Romania se sinucide lent, politicienii benchetuiesc

Romania se sinucide lent. Lent, dar implacabil. Satula de raul politicienilor descendenti din FSN sau din odrasle feseniste, sugrumata de birurile puse periodic pentru “plata pensiilor si salariilor” (de fapt, a aparatului de stat), obosita de “reforma statului”, tematoare pentru viitorul copiilor ei nascuti, Romania se sinucide lent refuzand sa mai faca alti copii.

E destul sa te uiti pe tabelul de mai jos pentru a vedea curba grafica a predictiei demografice. Arata a cataclism, de parca un razboi are loc de 25 de ani in Romania. Si are loc, intr-adevar: un razboi intre politicieni si electorat, care se va sfarsi, din pacate (pentru ca poti manari datele economice, insa nu poti manari demografia) cu victoria politicienilor. 4

Anul trecut, am avut cea mai mica  natalitate din Romania dupa cel de-al doilea razboi mondial. S-a ingrijorat cineva de viitorul tarii? Nimeni! S-a alarmat cineva ca sistemul de pensii e falimentar si de faptul ca, probabil, guvernantii vor decide candva sa confiste Pilonul II de pensii (economiile celor aflati acum in plina perioade de activitate) pentru a plati pensiile (pentru maxim 1-2 ani) parintilor lor? Nimeni! S-a ingrijorat cineva de exodul medicilor si cadrelor de asistenta medicala (100.000 de cadre medicale)? Nimeni!

S-a ingrijorat cineva de aceste date statistice care sunt mai graitoare decat cele vehiculate, de regula?

 Familiile formate din 1-3 persoane au reprezentat mai mult de doua treimi din numarul total al familiilor (69,3%), din care cele formate din doua persoane au reprezentat 27,0%.

– Jumatate dintre familiile cu copii au un singur copil (54,5%).

Unde sunt copiii Romaniei, politrucilor? Unde sunt generatiile viitoare? In diaspora, dar fara vot prin corespondenta, insa cu carare batuta pana la WesternUnion!

– Factura consumului de energie electrica nu a putut fi achitata la timp de 15,5% gospodarii, ponderea acestora fiind de 13,8% in mediul urban si de 17,3% in mediul rural, abonamentul la radio si televiziune nu a putut fi platit la timp de 6,6% gospodarii, iar factura telefonica de 6,3%.

Hai cu liberalizarea pretului la electricitate si gaze, pentru ca oamenii sa ajunga sa se incalzeasca iarasi cu lemne! Care lemne, cele furate de baronii UDMR, vizibile si din satelit?

Numarul mediu de salariati ce revine pe o gospodarie este de numai 0,819, ceea ce inseamna opt salariati la zece gospodarii.

Milionul de locuri de munca promis de  Ponta nu e inclus in aceste statistici?!

Ce ati facut din Romania, hienelor? Sa nu va ierte Dumnezeu!

http://politeia.org.ro/

Acest articol a fost publicat în TREZIREA ROMANI. Salvează legătura permanentă.

Lasă un răspuns