Arhive categorii: INVATAMANT-EDUCATIE

Ministrul Finanțelor propune ca studenții de la stat să rămână în România, „un număr de ani”, după terminarea facultății.

Mi se pare normal ca cei care au invatat din bugetul statului sa fie obligati. Daca nu, atunci sa se desfiinteze facultatile de stat pentru ca tara nu are nici un beneficiu de pe urma lor. Academia Română a propus … Continuă să citești

În categoria INVATAMANT-EDUCATIE | 4 comentarii

Profesorii nu sunt violatorii și infractorii țării, dragi politicieni!

În timp ce țara geme de corupție, iar politicienii își dau legi cu ”dedicație”, cadrelor didactice li se mai pune încă o dată piciorul pe grumaz. O aberație cât Marele Zid Chinezesc obligă dascălii – și nu numai – să … Continuă să citești

În categoria INVATAMANT-EDUCATIE | Lasă un comentariu

Statul pompează un miliard de lei în liceele agricole. Elevii fug de ele!

Criza profundă de forță de muncă în agricultură naște măsuri disperate. Ministerul Agriculturii a decis să investească aproape un miliard de lei în 58 de licee agricole pentru a le reface baza materială, fără a exista o predicție a atractivității … Continuă să citești

În categoria INVATAMANT-EDUCATIE | Lasă un comentariu

Valerie Cioloș cheamă profesorii la reciclare: Burse pentru dascălii care vor să învețe tehnica new age „mindfulness”

Decisă să implementeze în școlile din România un program de „mindfulness”,  soția lui Dacian Cioloș dă de veste că este gata să instruiască profesorii care ar dori să-i învețe pe elevi cum stă treaba cu „dezvoltarea abilităților relaționale și de reziliență … Continuă să citești

În categoria INVATAMANT-EDUCATIE, POLITICA(DacianCiolos) | Lasă un comentariu

Cine supravegheaza copiii cand se suspenda cursurile? Profesorii au spus pas!

Unde s-a mai pomenit asa ceva? Ti-ai facut copil pentru a ti-l creste statul? Scoala este pentru invatamint si nu pentru a te scapa pe tine de responsabilitatea lui. Nu ai timp, angajeaza bona. Prosti sunt profesorii care fac munca … Continuă să citești

În categoria INVATAMANT-EDUCATIE | Lasă un comentariu

Rezultatele la Evaluarea Naţională: 48% dintre elevi nu ştiu cele patru operaţii aritmetice şi formule simple de arii şi volume

Formula încetăţenita, „analfabeţi funcţional”, se adevereşte şi la matematică. Rezultatele, cel puţin la examenul de matematică, sunt dezastruoase. Doar 91.606 dintre absolvenţii clasei a VIII-a ştiu cele patru operaţii aritmetice şi formule simple de arii şi volume. Ceilalţi nu ştiu … Continuă să citești

În categoria INVATAMANT-EDUCATIE | Un comentariu

DESPRE PRĂBUȘIREA DISCIPLINEI ÎN ȘCOLI ȘI A CALITĂȚII ACTULUI EDUCAȚIONAL EXPLICATĂ DE UN PSIHIATRU.

TOTUL PLEACĂ DE LA PĂRINŢI Psihiatrul David Eberhard, tatăl a 8 copii, spune că stilul permisiv de a fi părinte creează o generație de tineri adulți fără empatie socială, fără norme și limite, care, după o copilărie de răsfăț, sfârșesc … Continuă să citești

În categoria INVATAMANT-EDUCATIE | Lasă un comentariu

Soția lui Dacian Cioloș vrea ca în programa școlară pentru copii să fie introdusă tehnica new-age „Mindfulness”

În urmă cu un an, după protestele din 10 august, Valerie Cioloș-Villemin, soția fostului premier Dacian Cioloș, se ofere să ajute România cu puterea minții. Alături de alte persoane, ea exolica faptul că va folosi o tehnică budistă, numită ”Mindfulness” … Continuă să citești

În categoria INVATAMANT-EDUCATIE, POLITICA ( USR, PLUS,PDL,PNL) | Un comentariu

Mircea Platon, despre viziunea pe care Ministerul Educației o propune școlii din România:

 E, practic, un act de terorism cultural. Practic, prin acest program, românii vor fi antrenați să devină imigranți în propria limbă Eseistul și cercetătorul Mircea Platon critică noua viziune a Ministerului Educației asupra învățământului numindu-l un „act de terorism cultural”. … Continuă să citești

În categoria INVATAMANT-EDUCATIE | Un comentariu

Paul Cornea și Dolfi Drimer au inventat „fabricile de diplome”! Ei au declanșat procesul de degradare a învățămîntului românesc!

Domnule profesor  ION  COJA, ați publicat pe site-ul dumneavoastră textul dlui profesor DAN UNGUREANU despre halul în care a decăzut învățămîntul filologic din România. Este un text mai vechi, de ce l-ați publicat abia acum? Cumva sub impresia scandalului produs … Continuă să citești

În categoria INVATAMANT-EDUCATIE | Lasă un comentariu