Bruxellesul critică închiderea frontierelor în interiorul UE

Sediul Comisiei Europene

Au inebunit😂

Comisia Europeană consideră că închiderea frontierelor nu reprezintă cea mai bună măsură de limitare a răspândirii coronavirusului.

 Închiderea frontierelor în interiorul UE nu reprezintă cea mai bună modalitate de a reduce răspândirea coronavirusului, luând în considerație că virusul deja s-a răspândit în toate statele Europei, a declarat purtătorul de cuvânt al Comisiei Europene, Eric Mamer.

„În momentul în care vorbim, virusul s-a răspândit în toate statele Europei. Iată de ce închiderea frontierelor nu reprezintă neapărat modalitatea cea mai bună de a asigurare a reducerii acestei epidemii în UE”, a declarat acesta luni, în cadrul unui briefing.

Mamer a adăugat că UE recunoaște, în același timp, că deciziile statelor-membre cu privire la restricție de circulație “sunt realitazate, reieșind din informațiile pe care le au la dispoziție, considerându-se că în acest fel va fi asigurată o protecție a propriilor cetățeni”.

Reprezentantul Comisiei Europene a subliniat că autoritățile UE sunt îngrijorate în mai mare măsură de asigurarea unei libere circulații a mărfurilor în interior.

“Pentru noi este important să fim sigur că spitalele, sistemele de sănătate, pacienții vor primi susținerea necesară, că produsele de bază vor putea circula peste frontiere pentru a asigura funcționarea economiei”, a subliniat Mamer.

Mai devreme, președintele Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a anunțat că au fost aprobate noi reguli de export în afara UE a mijloacelor medicale necesare combaterii COVID-19. În special, pentru exportul măștililor medicinale, mănușilor și hainelor de protecție va fi necesară o autorizație specială din partea guvernului. În același timp, Comisia Europeană insistă asupra liberei circulației a mărfurilor medicale în interiorul UE.

https://ro.sputnik.md/

Acest articol a fost publicat în CORONAVIRUS. Salvează legătura permanentă.

Un răspuns la Bruxellesul critică închiderea frontierelor în interiorul UE

  1. florinsuciu63's avatar florinsuciu63 spune:

    Prin actiunile statelor membre UE s-a demonstrat ca de fapt NU EXISTA UE ci doar un grup de tari care joaca impreuna numai cand acest lucru le aduce castig iar in rest fiecare e pe barba lui … Ceea ce spun „pseodo-reprezentantii” CE si UE referitor la restrictiile la granite este PRIMUL LUCRU INTELIGENT pe care l-am auzit. In Europa sunt peste 30 de milioane de catateni rezidenti sau nerezidenti aflati in alt stat decat cel din care provin, peste jumatate NU AU DOCUMENTELE de rezidenta si suport din partea sistemelor de sanatate locale, la „granitele” dintre membrii UE sunt cateva mii de transportatori blocati care nu au NICI O SOLUTIE REALA de a ajunge acasa cu marfa sau la punctele de destinatie. Cum se va asiguura alimentarea cu mancare, apa, medicamente, produse de orice fel in interiorul UE daca NIMIC NU MAI CIRCULA. Atentionam Ministerul Transporturilor ca datorita DECIZIEI TAMPITE SI TOTAL IRESPONSABILE A AUTORITATILOR ROMANE de a inchide Ambasadele noastre din principalele state UE in care avem peste 2,5 milioane de cetateni romani ESTE O ACTIUNE CRIMINALA care se va intoarce nu ca un bumerang ci ca o maciuca in capul nostru in momentul in care in scurt timp resusrsele de trai ale lor se vor termina, agresiunea comunitatilor locale se va escalada si vom asista la ceva care nimeni nu-si doreste, sper, acela de a se ajunge la batalii pentru existenta. cei 28 de membrii care sunt parte a acestui proiect „neinchegat si neterminat numai UE” sperau ca TOI VOM FI UNUL SI CA NU VOR EXISTA DIFERENTE DE CLAS si ce am ajuns sa traim … existenta Spatiului Shengen , tari de mana a doua, cetateni europeni total nereprezentati, stigmatizati si marginalizati si mai grav la primul scurtcircuit sa vedem ca suntem de fapt „FIECARE PENTRU EL”. CARE MAI ESTE ROSTUL UE? CARE ESTE DE FAPT SCOPUL ACESTEI CONSTRUCTII, nu declarativ ci real? cine ne conduce, cum si de ce? Un asa numit parlament al NIMANUI format din „elefantii politici si famiile lor din tarile membre” care ajung pe liste doar ca sa consume un buget de 50,000 de euro lunat , ceea ce au facut si acasa in functiile pe care le-au avut … dar ca „sa li-i se sterga urma i-am trimis la parlamentul European si diplomati prin lume … Este de fapt o rusine de adunare care s-a specializat in organizarea de evenimente, power point-uri si a da indicatii cu cele cateva sute de comisii, sgentii, cabinete, delegati si anturajele lor iar cand este ceva real de facut daca ii intereseaza pe EI si sponsorii lor se bat pentru „Directive” iar daca nu … Domnul cu mila … ce am ajuns sa devenim dupa 17 ani de „tatonare’ si 13 ANI DE „MEMBRI-RAT”? Sa fim datori 100 de miliarde de euro, sa nu mai avem nimic al nostru in tara, sa asteptam sa ne aduca ceapa ungurii, petrol austriecii si rusii, gaze francezii si avioane americanii … sa fim seriosi … In 1989 ERAM A PATRA FORTA REALA COMERCIALA, MILITARA SI STRATEGICA AVEAM ZERO DATORII 14,000 DE FABRICI, COMBINATE , PORTURI, SISTEM ENERGETIC, PETROL, PADURI … CAT TOT CEEA CE ARE NEVOIE O TARA CA SA TRAIASCA LA UN NIVEL SUPERIOR!! AM FOST PERICULOSI, AM FOST CEI MAI DREPTI SI LUPTATORI DINTRE EUROPENI, AM FOST UN POPOR CARE TRAIA IN TARA LUI SI CARE ERA RESPECTAT SI INVIDIAT! Au trebuit sa ne pacaleasca o Brigada artistica de agitatie la Revolutie si in 30 de ani AM AJUNS ZEROURI LA TOT! AJUNGE MAI HOTILOR, NEMERNICILOR SI TRADATORILOR! NUMAI ADN-ul DACIC ne mai poate salva ca si popor si tara!

Lasă un răspuns