Corporatismul este de fapt fascism

Fascismul ar trebui sã fie numit, mai degrabã, corporatism, pentru că este fuziunea dintre stat şi puterea corporatistã.

Benito Mussolini

Fascismul se numeşte azi neoliberalism şi a fost aplicat „cu succes” în anii ’80 de Margaret Thatcher în Marea Britanie şi exportat de Ronald Reagan în state ale Americii Latine şi în întreaga lume, iar azi este promovat de PPE în UE şi de Traian Băsescu şi ai lui în România. Rezultatele se văd peste tot!

Sursa : dantanasescu.ro

https://www.facebook.com/Noua-Ordine-Mondial%C4%83-143141262536653/timeline/

Acest articol a fost publicat în CAPITALISM. Salvează legătura permanentă.

Lasă un răspuns