VASILE PINTILIE, directorul de la APELE ROMÂNE, continuă să păgubească instituția prin cumpărarea de bunuri la prețuri enorme

VASILE PINTILIE, directorul de la APELE ROMÂNE, continuă să păgubească instituția prin cumpărarea de bunuri la prețuri enorme

Vasile Pintilie, omul baronului de Vrancea impus în fruntea „Apelor Române”, continuă să păgubească compania prin achiziţionarea de bunuri la preţuri exorbitante, fapt pentru care a reintrat în vizorul DNA.

Directorul general al Administraţiei Naţionale Apele Române (ANAR), Vasile Pintilie, a intrat din nou în vizorul procurorilor DNA pentru prejudicierea bugetului instituţiei prin nerecuperarea unor sume mari de bani de la diverse firme furnizoare, și pentru achiziţionarea ilegală de bunuri şi servicii. În plus, el este reclamat la Ministerul Mediului şi Schimbărilor Climatice, mai exact Doina Pană, ministrul delegat pentru ape, păduri şi piscicultură, că a angajat numai în acest an peste 100 de persoane pe funcţii administrative, şi a înfiinţat o direcţie specială pentru el şi acoliţii săi.

Avertismentul

Fostul director economic al ANAR, Dumitru Dumitru, l-a avertizat încă de anul trecut pe Vasile Pintilie, omul promovat şi susţinut de către baronul de Vrancea, Marian Oprişan, că stabilitatea financiară a companiei este periclitată de deciziile aberante şi ilegale ale acestuia şi ale oamenilor săi impuşi pe posturi cheie. Totodată, Dumitru Dumitru l-a atenţionat pe Vasile Pintilie că numeroase dosare privind recuperarea unor sume mari de bani de la diverse firme debitoare către ANAR sunt plimbate de instanţe din cauza juriştilor companiei şi a avocaţilor angajaţi de „Apele Române”. Prin aceste manevre, ANAR este păgubită cu zeci de milioane de lei, dar nimeni nu este tras la răspundere pentru pierderea acestor bani. Însă, ulterior acestei sesizări, Dumitru Dumitru a fost dat afară de către Vasile Pintilie, pentru că-i periclita aranjamentele şi ingineriile financiare.

Achiziţii păguboase 

Din informaţiile deţinute de ZIUAnews, anul trecut ANAR a fost obligată să plătească amenzi de circa 160.000 de lei aplicate de către Autoritatea Naţională pentru Reglementarea şi Monitorizarea Achiziţiilor Publice (ANRMAP) pentru mai multe neconformităţi privind achiziţiile publice. Astfel, prin achiziţionarea ilegală de bunuri şi servicii, de când Vasile Pintilie conduce compania, bugetul „Apelor Române” a fost prejudiciat cu circa 43.000.000 de lei, adică aproximativ 1.000.000 de euro.


Termopane ieftine, la preţuri de lux

În 2012, Vasile Pintilie a dispus ca Centrul de perfecţionare de la Voina din judeţul Argeş să treacă de la Administraţia Bazinală de Apă Argeş- Vedea la ANAR. Prin această manevră s-a dat liber la achiziţionarea directă a unor bunuri materiale, la preţuri supraevaluate, de la firmele agreate de omul lui Oprişan. Numai în decursul anului trecut s-au achiziţionat termopane, mobilier, lenjerie şi multe obiecte de uz casnic la preţuri de cinci ori mai mari decât cele existente pe piaţă, dar de calitate inferioară. Prin aceste aranjamente s-au luat bunuri de circa 200.000 de euro, care urmează ca, aproape toate, să fie transferate către structurile din teritoriu pentru a se face uitate preţurile exorbitante cu care au fost cumpărate. Trebuie precizat că modernizarea Centrului de perfecţionare de la Voina s-a făcut cu circa 1.500.000 de euro, bani proveniţi din fonduri europene.

Sinecură post-şefie

La sfârşitul lunii mai 2014, directorul Vasile Pintilie a modificat din nou organigrama ANAR doar pentru a-şi înfiinţa o sinecură administrativă pentru el şi acoliţii săi. Astfel, în schema de organizare a companiei a apărut Departamentul de inspecţie şi control în domeniul gospodăririi apelor, care are în subordine două servicii. Până acum inspecţia era doar un serviciu cu câţiva angajaţi. Din informaţiile deţinute de ZIUAnews, noul departament a fost înfiinţat special pentru atunci când Vasile Pintilie nu va mai fi la şefia „Apelor Române”.

Angajări pe lângă lege

Anul trecut, Vasile Pintilie a dispus concedierea a circa 100 de muncitori de la administraţiile bazinale de apă din ţară, dar ulterior a fost obligat să-i reangajeze ca urmare a unei decizii a Curţii Constituţionale a României. Acest lucru, însă, nu s-a mai întâmplat. În schimb, anul acesta, omul garantat şi susţinut de baronul de Vrancea a angajat peste 100 de persoane pe funcţii administrative, şi nu pe funcţii de execuţie la structurile din teritoriu. În plus, la ora actuală, angajările în cadrul „Apelor Române” sunt blocate prin lege ca urmare a deciziei Curţii Constituţionale, deci Vasile Pintilie nu putea angaja personal administrativ.

Ion TELEANU

http://www.ziuanews.ro/

Acest articol a fost publicat în ECONOMIE-FIRME-BANI. Salvează legătura permanentă.

Lasă un răspuns