
Președintele PSD, Viorica Dăncilă, a susținut o declarație de presă la sediul PSD în care a răspuns atacurilor lui Klaus Iohannis.
„Am văzut că domnul Iohannis a prins glas. Am văzut singura conferință de presă din mandatul de președinte. Un moment de o aroganță monstruoasă și un dispreț total pentru democrație și pentru români. Am văzut un președinte de țară care ne spune că singura lui realizare a fost că a dat jos un guvern legitim, ales prin vot. Aceasta este performanța lui Iohannis. Vedem cum acest președinte încearcă să negocieze cu noi toți definiția democrației”, a spus Dăncilă.
„Domnule Iohannis, cred că trăiți în altă lume. Cred că domnul Iohannis se vede stăpân într-o lume în care există doar PNL, deasupra celorlalți candidați, deasupra principiilor democrației și deasupra Constituției și se teme de o confruntare directă cu mine. E o dilemă. Sper să o lămurească domnul președinte curând. Realitatea este că o astfel de dezbatere ar demonta imediat propaganda și toate atacurile mizerabile din ultimii ani la adresa mea și a PSD. Probabil de aici acest refuz pe care s-a tot chinuit să-l explice în mod ridicol și cu non-argumente până în acest moment. Eu sunt un om răbdător. Încă îl aștept pe domul Iohannis să găsească înțelepciunea, tăria și curajul de a accepta invitația mea la dezbaterea pe care românii o cer și o merită”, a adăugat Dăncilă, care a remarcat că „după guvernul său, comisarul său și parlamentul său, Iohannis vrea și dezbaterea sa. Eventual la sediul PNL, cu membrii de partid”.

Poti sa astepti mult si bine dna Dancila…pe dl Iohannis il doare in ,, fasole de Romania si poporul ei ,, dureros…dar fff adevarat !ai grija Doamne de noi…ca nu are cine…bunule Parinte !