a fost publicat în ARMATA(arme). Salvează legătura permanentă.

2 răspunsuri la Ministrul Apărării a anunțat data la care România va plăti aproape un miliard de dolari pentru al doilea sistem de rachete Patriot

  1. Catalin Didica's avatar Catalin Didica spune:

    In loc sa construiasca 10 spitale mai solide cu un miliard de dolari si sa fie nu prea mari dar nici prea mici ei cumpara vechituri cu bani putini si restul pina la miliard il impart intre ei cu TRUMP.

  2. Constantin Negut's avatar Constantin Negut spune:

    E o problema politica sa produci sau sa importi ceea ce ai nevoie .Maximul realizarilor romanesti cu referinta la productia de echipamente electronice pentru utilizare in lupta armata a fost intre 1990-2000.Nu am remarcat interesul marilor producatori din industria electronica de profil in a deschide centre in Romania.Pe de alta parte cerintele aliantei sint clare.Sintem la mijloc.A mai aparut o alianta miltara, cea a Europei.Exprimata ca o problema politica ,apartenenta la o alianta sau alta e dificila atita timp cit statutul de membru al acestor aliante inseamna cotizatii exprimate in procente de PIB.Am avut si eu rabufniri fata de unele implicatii ale acestor aliante.Mi-am luat tratamentul si etichetarile de rigoare unele cu excedent trivial,Totusi ,nu as comenta deciziile politicienilor fata de acest aspect, practic oricare ar fi alianta rezultatul ar fi acelasi.Intrebarea este putem avea o politatica de nealianta?Ce consecinte ar avea acest fapt?

Lasă un răspuns