Obiectivele si statutul Asociatiei MAME PENTRU MAME
dreptul gravidei la informare
si la respectarea optiunilor personale
Actuala presedinta a asociatiei este Ana Măiță.
Inainte de orice altceva, Ana Măiță este cunoscuta in mediul online pentru faptul ca a avut o grija frenetica sa fie mediatizat ad nauseam faptul ca ea a nascut acasa. De doua ori.
![]() |
| Foto: unica.ro |
Ana Măiță NU are incredere in sistemul medical
Ana Măiță a fost prezenta ca invitata la Teo Show, in care a declarat textual cu privire la decizia ei de a naste pe gresia din baie: „Avem femei care mor in spitale la nastere” si „Mi-am asumat sa mor si eu si copiii mei” (??!!), apoi a insistat ca „o persoana trebuie sa se ridice din anonimat si sa lupte pentru ca drepturile ei sa fie respectate„, ca nu e bine sa plecam capul si sa inghitim abuzurile din spitale!!
Retineti acest paradox interesant: Ana Măiță nu are incredere in sistemul medical, in spitale, in medicii din spitale, in cezariene, nu are incredere in conditiile din maternitati, deci naste pe gresia din baia proprie, apoi publica peste tot fotografiile cu continut semi-pornografic de la nasterea copiilor ei (fotografiile cele mai socante au disparut brusc de pe internet!!), apoi promoveaza peste tot drepturile femeii/gravidei la alegeri personale cu privire la nasterea acasa, indiferent cat ar fi acestea de riscante.
Ana Măiță cere vehement vaccinarea cu forta!
DAAAAR ….., cand vine vorba de vaccinare, brusc si inexplicabil pentru Ana Măiță sistemul medical devine ca prin miracol un unicorn nepatat, cinstea si onestitatea intruchipate, paradisul pe pamant, sanatatea din seringa, sine qua non in materie de incredere, ba mai mult, aici nu mai conteaza dreptul la alegeri personale, ci aceasta procedura medicala profilactica trebuie sa devina OBLIGATORIE din perspectiva Anei Măiță!
Ei bine, da, in ciuda statutului asociatiei MAME PENTRU MAME, care prevede implicarea asociatiei in favoarea respectarii drepturilor si optiunilor personale ale gravidelor si mamelor, in acest video de mai jos puteti urmari discursul halucinant al presedintei asociatiei, Ana Măiță, care in mai 2017 cerea imperios legea vaccinarii cu forta si ii ameninta cu procese pe acei parinti care vor indrazni sa-si exercite DREPTUL si OPTIUNEA PERSONALA de a refuza vaccinarea pentru copiii lor!!!
„Domnilor doctori, domnilor profesori, domnilor decidenți, este decizia dumneavoastră ca responsabili pentru sănătatea publică în România, să faceți alegerile corecte pentru copiii noștri. Nu lăsați acest trend anti-științific care face ravagii în toată lumea și, din păcate, și în România să distrugă sănătatea publică. Sprijiniți această lege. Responsabilizați instituția Ministerului Sănătății și dați instrumentele să facă stocurile multianuale pentru că în momentul de față, problema cu vaccinarea în România nu sunt dânșii, cei din sală. Sunt puțini, sunt vocali și foarte hotărâți, dar nu ei sunt problema.„
Ana Măiță, cea care a nascut in baie sustinand ca nu a fost asistata medical, se auto-include printre părinții responsabili si se dezlantuie de-a dreptul la dezbaterea publica, amenintand parintii care vor sa le fie respectate drepturile:
„Legea vaccinării trebuie votată pentru că rezolvă adevărata problemă. Lăsați-ne pe noi, părinții responsabili, să îi dăm în judecată când copiii noștri vor muri din cauza lor. Lăsați-ne pe noi să îi rezolvăm. Vă vom da în judecată pentru copiii care mor în România din cauza unor boli prevenibile. Vă știm, vă cunoaștem și vă vom urmări în instanță. Votați legea și lăsați-ne să îi dăm în judecată„.
„Ideea este ca s-a folosit de copil si de alaptatul in public, ca sa-si promoveze firma. Planul nu a decurs cum se astepta adica sa imparta pliante, filmulete pe plasma gratuite ..normal trebuia sa plateasca spatiul de expunere… cand nu s-a mai putut promova gratis a bagat scandalul cu alaptatul in public, cand pur si simplu cineva a indrumat-o sa alapteze intr-un spatiu special amenajat ..
A 2a zi a venit cu televiziunea..sa faca mare scandal si tam tam ..„
„De ce nu intelegeti .. Ana s-a enervat pt ca trebuia sa-si plateasca standul de prezentare… ea vroia sa stea 4 zile la targ ca si expozant fara sa plateasca nimic organizatorilor… ASTA A FOST DERANJUL… apoi s-a folosit de copil!!!
Incercati sa vedeti si aceasta parte a scandalului .. nimeni nu i-a interzis sa alapteze in public!!!„
Ana Măiță deturneaza obiectivele Asociatiei MAME PENTRU MAME
„Constituie contravenții și se sancționează cu amendă de la 1.000 lei la 2.000 lei pentru persoanele fizice, respectiv cu amendă de la 5.000 lei la 10.000 lei pentru persoanele juridice următoarele fapte:
[…] b) primirea în unitățile pentru protecția, educarea și instruirea copiilor și tinerilor fără dovada efectuării imunizărilor profilactice obligatorii și fără documentele medicale eliberate de medicul de familie care atestă starea de sănătate a copiilor și tinerilor„
Aceasta hotarare de guvern HG 857/2011 a fost si inca este baza pentru foarte multe sicane facute parintilor de catre crese, gradinite, dar mai ales de catre mafia DSP-urilor din tara, care profita de ignoranta parintilor despre drepturile lor legale si incearca sa-i intimideze cu prevederi legale de rang inferior!

Cititi cu mare atentie ce urmeaza!!
Ca intotdeauna, sanatate si decizii intelepte va doresc! Mare grija in cine aveti incredere!






