Și municipiul Galați e la un pas de criza apei

Dezastrul pe care îl vedem cu toții la cei din Prahova și Dâmbovița, unde oamenii stau la cozi interminabile pentru câteva bidoane cu apă, spitalele își închid porțile, iar economia pierde peste 3 milioane de euro pe zi, ar putea fi și în Galați.
Mare parte din municipiu depinde de apa provenită din Priza Dunării, un obiectiv vital care nici măcar nu aparține municipiului, ci unui combinat aflat în colaps. Galați ar putea rămâne oricând fără apă – dacă Liberty Galați va rămâne fără curent electric, va intra în faliment, va fi vândut, orice e posibil. Mai mult decât atât, alternativele deținute de operatorul Apă Canal Galați nu acoperă nici pe departe nevoia de apă a municipiului Galați. Cu alte cuvinte, Galați stă cu mâna întinsă la un furnizor privat care intenționează ca în ianuarie-februarie să scoată la licitație activele Liberty Galați, din care face parte și Priza Dunării.
Să ne amintim că 𝐢𝐧 𝟐𝟎𝟏𝟐 𝐏𝐫𝐢𝐳𝐚 𝐃𝐮𝐧𝐚𝐫𝐢𝐢 𝐚 𝐥𝐚𝐬𝐚𝐭 𝐩𝐞𝐬𝐭𝐞 𝟕𝟎% 𝐝𝐢𝐧 𝐨𝐫𝐚𝐬 𝐟𝐚𝐫𝐚 𝐚𝐩𝐚, a fost declarată stare de urgență, iar de atunci au început timide „negocieri” de preluare a Prizei de către primărie, negocieri care, evident, nu au dus nicăieri.
Și totuși, în fața unei posibile crize a apei, ce face primarul municipiului, Ionut Pucheanu? Ce face pentru a prelua Priza Dunării și a asigura cea mai elementară obligație pe care o are un primar: siguranța alimentării cu apă potabilă a orașului?
Sunt și soluții de preluare a Prizei Dunării de către Primăria Galați: în contul datoriei de 10 milioane de euro pe care o are Liberty Galați sau prin CSAT dacă proprietarul refuză să predea un obiectiv strategic de interes național.
Ce veți face domnule primar? Ne veți spune iar să bem apă din Dunăre, luată cu găleata?
În categoria ROMANIA (distrusa) | Lasă un comentariu

Cum s-a întors Macron cu coada între picioare din China. Spre spaima Franței și a întregii UE

Emmanuel Macron a ajuns în China cu o delegație impresionantă: șase miniștri și 35 de șefi ai marilor companii – de la Danone pînă la Airbus. Însă nu era vorba doar de interesele Franței, ci și de cele ale întregii Europe: „Vrem ca Europa să fie respectată ca un partener major al Chinei”, declara înaintea vizitei Macron. Și s-a întors cu coada între picioare și cu buzunarele goale, spre spaima țării sale, care avea mari speranțe și a întregii UE. China le-a dat cu flit, iar perspectivele Europei devin din cenușii, de-a dreptul negre, prinsă între SUA, Rusia și China.

Europenii sunt tot mai alarmați de deficitul comercial uriaș dintre UE și China. Doar Franța, în ultimii 10 ani, a importat din China cu 47 de miliarde de euro mai mult decît a exportat, scrie ziarul de afaceri „Vzgliad”.

Aici ar fi bine să reamintim că tot mediul de afaceri european a contribuit masiv, acum cîteva decenii, la mutarea producției în China și în alte țări din regiune, atras de mîna de lucru ieftină și de ofertele generoase ale guvernelor locale. Au trecut cîteva decenii și brusc s-a descoperit că această politică aduce riscuri uriașe, pînă la recesiune. De aceea Macron voia să obțină garanții că firmele chineze vor investi mai mult în producția din Franța și, în plus, că Beijingul va împărtăși anumite tehnologii de vîrf – de la secretele mașinilor electrice pînă la panourile solare.

Ultima cerere sună uluitor de-a dreptul, dar a fost făcută cu toată seriozitatea: o țară de prim rang, cu universități, cu savanți de top în toate domeniile, cu potențial științific și economic, nu a fost în stare să-și dezvolte singură panouri solare competitive. În același timp, Europa acuză China de „concurență neloială” pentru că statul chinez sprijină firmele. Dar cine a oprit Europa să preia modelul chinez și să învețe să producă măcar panouri solare competitive?

Delegația franceză a fost primită la Beijing cu fast maxim. Macron i-a dăruit omologului chinez și soției acestuia eșarfe de mătase Hermès și șampanie, iar prima doamnă a fost dusă la centrul de creștere a urșilor panda și i s-a promis că pînă cel tîrziu în 2027 Franța va primi o nouă pereche de panda (în locul celor care s-au întors recent în China). Presa franceză discuta cu încîntare dacă Macron va juca ping-pong cu frații Lebrun, care tocmai se aflau în China la Cupa Mondială pe echipe mixte.

Financial Times a rezumat ironic rezultatele vizitei: „Macron a venit în China cu eșarfe Hermès, s-a întors cu promisiunea că i se vor da panda” și a observat că amabilitatea aparentă dintre lideri „nu a reușit să mascheze tensiunile tot mai mari între țări”.

Iar tensiunile sunt concrete: Uniunea Europeană vrea să impună o cotă de minimum 70 % producție locală pentru anumite produse (de exemplu, automobile), în cadrul politicii de „prioritate pentru bunurile proprii și reducere a dependenței de China”. Mai mult, Bruxelles-ul intenționează să înăsprească regulile pentru investitorii străini, „ca firmele chineze să nu mai aibă avantaje pe piața deschisă europeană dacă nu împart profitul cu angajații locali și nu dezvăluie tehnologiile”.

Francezii au fost dezamăgiți că nu s-a semnat contractul mult-așteptat pentru 500 de avioane Airbus (în timp ce americanii încearcă, la rîndul lor, să convingă China să cumpere Boeing-uri) și că nu s-a avansat pe celelalte teme. Cele 12 acorduri semnate au vizat studenți și protecția panda-lor, nu cererile principale ale delegației.

Expertul în China Marie Holzman a rezumat perfect:
„Îi cerem Chinei să exporte mai puțin și să importe mai mult din Franța, dar noi nu mai suntem deloc într-o poziție de forță.”

Sau poate nu e vorba de forță, ci pur și simplu Franța nu mai are mare lucru de oferit în afară de lux (aceleași eșarfe de care nu toată lumea e interesată), șampanie și produse agricole pe care China le poate lua și de la alții.

Întors în Franța, Macron a amenințat direct cu taxe vamale: „Dacă nu vin în întîmpinarea noastră, noi, europenii, vom fi obligați în viitorul foarte apropiat să luăm măsuri dure… ca SUA, de exemplu, să introducem taxe pe produsele chineze.” Potrivit lui Macron, „China își ucide clienții” (adică UE) refuzînd importurile europene și „lovește în inima modelului industrial și inovator european, bazat istoric pe mașini-unelte și industria auto”. Iar protecționismul lui Trump „ne agravează problemele pentru că fluxul uriaș de produse chinezești este redirecționat spre piețele noastre.” Rezultatul: „astăzi suntem prinși între două focuri, iar pentru industria noastră e o chestiune de viață și de moarte.”

Pe scurt: „nu mai putem importa la nesfîrșit, firmele chineze trebuie să producă pe teritoriul european” – de la electrocasnice pînă la reciclarea deșeurilor. În același timp, investițiile chineze în Europa „nu trebuie să fie prădătoare, adică să urmărească hegemonia și crearea dependenței.”

Europa trebuie să învețe să-și protejeze sectoarele vulnerabile (mașinile de invazia automobilelor electrice chinezești), iar China trebuie să-și deschidă piața internă și să consume mai mult – că altfel unde mai vinzi șampanie.

Practic, declarațiile lui Macron sunt un ultimatum plin de pretenții care se bat cap în cap. În această viziune, China trebuie să facă totul, Europa nu trebuie nimic – eventual să aprobe binevoitor dacă consideră că e avantajos pentru ea. Dar cel mai grav nici măcar nu e asta. Nu poți să cerșești tehnologia panourilor solare și în același timp să te dai mare că dictezi tu condițiile.

Crezînd că ultimatumul său este o dovadă de forță – pentru el ca politician, pentru Franța și pentru UE – Macron a demonstrat de fapt exact contrariul: că toți trei sunt slabi, mai scrie publicația.

(Traducere și adaptare B.T.I.)

https://inpolitics.ro/

În categoria INTERNATIONAL (la zi) | Lasă un comentariu

Show în Parlament! George Simion o demolează pe habarnista de la Mediu:

”Nu aveți ce căuta în scaunul de ministru. Nu rușii și extremiștii sunt de vină, ci propria dumneavoastră incompetență”

Ministrul rezist al Mediului, Diana Buzoianu, a făcut circ în Parlament după ce a lăsat peste 100.000 de oameni din județele Prahova și Dâmbovița zile întregi fără apă.
Aceasta susține că ea este, de fapt, victima, fiind ținta unei propagande mincinoase, deși toate datele o incriminează. Liderul suveraniștilor, George Simion i-a dat replica și a acuzat-o de incompetență, potrivit Realitatea.
”În timp ce, însă, anumiți oameni munceau pentru a putea să fie dată apă în aceste localități, alții nu făceau decât să propage propagandă. Am văzut muntele de fake-news-uri cu ocazia incidentului de la Lacul Paltinul.
A fost menționat, chiar aici în această ședință, că eu aș fi semnat ordinul să înceapă lucrările de la Paltinul și că mi s-ar fi atras atenția că nu se pot face aceste lucrări. Fals! O minciună de 2 lei, fals! Nu există niciun ordin semnat de mine pentru că pur și simplu nu există această atribuție la Ministerul Mediului pentru astfel de lucrări.
Aveți menționat, de asemenea, că s-a început o campanie națională de dărâmare a barajelor din România. Fals! Nu există nici măcar o singură campanie la nivel național sau la nivel european de dărâmare a barajelor.
Dar întrebarea este simplă, cui i-au fost beneficie toate aceste fake-news-uri? Cine a profitat de pe faptul că au creat o isterie națională și o panică națională prin informații false care au fost date în ultima săptămână? Asta vor spune cu siguranță autoritățile pentru că cu toate vor fi sesizate”, a declarat Diana Buzoianu în plenul Parlamentului.
Simion i-a dat replica
Liderul AUR subliniază că realitatea a infirmat declarațiile ministrului: „S-a dovedit că nu răspândeam niciun fake news, s-a dovedit că spuneam adevărul”. În plus, spune Simion, tentativa ministrului de a muta responsabilitatea pe seama AUR este una lipsită de fundament: „Acum trei zile, aceeași doamnă ministru de 32 de ani, pe care o acuz de incompetență, a făcut o postare că pe filiera AUR vin iar niște fake news-uri. Nu există nicio lege adoptată, niciun ordin adoptat pe subiectul demolării de baraje. Doamna Ministru, ordinul 1743 din 23 iunie anul acesta, controlați-l”.
Simion o acuză pe Diana Buzoianu că ascunde adevărul și tratează cu superficialitate un subiect care afectează comunități întregi: „De asta vă zic că sunteți incompetenți și nu vârsta e problema, ci ordinele, legile și modalitatea în care voi spuneți populației că totul e bine. Păi dacă după ce ați răspândit aceste minciuni mai veniți și spuneți că nu e nicio problemă cu aceste baraje, voi vă așteptați ca românii să creadă după ce vă arătăm clar, negru pe alb ordinele, vă arătăm dovezile și oamenii suferă”.
”Doamna ministru, dumneavoastră nu aveți ce căuta în scaunul acesta de ministru. De vină nu sunt extremiștii, nu sunt rușii, așa cum ați încercat dumneavoastră să induceți mai devreme, ci propria dumneavoastră incompetență. N-aveți ce căuta acolo și mulți dintre dumneavoastră îmi dați dreptate”, a concluzionat George Simion.
În categoria POLITICA(USR) | Lasă un comentariu

Habemus Papa, sau cum ne-a instalat Soros primar la Capitală

Familia Soros e încă puternică în această parte a Europei: de ieri, avem un primar, Ciprian Ciucu, sorosist cu acte-n regulă, dacă putem spune astfel, promovat și susținut de soroșistul Ilie Bolojan, cuplul care ne-a ”salvat” de extrema dreaptă, adică ziarista Anca Alexandrescu. Vechea placă scîrțîindă, dar încă funcțională; nu vremea rea a ținut ieri bucureștenii departe de urnele de vot, ci senzația – corectă – că alegerile din România nu sunt decît o imensă înțelegere pe sub mese, iar Călin Georgescu nu a fost departe de adevăr cînd a spus-o public.

Cum spuneam, noul primar e născut-crescut sorosist: lansat pe orbită de Monica Macovei, instruit exclusiv la școala soroșistă numită SNSPA, activist la ONG-uri precum Centrul Educația 2000+, parte a Soros Open Network sau Fundația pentru Dezvoltarea Societății Civile (FDSC), generos finanțată de Fundația Soros (peste 160 de milioane de dolari alocați în România între 1990-2014 pentru proiecte de societate deschisă, educație și drepturi civile). FDSC a fost un hub important al rețelei Soros în România, promovînd activism civic și politici publice – domenii în care Ciucu s-a specializat ulterior. Ori la Centrul Român de Politici Europene (CRPE), o organizație fondată cu sprijin din rețeaua Soros, care se concentrează pe politici publice, integrare europeană și monitorizare electorală. CRPE a beneficiat de granturi Soros pentru proiecte de reformă legislativă și transparență, iar Ciucu a coordonat inițiative similare.

În plus, Ciucu a fost băgat pînă în plăsele în activități privind Moldova și Ucraina, avînd, deci, profilul perfect pentru un primar progresisto-sorosist al capitalei unei țări total predate globalismului. Nici Ana Ciceală nu stătea rău cu CV-ul, din acest punct de vedere, dar a fost preferat, probabil, candidatul cu o mai largă susținere. Poate data viitoare.

Dincolo de asta, alegerile de ieri ar trebui să genereze analize și mișcări tectonice în unele partide, în frunte cu marele perdant PSD, dar e deja clar că gunoiul se va băga sub preș.

PSD, locul unu tradițional în alegeri – chiar dacă nu și la primăria generală – începe să devină partidul de locul 3. De un deceniu, social-democrații, care nu mai știu dacă sunt cal suveranist sau măgar progresist, iar oscilațiile costă scump, obțin rezultate tot mai slabe în alegeri.

Locul 2 la europarlamentarele din 2019, dezastru la prezidențialele din același an, unde Iohannis le-a bătut candidatul cu peste 66%, locul doi la localele din 2020, o revenire pe locul 1 la parlamentarele din același an, iar despre circul de anul trecut nu are sens să mai vorbim. Locul unu la europene de mînă cu adversarii de la PNL, zdrobiți la primăria generală de Nicușor Dan, dezastru la parlamentarele din decembrie, cu cel mai slab scor din istorie, cu ratarea în premieră a finalei prezidențiale, și fără candidat propriu la prezidențialele din acest an, iar cel susținut ocupînd doar locul trei și, în fine, marele eșec de ieri, la Capitală.

Undeva, în afara acestei lumi, Ion Iliescu rîde pe înfundate.
Nu poate exista ironie a sorții mai amară decît împăunarea PSD, prin vocea președintelui Sorin Grindeanu, cu victoria la CJ Buzău a groparului României și al partidului, Marcel Ciolacu. Plus alte cîteva mici unități administrative. PSD a ”rupt” la Găești, ori în comune precum Remetea și Marga.
Partid de viitor, ce să zicem.

Nu va exista, desigur, nicio analiză a noului eșec, care vine după multe alte eșecuri.
Nici la USR nu e probabil vreun seism după dezastrul numit Drulă, care vine după dezastrul Moșteanu și cel numit Buzoianu. Se va îngropa totul sub preș, în tradiție mioritică, chiar dacă Fritz a bălmăjit ceva de un congres mai înainte de a se înghesui în avionul lui Nicușor pentru Paris.

Că veni vorba, alt mare mototolit – ptiu, era să scriu mototol! – e Nicușor Dan, care a pariat toți banii pe o gloabă politică și a pierdut, și asta într-un moment în care cota sa de încredere deja e în zona de avarie. O victorie a lui Drulă l-ar fi reabilitat cel puțin o perioadă pe liderul României care s-a rătăcit în cabina de vot, surclasînd bancurile. Am ajuns să nu ne dorim de la prima sa vizită de stat, în Franța, decît să nu se împiedice pe covorul roșu și să ne facă și mai tare de rîs.

O mare surpriză în alegeri a furnizat candidata Anca Alexandrescu, dar performanța ei care a surclasat cele mai optimiste sondaje nu se poate contabiliza în contul politicii dîmbovițene, fiind vorba de o independentă. Deși o notă bună bună primește George Simion, care s-a orientat bine în ce privește susținerea unui candidat, după dezastrul Mihai Enache de anul trecut.

Cu o campanie fără materiale electorale, fără apariții generoase în media ori pe rețelele sociale, cu mesaje axate pe solidaritate umană, Anca și-a îndesat locul 2 în buzunar și cu un scor, 22%, neanticipat de vreun sondaj – nu că în România ar exista sondaje. De departe cel mai taxat candidat de către o mare parte a presei și a rețelei influencerilor tefeliști, trădată la ordin de unii apropiați, lăsată fără sprijin de Călin Georgescu – cel care va cam trebui să iasă urgent cu o poziție convingătoare – Alexandrescu a bătut mașinăria de vot a PSD dar, mai ales, a luat mai mult decît progresiștii Drulă și Ciceală la un loc într-un București care părea capitala progresismului est-european. Realizatoarea și-a adjudecat ieri locul unu în fiecare secție de vot din șase.
Ceea ce înseamnă imens.
Realizatoarea TV a devenit un capital politic prețios, rămîne doar de văzut cum își va gestiona viitorul în perspectiva anilor electorali 2028-2030 și pe ce căi alege să pășească.

(Bogdan Tiberiu Iacob)

https://inpolitics.ro/

În categoria ROMANIA(politic) | Lasă un comentariu

Pentru români nu sunt bani, pentru Ucraina – încă 4,4 miliarde de euro

UE pregătește garanții de până la 210 miliarde de euro pentru împrumuturi urgente către Ucraina. România, contributor semnificativ, dezvăluie Știripesurse.
Uniunea Europeană încearcă să finalizeze un mecanism complex de garanții naționale pentru a susține un pachet de împrumuturi de până la 210 miliarde de euro destinate Ucrainei, potrivit unor documente consultate de Politico. Statele membre vor trebui să își asume individual angajamente financiare masive pentru a acoperi riscurile unui împrumut structurat pe baza valorificării activelor rusești înghețate. Germania ar urma să acopere cea mai mare parte, circa 52 de miliarde de euro. Inițiativa vine în completarea unui împrumut de reparații de 165 de miliarde de euro propus de Comisia Europeană, construit pe valoarea activelor rusești blocate în UE.
Împărțirea garanțiilor se face proporțional între statele membre, însă calculele ar putea crește dacă anumite capitale, precum Budapesta, refuză să participe. În acest context, România figurează cu o contribuție estimată la 4,4 miliarde de euro, poziționându-se alături de state precum Irlanda, Danemarca sau Austria în a doua treime a listei contribuțiilor. Potrivit Politico, garanțiile sunt necesare pentru a obține acordul crucial al premierului belgian Bart De Wever, care se teme că Belgia, țară în care funcționează Euroclear, ar putea rămâne singura responsabilă în eventualitatea în care Rusia ar solicita rambursări.
România în arhitectura garanțiilor. Presiuni pentru consens european
Active rusești în valoare de aproximativ 185 de miliarde de euro se află sub administrarea Euroclear, iar alte 25 de miliarde sunt blocate în diverse bănci europene. Dacă anumite state apropiate de Moscova vor refuza să participe la schema de garanții, sumele aferente celorlalte state, inclusiv România, ar putea crește. Politico notează că, deși unele țări din afara UE, precum Norvegia, au fost luate în calcul pentru a acoperi parțial pachetul, Oslo s-a distanțat recent de idee prin declarațiile ministrului de finanțe, Jens Stoltenberg (fost secretar general al NATO).
Criza bugetară a Ucrainei accentuează presiunea asupra liderilor europeni. Kievul se confruntă cu un deficit de 71,7 miliarde de euro în 2025 și riscă să taie cheltuielile publice încă din aprilie dacă nu sunt găsite resurse suplimentare. Ungaria a blocat vineri emiterea de noi datorii comune ale UE pentru acoperirea acestui deficit, obligând Bruxellesul să accelereze negocierile pentru folosirea activelor rusești înghețate.
Berlinul încearcă să deblocheze acordul. Mize și garanții pentru Ucraina
Cancelarul german Friedrich Merz s-a deplasat vineri la Bruxelles pentru discuții directe cu Bart De Wever, oferind garanții că Germania va acoperi un sfert din întregul pachet, cea mai mare proporție dintre toate statele membre. „Am avut un schimb de opinii foarte constructiv”, a declarat Merz, subliniind că preocupările Belgiei privind utilizarea activelor rusești sunt legitime și trebuie tratate astfel încât toate statele UE să împartă în mod echitabil riscurile.
Noua schemă de finanțare prevede ca 115 miliarde de euro să fie direcționate către industria de apărare a Ucrainei în următorii cinci ani, în timp ce 50 de miliarde ar urma să acopere nevoile bugetare imediate ale Kievului. Alte 45 de miliarde vor fi utilizate pentru rambursarea unui împrumut acordat Ucrainei anul trecut de țările G7. Fondurile vor fi eliberate în șase tranșe de-a lungul anului, potrivit prezentărilor interne ale Comisiei.
Control sporit asupra cheltuielilor. Implicarea UE în monitorizarea fondurilor
Pentru a preveni deturnarea fondurilor, Comisia va implementa o serie de verificări adaptate fiecărui domeniu de finanțare. În ceea ce privește industria de apărare, Bruxellesul va valida prealabil contractele și planurile de cheltuieli, înainte ca banii să fie utilizați. Totodată, executivul european va transmite statelor membre o analiză detaliată a nevoilor Ucrainei și a fluxurilor de asistență militară și financiară, astfel încât capitalele europene să poată urmări în timp real destinația și utilizarea fondurilor.
În categoria POLITICA(Bolojan) | Lasă un comentariu

Fostul șef al CDC detonează bomba: Vaccinurile anti-COVID Pfizer și Moderna trebuie retrase imediat

Intr-un interviu acordat Epoch Times, difuzat pe 9 decembrie, fostul director al CDC, Dr. Robert Redfield, solicită ca vaccinurile COVID-19 produse de Pfizer și Moderna pe bază de ARN mesager să fie „retrase” deoarece „există prea multe necunoscute”.
Redfield, care a condus CDC între 2018 și ianuarie 2021, a declarat că nu mai recomandă vaccinurile pe bază de ARN mesager după ce a lucrat direct cu pacienți care au suferit efecte adverse post-vaccinare:
„Mi-ar plăcea foarte mult să văd reducerea utilizării vaccinurilor ARNm și, personal, mi-ar plăcea să fie retrase, pentru că consider că există prea multe necunoscute.”
El a explicat:
„Când vă administrez un vaccin ARNm, ceea ce fac este să transform corpul dumneavoastră într-o fabrică de producere a proteinei spike. Iar proteina spike este o proteină foarte imunotoxică.”
Acest interviu marchează prima dată când un fost director al CDC face apel public pentru retragerea vaccinurilor ARNm de pe piață.
În prezent, Dr. Robert Redfield se adaugă la lista tot mai mare de peste 81.000 de medici, oameni de știință, cetățeni preocupați și 240 de oficiali aleși – cifre documentate într-un studiu peer-reviewed recent – care solicită retragerea imediată a vaccinurilor COVID-19 de pe piață.
În categoria VACCIN(articole) | Lasă un comentariu

Trebuie să ne luăm ţara înapoi

Trăim într-un prezent întors pe dos. Un eşantion de antiromâni, o mână de politicieni avari şi inculţi ne-au impus un fond de sarcini străine, cu profituri uriaşe doar pentru ei. Îmbogăţirea clasei politice prin sărăcirea poporului, prin jefuirea şi vânzarea ţării, i-au adus pe români la limita răbdării. Şi totuşi, nimeni nu mişcă, românii somnolenţi şi tăcuţi parcă şi-au părăsit posturile din straja demnităţii şi suveranismului ţării. Nicio idee nu răsarea, niciun patriot nu iese în faţă, nicio cerere a poporului nu e luată în seamă, pentru că politicienii români, Guvernul, Parlamentul şi preşedintele de râsul lumii cântă şi dansează la apăsarea de buton a Bruxellesului. În schimbul supunerii şi resemnării, poporului i se aminteşte periodic de deficitul bugetar, de criză, de recesiune, de sacrificii, de creşteri de taxe şi că trebuie să mai strângă cureaua cu un cui.

Ce reforme au făcut aceşti neputincioşi mintal? Au adus ţara în pragul falimentului. Au tăiat pensiile, salariile, ajutoarele şi indemnizaţiile pentru copii, au distrus sănătatea, învăţământul, iar fondurile obţinute, vezi doamne!, le-au folosit pentru ajutorarea Ucrainei (duşman istoric al României) şi a Moldovei. Au desfiinţat locuri de muncă, i-au îndatorat pe români, i-au umilit, i-au sărăcit, în aşa fel încât, preocupaţi fiind de traiul lor amar, să nu se mai ocupe de ei, cei care fură. 35 de ani de hoţie neîntreruptă! Toţi perindaţii la conducerea ţării s-au îmbogăţit jefuind şi înstrăinând avuţia ţării! Toţi ne-au dispreţuit, ne-au umilit, ne-au sărăcit! Să nu ne mai lăsam călcaţi în picioare de către cei care ne împing în mizerie, în timp ce ei trăiesc în lux şi huzur! Să ne luăm ţara înapoi din mâinile celor care au confiscat-o! România este a românilor! De la portar până la vârf, unde stau agăţate căpuşele puterii, se impune o schimbare de regim, nu o înlocuire de persoane.

Stăm pasibili, iar bastioanele imperialismului bruxellez traversează în marş graniţa României, implementând în mod agresiv şiretlicuri de înrobire, asuprire, şantaj militar şi politic, ca surse de suferinţe sociale. România, somnolentă şi supusă, trece prin epoca unor dezastre furtunoase! Libertatea românilor e ferecată în lanţul robiei financiare şi sărăciei. Mantila „colonialismului financiar”, sub toate formele şi manifestările, este marea problemă a vremii. Locomotiva României e trasă cu viteză spre un dezastru fără precedent. În arena politicii avem alţi rechini, de o ferocitate nemaicunoscută până acum, unii, nevoiaşi ai minţii, dar slugi obediente puterilor străine. România, sub steagul fals al întrajutorării Ucrainei şi Moldovei, impus de UE, a devenit un stat al exceselor în finanţe, politică şi Justiţie sau, mai clar, românii sunt acum popor „eliberat” de suveranitate, de resurse, de instituţiile de justiţie onestă. Guvernul, Parlamentul, Preşedinţia, Justiţia, Apărarea, Finanţele, au devenit teritorii ale corupţiei generalizate, ale imposturii, înşelătoriei, acaparării puterii şi banului. Nişte cangrene, unde câştigul bănesc este şarpele magicianului, iar clasa politică o haită de speculanţi avari, penali, indivizi vulgari, bine îmbrăcaţi. Nu ne vom redresa ca ţară decât atunci când conducătorii vor înceta să mai fie sclavii Bruxellesului atunci când vor cere să fim parteneri egali. România cotizează pentru tot ceea ce Bruxellesul ne dă cu linguriţa. Bolojan, Nicuşor şi guvernul de neofiţi ai sistemului se duc la Bruxelles cu atitudine de slugă şi la ordin, nu pe picior de egalitate, precum Italia, Franţa, Germania etc. Dacă ne uităm la Orban al Ungariei, la Giorgia Meloni, vedem o atitudine demnă, chiar refractară, în raport cu UE. Ai noştri nici nu schelălăie în faţa Ursulei, dar acasă, la noi, sunt dulăii turbaţi, care muşcă la drumul mare şi dau iama prin curtea românilor, azvârliţi ca nişte naufragiaţi încolo şi încoace de valurile robiei şi sărăciei. Disperarea şi sărăcia în care trăieşte populaţia României de 35 de ani, sentimentul de timorare şi neîncrederea în instituţiile statului cotropite de politic, populate de corupţi şi de rudele lor, i-au scos de atâtea ori pe români în stradă, dar revolta a fost înăbuşită şi a rămas istorie.

Ion Măldărescu

https://www.art-emis.ro/

În categoria EDITORIALE | Lasă un comentariu

Lovitura de stat explicată pe înțelesul tuturor, chiar și pentru turmele de pavlovieni.

 

În categoria VIATA LIBERA | Lasă un comentariu

ALEGERI, O OPINIE

Voturi suveraniste în București pentru George Simion în mai a.c: 265.823.
Voturi suveraniste pentru Anca Alexandrescu dec. a.c: 128.405.
Deci avem în capitală 137.418 de boicotiști.
Peste numărul de voturi luat de A.A, cea care, nota bene, a ieșit pe locul secund; un rezultat meritoriu din punctul meu de vedere.
Care este diferența dintre România și SUA?
Democrații au furat la greu în alegerile prezidențiale. O făcuseră și data trecută, când Deep State-ul l-a pus președinte pe dementul senil.
Americanii suveraniști s-au dus la vot cu mai mare încrâncenare, deși furtul alegerilor din 2020, din pandemie, avusese proporții amețitoare iar asupra mișcării MAGA se trăgea cu toate tunurile. S-a furat cu sacii, lucru demonstrat chiar într-un film documentar făcut pe temă, cu filmări clare ale acestor momente.
Dar americanii nu au spus: noi nu cauționăm niște alegeri care oricum vor fi furate. Și au fost furate, dar nu au putut fura suficient cât să îl scoată pe Trump din cursă. Trebuie menționat și războiul total dus împotriva lui Trump de media mainstream deținută de elitele mesianice globaliste.
Așa a ajuns la Casa Albă a doua oară, după ce a fost târât anterior prin toate comisiile, secțiile de poliție și tribunale. După ce a fost la un pas de a fi asasinat.
Care este diferența dintre români și americani, cei din urmă având totuși o istorie democratică mai veche:
Suveranistul mioritic soft oftează, își dă ochii peste cap și nu merge la vot „ca să cauționeze un furt electoral”. El este pur, nu se murdărește în circul politic. El boicotează, fiind lucid și știind că „Sistemul câștigă mereu”.
Americanul, tăvălit și strivit de taurul Deep State-ului în arenă, se ridică, se șterge de noroi și merge mai departe, încalecă iarăși taurul și reușește să-l supună.
Nu toți republicanii îl simpatizează pe Trump, dar nu face nimeni teoria chibritului. Americanul e pragmatic și în politică.
Diferența dintre victimă și învingător este de mentalitate.

Iulian Capsali

În categoria ROMANIA(Bucuresti) | Lasă un comentariu

Bucureștiul, un oraș capturat de mafie, gri, murdar, blestemat să fie condus de hoți și proști

Bucureștiul pare astăzi un oraș capturat definitiv de mafie. Gri, murdar, sufocat de corupție și incompetente, Capitala României trăiește parcă sub un blestem politic: să fie condusă, ciclic, de hoți și proști.

Marea metropolă a țării, care ar trebui să fie motor de dezvoltare și model european, arată ca un decor post-industrial abandonat: străzi sparte, clădiri părăsite, ambuteiaje infernale, cartiere sufocate de beton turnat fără regulă și sub ochiul „închis” al administrației. În acest haos, politicienii locali prosperă. Ei nu rezolvă nimic, dar încasează tot.

Alegerile recente au demonstrat încă o dată incapacitatea orașului de a se elibera din menghina camarilelor care îl jefuiesc de ani întregi. Oameni fără viziune, fără competență, fără integritate au fost reconfirmați la conducere, semn că mașinăria politico-mediatică funcționează perfect în favoarea lor. Bucureștiul nu este doar administrat prost, este administrat deliberat prost, pentru ca mafia imobiliară, contractorii de casă și rețelele de interese să continue nestingherit.

Iar cetățenii? Obosiți, dezamăgiți, manipulați. În lipsa unor alternative reale și a unei lupte autentice anticorupție, Capitala rămâne prizoniera unui sistem care o suge de resurse și o condamnă la stagnare.

Bucureștiul nu e doar un oraș capturat. E un oraș abandonat în mâinile celor mai slabi și mai lacomi dintre politicieni, un oraș blestemat să repete aceeași istorie a hoției și prostiei, la fiecare scrutin electoral.

60m.ro – Știri de ultimă oră și ultimele știri online

În categoria ROMANIA(Bucuresti) | Lasă un comentariu