Aşa ar putea arăta televizorul viitorului

Mda…si cine sa se mai uite la el?  Peste tot este manipulare si kitsch. Eu nici nu mai am si ca mine incep sa fie destui de multi.

Televizorul viitorului s-ar putea să nu mai fie ecranul plat rectangular, ci o sferă, potrivit unui prototip expus la salonul de electronică, deschis marelui public la International CES din Las Vegas (vestul SUA), relatează sâmbătă AFP, citat de Agerpres.

Conceput special pentru vizionarea înregistrărilor video la 360 de grade, dispozitivul este rezultatul colaborării companiilor franceze Ateme şi Kolor, specializate în programe video şi respectiv asamblare de imagini, cu firma britanică Pufferfish Displays, care fabrică modulul de proiecţie sferică, şi cea tehnologică finlandeză Finwe.

Se pot deja viziona videoclipuri în 360 de grade pe un televizor clasic sau o tabletă, însă forma sferică adaugă o nouă dimensiune, care poate îmbogăţi experienţa unui concert, sau a unui eveniment sportiv, a declarat Mike Antonovich, responsabil al firmei Ateme pe continentul american.

„Putem privi din diferite unghiuri: dacă ne uităm la un concert, putem să o facem din rândul spectatorilor, sau să ne plasăm pe scenă, în mijlocul trupei”, a spus el. Sfera adaugă un element interactiv, asigură Geoff Kell de la Pufferfish, care va avea o mare relevanţă ca mijloc de vizualizare a datelor, de exemplu pentru cercetare, a precizat el, conform Agerpres.

Vizualizarea la 360 de grade este folosită de câţiva ani pentru servicii precum Google Maps, dar — potrivit Ateme — va fi mai greu utilizarea sa la televiziunea în direct. Campania franceză şi partenerii săi au produs recent primele programe televizate în direct în 360 de grade, sub marca LiveSphere.

http://www.gandul.info/

Acest articol a fost publicat în STIINTA-TEHNOLOGIE. Salvează legătura permanentă.

Lasă un răspuns