Conservatorii câștigă teren peste tot în lume:

Viktor Orban, Kaczyński, Erdogan, Brexit, Trump, Salvini, Netanyahu, Bolsonaro…și acum Morrison în Australia…Conservatorii australieni obțin o victorie ”miraculoasă” la alegerile legislative

Coaliția conservatoare a premierului australian Scott Morrison a provocat sâmbătă o mare surpriză prin victoria ”miraculoasă” obținută la alegerile legislative în urma cărora liderul laburist Bill Shorten, considerat mult timp favorit, și-a recunoscut înfrângerea, relatează agențiile AFP și dpa.

”Mereu am crezut în miracole. Cât de formidabilă este Australia!”, a spus Scott Morrison în fața susținătorilor săi reuniți la Sydney, mulțumindu-le și ”australienilor tăcuți” care l-au votat și au infirmat astfel previziunile sondajelor de opinie de dinaintea scrutinului.

Contracandidatul său, Bill Shorten, a recunoscut imediat după publicarea rezultatelor preliminare că ”este clar că Partidul Laburist nu va fi în măsură să formeze viitorul guvern” și a anunțat că demisionează de la conducerea acestui partid.

Conform rezultatelor publicate după numărarea a 72% din voturi (în Australia votul este obligatoriu), coaliția lui Morrison ar urma să obțină 74 de mandate în Camera Reprezentanților, cu două mai puține față de pragul care i-ar asigura majoritatea, în timp ce laburiștii ar obține 66 de mandate.

Mai multe partide mici populiste și de extremă-dreapta ar urma să joace un rol important în viitorul legislativ, cum este de pildă formațiunea milionarului Clive Palmer, care a cheltuit fără măsură pentru a acapara spațiul mediatic în campanie și s-a evidențiat prin sloganul ”Make Australia Great” (Să facem Australia măreață), inspirat din ”Make America Great Again” al lui Donald Trump.

Campania electorală, în care s-au dezbătut intens „problemele de mediu” (n.red. veșnica marotă și manipulare progresistă cu „Planeta care ia foc”), a fost marcată și de violențe, cu candidați agresați și alții care au abandonat cursa. Progresiștii i-au acuzat „ca de obicei” pe conservatori de „derapaje rasiste sau sexiste” pe rețelele de socializare…În timp ce grupurile de progresiști agitați s-au manifestat, ca de obicei, pe străzile australiene, în mitinguri de protest
(n.red. Căci cine nu e cu Soros și cu Rețeaua Progresisto-Globalistă e „rău”)

(AGERPRES)

Acest articol a fost publicat în INTERNATIONAL. Salvează legătura permanentă.

Lasă un răspuns