Unei tinere i se fură, în faţa ochilor tăi, portofelul din geantă. Intervii? Un bărbat îşi aruncă gunoiul pe jos, în parc. Îl rogi să îl ridice sau duci chiar tu ambalajul la coş? Sunt doar câteva reacţii pe care regizorul Cătălin Palavescu a încercat să le surprindă în experimentele sociale pe care le realizează. După un prim sezon ce adună laolaltă zece episoade, Palavescu îi îndeamnă pe oameni să privească, să analizeze şi să tragă concluzii. Iar data viitoare, să se implice.
Cum aţi reacţiona dacă pe stradă, în plină zi, o femeie ar fi răpită sau agresată de un bărbat, în faţa dumneavoastră? Dar dacă, dimpotrivă, un necunoscut v-ar invita pur si simplu să luaţi masa împreună? Un tânăr regizor a încercat că afle răspunsurile acestor întrebări, realizând o serie de experimente sociale menită să releve comportamentul oamenilor în diverse situaţii.
Cu câteva scenarii în minte, o cameră de luat vederi şi câţiva actori, Cătălin Palavescu a demarat proiectul la care se gândea de mai multă vreme: „Este o idee personală, izvorâtă din multiplele clipuri din afară, din Statele Unite ale Americii mai ales. M-am gândit să fac tipul acesta de experiment, să testez reacţia românilor, pentru că sunt curios cum ar reacţiona ei în acele scenarii”, a povestit regizorul în vârstă de 28 de ani pentru gândul.
„Prejudecăţile sunt de felul următor: românii sunt mai laşi, mai ignoranţi, mai nepăsători. Eu nu cred asta, eu cred că suntem la fel ca toţi ceilalţi până la urmă. Aşadar, m-am gândit să testăm pur şi simplu pe teren. Am fost curios să văd dacă şi românii se comportă la fel ca ceilalţi, mai ales că există prejudecata aceasta că am fi noi mai rău ca alţii din punctul de vedere al compartamentului”, a adăugat el.
Zis şi făcut! La finele verii lui 2014, planul lui Cătălin Palavescu începea să capete contur. A filmat totul timp de două luni – în septembrie şi octombrie, pentru ca imediat după să se lucreze la montaj.
În noiembrie, primul clip, cu tema „Violenţa conjugală”, era publicat pe YouTube. Au urmat alte nouă filmări, cu subiecte diverse; totul realizat independent, fără niciun fel sprijin financiar sau de altă natură din partea vreunei instituţii.
„Am vrut să fim echilibraţi, să nu mergem doar pe violenţă. Am făcut, spre exemplu, clipul cu aruncatul gunoiului sau cu invitaţia la masă”, a explicat regizorul. „Nu ne-am dorit să facem show, cancan ieftin… haideţi să vedem cum se înjură oamenii sau se bat pe stradă. Nu la modul acesta, ci pur şi simplu nişte situaţii care se pot întâmpla: violenţă pe stradă, furt din geantă, aruncatul gunoiului pe jos. Sunt situaţii care se întâmplă, din păcate, des în România, dar care se pot schimba dacă luăm atitudine, dacă spunem ceva, dacă chemăm Poliţia”,povesteşte regizorul.
Experimentul cu cele mai multe reacţii: „Acolo unde este o victimă evidentă oamenii intervin”
Cele mai multe vizualizări pe YouTube le-a adunat clipul ce redă experimentul în care o femeie însărcinată este agresată de un bărbat. Situaţia este însă uşor diferită „pe teren”. Cei mai mulţi oameni au decis să intervină în timpul experimentului în care un aşa-zis biciclist rănit zăcea întins pe marginea şoselei.
„Atunci am testat mai degrabă reacţia şoferilor, nu neapărat a trecătorilor. Am căutat o stradă circulată de mai mult de maşini”, a explicat regizorul. „Ne-a uimit plăcut faptul că majoritatea şoferilor au oprit: căutau loc de parcare, coborau, veneau repede, scoteau telefonul să sune la 112… A fost o surpriză plăcută! Noi ne aşteptam ca, fiind în maşină, să treacă fără să le pese. Dar au oprit foarte mulţi, mai mulţi decât trecătorii care au intervenit sau care nu se uitau către actorul nostru. (…) Am observat că, în general, acolo unde este o victimă evidentă oamenii intervin imediat, pentru că nu apare acea teamă hai să nu ne băgăm, că este un agresor şi ne poate răni. Dacă este o persoană căzută pe stradă, este omeneşte să ajuţi. În celelalte, unde ar fi trebuit să intervină cu forţa, s-au implicat mai puţini. Noi nu suntem absurzi, nu voiam ca cineva să intervină, să se bată, dar să scoată măcar telefonul şi să sune la Poliţie”, a mai spus acesta.
Aşadar, au fost şi dezamăgiri, spune Cătălin Palavescu. Uneori, dincolo de instinctul de autoprotecţie, indiferenţa îi opreşte pe unii să întindă o mână de ajutor.
„Într-unul din episoade, am simulat un furt: un bărbat îi lua unei femei portofelul din geană şi fugea. Trecătorii aveau două soluţii: puteau să anunţe Poliţia, dar, în primul rând, puteau să anunţe victima că a fost jefuită. Dar cei mai mulţi au trecut pe lângă victimă, deşi hoţul fugise demult şi nu mai exista pericolul că ar fi putut fi violent”, şi-a amintit regizorul. „Asta pe noi ne-a uimit… Unul dintre actori chiar a făcut intenţionat la un moment dat: a furat portofelul, s-a oprit, a scos banii din el, l-a aruncat pe jos şi apoi a plecat. A făcut toate astea uitându-se în ochii trecătorilor, tocmai pentru a fi ostentativ, pentru a atrage atenţia. Ei bine, chiar şi aşa, mulţi au trecut mai departe… Acolo a fost dezamăgitor, într-adevăr”, a adăugat el.
Chiar şi aşa însă, în lipsa unui specialist care să analizeze comportamentele oamenilor, Cătălin nu doreşte să îi judece pe alţii. În primă instanţă, opinia celor care au urmărit cele 10 experimente sociale regizate de el este importantă.
„Noi nu am vrut să judecăm, să-i criticăm pe oameni. Am lăsat publicul să-şi formeze propriile păreri, tocmai pentru ca noi să putem fi cât mai obiectivi în realizarea clipurilor. Nu am vrut să manipulăm: dacă am avut 20 de situaţii filmate, nu le-am ales pe cele care arătau mai bine sau mai rău. Am pus şi din cele bune şi din cele rele, am ales proporţional”, a explicat el. „Acest prim sezon a fost de probă. Am testat reacţiile ceva mai simple pe stradă, dar ne dorim pentru un sezon doi să avem invitat în platou – pentru că vom schimba puţin formatul – şi un sociolog, împreună cu care să analizăm aceste situaţii. Să plecăm de la nişte statistici pe violoneţă, rasism, abandon etc şi să analizăm împreună cu un sociolog sau psiholog comportamentele oamenilor din fiecare episod în parte. Deocamdată însă am lăsat doar reacţiile publicului, nu am intervenit noi, nu am analizat nimic”, a completat acesta.
Reacţiile internauţilor au fost de tot felul: unii au apreciat iniţiativa, unii au propus noi subiecte, iar alţii, fireşte, au jucat rolul lupului moralist, spune Cătălin Palavescu.
„Unii ne-au criticat puţin în comentarii, spunând că procedăm ca în povestea cu lupul: că dacă le arătăm oamenilor că sunt experimente socialie, data viitoare vor crede că sunt tot experimente şi nu vor mai interveni. Dar eu cred că este falsă această abordare, pentru că data viitoare, dacă tu întâlneşti pe stradă un caz de genul acesta sunt două situaţii: dacă este un experiment social şi tu intervii vei fi filmat şi vei arăta bine, dacă nu este un experiment social, ci este totul real, vei ajuta persoana respectivă. Deci, oricum ar fi, nu ai nimic de pierdut. Nu trebuie să ignorăm!”, a precizat el.
Acum, Cătălin Palavescu, care este şi preşedinte al Asociaţiei Social Art, pregăteşte cel de-al doilea sezon al experimentelor sociale. Filmările vor începe cel mai probabil la începutul primăverii.
„Lucrăm la noi scenarii, încerc să adun echipa… Încercăm ca de data asta să pătrundem cu aceste experimente sociale şi în supermarketuri sau localuri, spre exemplu”, a precizat regizorul în cele din urmă.
