Unul dintre lucrurile frumoase de care se poate bucura un om, poate şi un câine, este să se odihnească după ce a făcut ceva ce i-a plăcut. Dacă are parte şi de o companie plăcută şi de o cafea (omul, nu câinele), momentul poate deveni cu totul special. Pentru că o companie plăcută şi o cafea bună îndeamnă la conversaţie plăcută. Şi, uneori, e drept, mai rar, conversaţia poate căpăta valenţe iniţiatice.
Tocmai aşa, nu demult, stăteam la o cafea cu bere, în preajma unor artişti. Precizez că artist este nu numai cel care este recunoscut de alţii. Primul pas ca să fii artist este să te crezi tu însuţi artist. Aceasta nu asigură succesul, dar asigură o viaţă mai interesantă, mai colorată şi mai plină de emoţii. Aşadar, în fapt, stăteam la o masă cu nişte prieteni care se cred artişti, după ce am mâzgălit nişte pânze albe, cu nişte culori minunate. Toate culorile sunt minunate, aşa că, după părerea mea, pânzele arătau foarte bine şi eram mulţumit. Aveam depline motive de relaxare. Unul dintre artiştii interesanţi pe care ţi-i poate apropia întâmplarea în astfel de momente este Torino Bocăniciu din Deva. Dacă întâmplarea nu ţi-l aduce în preajmă pe Torino, ai face bine să-l cauţi. Deoarece pe lângă faptul că e artist, în timpul liber mai este şi filosof. Adică, stă şi cugetă despre viaţă. Uneori cu voce tare. Tot aşa l-a apucat cugetatul la masa cu pricina.
Zice Torino: „Vedeţi voi, dragii mei, ce mult semănăm noi unii cu alţii! Avem aceleaşi preocupări, avem credinţa că actul creaţiei poate da un sens existenţei. Dar, ştiţi ce ne deosebeşte fundamental pe unii de alţii?” Ei, drace, grea întrebare. Mai ales dacă vrei să dai un răspuns scurt şi cu greutate. Imediat m-am gândit la educaţie, la lecturi, la concepţii religioase, la tot felul de bazaconii. Desigur, Torino avea răspunsul pregătit şi nu ne-a lăsat să ne frământăm prea mult timp: „Ne deosebeşte fericirea! Adică, ne deosebeşte ceea ce credem noi că ne face fericiţi”.
Interesantă meditaţie! De cele mai multe ori se spune că diferenţele de atitudine şi tensiunile între oameni apar din cauza diferenţelor de interese. Dar, chiar dacă sunt legate de bani, de petrol şi gaze, de păduri, munţi şi ape, în fapt, interesele sunt legate de ceea ce credem noi că ne aduce fericirea. Cine ştie, poate că şi divergenţele dintre cele două părţi ale Ucrainei, cea proeuropeană şi cea filorusă, ţin de diferenţele de viziune despre ce înseamnă fericirea. Tot aşa şi între Occident şi Orient.
