Motto: „Româneşte – aşa a fost:
Să te-ntinzi după Putere,
Să fii bun cu cel ce-ţi cere
Milă şi-adăpost“.
GEORGE COŞBUC
* Nădăjduim în Dumnezeu că vom fi ce am fost şi mai mult decît atît. PETRU RAREŞ
* * Mihai (Viteazul) curăţă Valahia de putoarea turcilor, care erau aşa de mulţi, ca ţărîna. Pe turci, unguri şi tătari îi ţinea drept măgari. Vistiernicul STAVRINOS
* Ha, ha, ha! Mai cărturar decît dracul nu este altul. ŞTEFAN TOMŞA
* Ţara noastră e cu adevărat un zid a toată creştinătatea, contra acestui duşman (islamul). PETRU ARON
* Cu ajutorul lui Dumnezeu aş încerca un lucru mare împotriva duşmanului: să prad, să le stric ţara şi să merg pînă la Constantinopol. MIHAI VITEAZUL
* Eu am stat neclintit în credinţa mea. MIHAI VITEAZUL
* El (Rudolf al II-lea) vrea să mă gonească din Ardeal cum se alungă o tîrfă din ţară. MIHAI VITEAZUL
* Aşa e făcută viaţa noastră cea ticăloasă şi tulburată. RADU ŞERBAN
* A murit ca om, însă, ca trădător nemernic, trebuie, chiar mort, spînzurat. GRIGORE GHICA (despre un bătrîn căpitan căruia îi încredinţase 8 cai încărcaţi cu bani de aur, care a trădat şi a fugit cu vistieria).
* Îi făcea silă pînă şi mirosul de turc. DIMITRIE CANTEMIR (despre Şerban Cantacuzino)
* Fiind sănătos, vrînd să fie mai sănătos, s-a înşelat de un bicisnic doftor ce aveam aici, şi din doftoriile ce i-au dat, la nouă zile l-au îngropat. Oh, oh, ce foc m-a călcat! (Boierul STAN JITIANU, despre fiul lui, Zamfir, mort în 1785)
* Acum, pe drapelul nostru, în cinstea căruia să fim toţi îngenunchiaţi, să zicem astăzi: Totul pentru Ţară, nimic pentru noi! BARBU CATARGIU (1861)
* Din paracliseri se fac deputaţi, din stîlpi de cafenele oameni mari. MIHAI EMINESCU
* Ce vă mai plîngeţi de libertatea alegerilor, cînd vedeţi că şi morţii au votat? EMANOIL PROTOPOPESCU – PAKE, 1895
* S-a furat şi după Cuza, sub Carol, dar mai cu perdea pe timpul primelor sale guverne. Sub toate aceste regimuri s-a furat boiereşte; la sfîrşitul satrapiei lui Ion C. Brătianu s-a furat ţigăneşte. CONSTANTIN ARGETOIANU
* Corciturile levantine amestecate cu sînge ţigănesc, ce constituiau societatea noastră aleasă, forfoteau toată ziua pe aleea centrală a parcului, în faţa Palatului, unde constituiseră un fel de bursă politică pentru specularea valorilor personale. CONSTANTIN ARGETOIANU, 1915
* Toată lumea făcea politică europeană şi nimeni politică românească. Ne-am certat doi ani de zile, ca demni moştenitori ai Byzanţului şi ai Fanarului. CONSTANTIN ARGETOIANU
* În momentul în care totul părea pierdut pentru ţară, lichelismul românesc nu-şi pierduse nimic din vitalitatea lui. CONSTANTIN ARGETOIANU
* România are atîta noroc, încît nici nu are nevoie de oameni de stat. PETRE P. CARP, 1918
* Puterea, putoarea asta de Putere îi hipnotiza pe toţi. CONSTANTIN ARGETOIANU, 1918
* Urma să fie un partid, adică o gaşcă mai mult, şi atîta tot. CONSTANTIN ARGETOIANU
* De milenii, mulţimea şi prostimea tot muncesc, iar elita guvernează. PETRE P. CARP
* Singurul lucru organizat în România Mare e jaful şi şperţul. Ne copleşeşte mocirla. CONSTANTIN ARGETOIANU
* Învăţaţi să înghiţiţi multe în politică. Eu am înghiţit şi broaşte, şi şerpi, ba uneori şi crocodili. TAKE IONESCU, 1920 (După 2 ani, a înghiţit şi nişte stridii şi a murit intoxicat)
* Necazul ultimului cetăţean trebuie să-l preocupe pe omul politic ca şi o problemă de stat. IULIU MANIU
* Eu consider Societatea Naţiunilor un mort care nu a fost îngropat. A.C. CUZA, 1938
* Fiecare din noi avem o ţîră de şovinism. GH. GHEORGHIU-DEJ
* Vai de capul vostru! O să vă bateţi şi o să curgă rîuri de sînge în ţara asta, or să vină ruşii peste voi! Aţi vîndut ţara! NICOLAE CEAUŞESCU, 1989
* Ei, terorişti, antiterorişti – tot un drac! TEODOR BRATEŞ, 1989
* Cei pe care eu îi urmăream pînă în decembrie 1989, astăzi conduc România. Generalul de Securitate VICTOR NICULICIOIU, 2004
