Un client s-a trezit cu singurul card pe care îl deține blocat de către bancă pentru că ar exista suspiciuni de fraudă. Concret, banca a descoperit la un ATM propriu un dispozitiv de clonare a cardurilor și a decis să blocheze toate cardurile folosite la acel bancomat pentru o perioadă de 5 zile.
Până aici lucrurile sunt normale, banca își ferește clienții de un posibil furt. În aceste 5 zile însă, clientul are nevoie de bani pentru viața de zi cu zi și decide să meargă la un ghișeu BCR pentru a retrage bani. Aici se lovește de adevărata față a sistemului bancar românesc. Angajata băncii îi spune că BCR percepe pentru o astfel de operațiune 1% din suma retrasă, dar nu mai puțin de 15 lei! (practic, la 100 lei retrași, banca oprește 15% din sumă). Clientul îi spune celei de la ghișeu că nu are nicio vină și că nu i se pare normal să plătească acel comision de-a dreptul nesimțit. singura soluție a angajatei BCR este să îl îndrume pe client să facă o plângere, neputând să treacă peste regulamentele băncii.

Singura solutie…sa folosim cat mai putin daca nu se poate deloc…cardurile si orice fel de tranzactie prin banci…eu unul asta fac…