Chirieac nu dă nicio șansă PNL: ”Nenorocirea s-a suprapus peste incapacitatea lui Orban!”

Orban, precizări de ultimă oră despre încheierea anului școlar ...

”Oricum, cu Ludovic Orban PNL nu are nicio şansă să mai câştige alegerile. Atunci, nu e mai bine să încerci să salvezi România?”

Într-o intervenție televizată, analistul Bogdan Chirieac a apreciat șansele liberalilor de mai câștiga ca fiind nule. Reputatul analist are în vedere atât efectele crizei generate de pandemie, cât și nepriceperea dovedită de Orban. În plus, problema se pune acum și cu tăierea lefurilor bugetarilor.

”PNL şi Ludovic Orban vor avea mari probleme la alegerile viitoare – lucrul acesta nu mai poate fi schimbat, indiferent de tăierea salariilor bugetarilor”, spune Chirieac. ”Pentru că deja 1 milion de români sunt în şomaj tehnic, cu salariile tăiate”.

Pe de altă parte, Chirieac atrage atenția că ”mediul privat este oprit”, iar multă lume din HORECA ”a plecat acasă fără niciun fel de compensaţie”.

”Această nenorocire s-a suprapus peste incapacitatea lui Ludovic Orban de a conduce ţara”, dă analistul verdictul preliminar.

În privința bugetarilor, Chirieac pune problema cu mare atenție: ”Faptul că nu se taie salariile bugetarilor te face să te gândeşti  – despre ce bugetari e vorba? Medici, militari? Administraţie? Perfect, nu se taie salariile bugetarilor, nici nu trebuie tăiat, dar problema este cum le plăteşti?!”

”Oricum se administrează prost ţara, dar nu e neapărat vina celor de acolo”, spune analistul, venind cu o propunere salutară:  ”Conducerea ar trebui să se gândească cum să salveze ţara, nu cum să salveze un partid”.

La Antena 3, fondatorul DC News a atras atenția că ”PNL o să cadă acum”, deci are șansa de a se ridica ”la următoarele alegeri”.

”Oricum, cu Ludovic Orban PNL nu are nicio şansă să mai câştige alegerile”, conchide Chirieac, lansându-le liberalilor tema de reflecție: ”Atunci, nu e mai bine să încerci să salvezi România?”.

Ori, aceasta ar putea fi soluția salutară pentru PNL, dar și pentru România. Va accepta însă orgoliosul partid liberal această soluție?

Dragoș Dumitriu.

https://ro.sputnik.md/

Acest articol a fost publicat în POLITICA(guvernPDL). Salvează legătura permanentă.

3 răspunsuri la Chirieac nu dă nicio șansă PNL: ”Nenorocirea s-a suprapus peste incapacitatea lui Orban!”

  1. Sabina's avatar Sabina spune:

    A avut dreptate Basescu in apelativul atribuit lui Bogdan Chirieac! O mostra de ipocrizie mai mare, nici ca se putea! Pe de-o parte afirma ca PNL n-are nici o sansa sa mai castige alegerile (cand vor fi acelea, daca statul in casa se prelungeste incontinuu?!), pe de alta parte le ofera solutia „salvarii” tarii si-a partidului in sine! Cu un PSD mort definitiv, care numai de stanga n-a fost, se netezeste calea unei „drepte” ce implica doctrina unui capitalism si mai salbatic decat pana acum. Doar intr-un astfel de sistem se pot face bani cu nemiluita, pe spinarea unei tari in care justitia pune umarul la inavutirea unei clici corporatiste si le face jocul in detrimentul unei clase mijlocii inexistente. Adevarul este ca-n vremea celor mai mari calamitati, unii si-au triplat averile, iar altii au disparut pentru totdeauna.

    • gigirupicreta's avatar gigirupicreta spune:

      pe Chireac al da de gol numele el se inChiriaza la pupat funduri…zona aia nebatuta de soare nu conteza ale cui….. banul sa iasa ai genul Libidinos dupe bani. Asta nu inseamna ca ma lovit simpatia pentru Dragos Aeroportu si Sabinul!

  2. simona's avatar simona spune:

    Ce mi dracu ,ce mi tac”su . Daca-s proasta stau acasa nu merg la vot . Asa sunt eu nu stiu sa aleg dintre doua rele ,ca pe mine m-a invatat egoismul meu ,egoul meu cum ar zice ezoteristii sa fug ca dracu de tamaie de altii mai prosti ca mine .

Lasă un răspuns