
Oamenii de ştiinţă au reuşit să ajungă la cauza care a dus la cea mai mare otrăvire în masă din istorie, relatează Nature Geoscience, citat de ABC. Este vorba despre otrăvirea cu arsenic a peste 35 de milioane de cetăţeni ai Bangladeshului, în urma consumului de apă, care a început în anii ’80 şi continuă şi în zilele noastre.
Conform rezultatelor noilor cercetări, de vină sunt zeci de mii de iazuri artificiale. În Bangladesh, la fel ca în Vietnam şi Cambodgia, arsenicul este prezent în majoritatea iazurilor săpate pentru creşterea peştilor, pentru stocarea apei destinate agriculturii, dar şi a celei pe care o beau oamenii. Ironia sorţii face că aceste iazuri să fi fost săpate tocmai cu ajutorul Occidentului, care, prin diferite agenţii internaţionale de asistenţă, au vrut să se asigure că oamenii din Bangladesh nu se vor mai îmbolnăvi din cauza consumului de apă murdară şi infestată cu fel de fel de microbi. Arsenicul este o otravă foarte puternică, ce nu poate fi depistată după gust sau miros şi care provoacă apariţia cancerului, a bolilor de piele şi cardiace, dar şi moartea.
Sursa: www.gardianul.ro
