Clientela politică şi corupţia statului sunt produse şi întreţinute chiar de sistem, adică de capitalismul corporatist.

Multinaționalele și băncile care operează în România scot anual 60-70 miliarde de euro și la stat contribuie cu mai nimic. Aici se duc banii,nu în ajutoarele pentru amărâți ! Mulținaționalele scot din țară cam două treimi din PIB. Din ce rămâne fură ai noștri și din ce mai rămâne se fac că dau ajutoare la săraci. Realitatea este mult mai complexă şi este dificil pentru un om obişnuit să o înţeleagă!

Se exploatează forța de muncă ieftină. Multe servicii au fost privatizate în contul profiturilor companiilor occidentale. Atât timp cât România este o semicolonie a Occidentului. Singura cale este iesirea imediata din UE+NATO. Nu exista alta cale.

Corporatiile sint niste intreprinderi private care nu au decit un tel: sa faca profit! Nu conteaza in ce fel. Profitul corporatiilor se scurge doar spre actionari. Resursele naturale sint exploatate si irosite.

Alte detalii în link

http://dantanasescu.ro/…/minciuna-neoliberala-a-falimentulu…

 

https://www.facebook.com/pages/Noua-Ordine-Mondial%C4%83/143141262536653?fref=ts

Acest articol a fost publicat în ECONOMIE-FIRME-BANI. Salvează legătura permanentă.

Lasă un răspuns