Ați auzit de un tupeu mai penibil? Cancelarul austriac (progresist neamț) i-a mulțumit președintelui Iohannis (progresist neamț) „că a avut grijă de democrație și de statul de drept”.

 Bine că nu i-a mulțumit că ne ia petrolul pe nimic

Nota Redacției: Deci România e un stat de babuini, babuini care „dau de pământ cu democrația și cu statul de drept”. Noroc că mai e un neamț care să-i conducă pe babuini, NEAMȚ VIRTUOS „care a avut grijă de democrație și de statul de drept”. Nu vă e rușine măi, nesimților, după ce că ne luați pentrolul și gazele pe nimic, să veniți cu așa jigniri într-o vizită oficială? Înțelegeți tupeul penibil al austriacului? Deci nu numai că Autria ne jupoaie de resursele noastre naturale cu largul concurs al politicienilor trădători de țară, dar mai are tupeul să ne și jignească…

Știrea

Cancelarul austriac, Sebastian Kurz, i-a mulțumit vineri președintelui Klaus Iohannis pentru că a avut grijă de democrație și de statul de drept.

„Vreau să îți mulțumesc pentru că, în calitate de președinte, ai avut grijă de democrație, de statul de drept”, i-a spus cancelarul austriac șefului statului român, în conferința de presă comună desfășurată la Palatul Cotroceni.

Kurz a afirmat că șeful statului este un „garant” al democrației și al statului de drept.

Preşedintele Klaus Iohannis l-a primit, vineri, la Palatul Cotroceni, pe cancelarul austriac, Sebastian Kurz. Vizita oficialului austriac în România are loc în contextul în care, începând cu 1 ianuarie 2019, România va prelua de la Austria preşedinţia Consiliului Uniunii Europene. Klaus Iohannis şi Sebastian Kurz vor avea convorbiri tete-a-tete şi oficiale şi vor susţine o declaraţie de presă comună. Potrivit Administraţiei Prezidenţiale, în cadrul discuţiilor dintre preşedintele Klaus Iohannis şi cancelarul Sebastian Kurz, vor fi abordate teme prioritare aflate pe agenda europeană, precum procesul de reflecţie privind viitorul Uniunii Europene, viitorul buget al Uniunii post-2020, procesul de retragere a Marii Britanii din UE, alegerile pentru Parlamentul European. Totodată, vor fi discutate aspecte privind relaţia bilaterală dintre România şi Austria. AGERPRES/(AS – autor: Florentina Peia, editor: Georgiana Tănăsescu, editori online: Ady Ivaşcu, Simona Aruştei)
Vizita oficialului austriac în România are loc în contextul în care, începând cu 1 ianuarie 2019, România va prelua de la Austria președinția Consiliului Uniunii Europene.

 

Iohannis: Este un moment simbolic pentru România; ne bucurăm să preluăm președinția Consiliului UE de la Austria

România preia preşedinţia Consiliului Uniunii Europene de la Austria, un partener serios şi bun, a declarat vineri preşedintele Klaus Iohannis.

„Este un moment simbolic pentru România şi ne bucurăm de faptul că preluăm această preşedinţie de la un partener atât de serios şi bun cum este Austria”, a spus Iohannis, în conferinţa de presă comună cu cancelarul austriac, Sebastian Kurz.

El a subliniat coordonarea instituţională foarte bună şi sprijinul oferit de Austria pentru realizarea unei tranziţii eficiente la preşedinţia Consiliului UE.

Şeful statului român a salutat rezultatele obţinute de Austria în timpul mandatului la preşedinţia Consiliului UE.

„Am exprimat aprecierea noastră faţă de coordonarea instituţională foarte bună dintre preşedinţia austriacă şi cea română a Consiliului UE şi faţă de sprijinul oferit de Austria pentru realizarea unei tranziţii eficiente. Am salutat rezultatele pe care colegii austrieci au reuşit să le obţină pe o serie de dosare importante pentru întreaga Uniune. În acest context, l-am asigurat pe domnul Kurz de toată deschiderea şi angajamentul României de a continua aceste eforturi la nivel european”, a precizat Iohannis.

El a afirmat că a abordat în cadrul discuţiilor subiectul retragerii Marii Britanii din Uniunea Europeană, subliniind că acest proces trebuie să aibă loc în „manieră ordonată”.

„În ceea ce priveşte procesul de retragere a Marii Britanii din Uniune, am reafirmat dorinţa de a încheia de o manieră ordonată acest proces pe durata preşedinţiei noastre. Acordul de retragere agreat la nivel politic de Uniunea Europeană şi Marea Britanie rămâne cel mai eficient instrument pentru limitarea consecinţelor negative ale Brexitului şi pentru asigurarea certitudinii juridice pentru cetăţeni şi mediul de afaceri, iar încheierea va permite construirea unui viitor parteneriat ambiţios între Marea Britanie şi uniunea Europeană”, a declarat Iohannis.

Şeful statului a spus că viitorul buget al UE trebuie să fie echilibrat şi echitabil.

„Privind spre viitor, am fost de acord că noul cadru financiar multianual 2021-2027 reprezintă o oportunitate de a sprijini avansarea politicilor europene prin stabilirea unui buget al UE echilibrat şi echitabil după 2020. La reuniunea Consiliului European din 13-14 decembrie ne-am asumat obiectivul de a ajunge la un acord politic la nivelul liderilor pe viitorul buget până în toamna anului 2019. România, ca viitoarea preşedinţie, este pregătită să se angajeze într-un ritm susţinut pentru realizarea acestui deziderat”, a mai afirmat preşedintele.

El a menţionat că a discutat cu Sebastian Kurz despre problema migraţiei şi summit-ul de la Sibiu de anul viitor.

„Am discutat despre nevoia de securitate a cetăţenilor europeni şi de nevoia de a avea un răspuns adecvat la criza migraţiei. Gestionarea migraţiei rămâne un domeniu care necesită întreaga atenţie şi credem că vom fi în poziţia de a face progrese în acest dosar. (…) Am discutat şi despre summit-ul european la Sibiu care va avea loc anul viitor la data simbolică de 9 mai, un summit dedicat viitorul uniunii europene”, a spus Iohannis.

Klaus Iohannis a menţionat că România doreşte mai multe investiţii austriece în România.

„În planul bilateral, am discutat de relaţiile economice şi potenţialul de natură să stimuleze intensificarea schimburilor economice şi a investiţiilor. Deşi Austria rămâne unul dintre principalii investitori pe piaţa românească, suntem interesaţi de noi investiţii austriece în România, în condiţiile în care România oferă foarte multe opţiuni. Am exprimat aprecierea pentru buna integrare a comunităţii româneşti în Austria”, a mai afirmat Iohannis.

Preşedintele Klaus Iohannis l-a primit, vineri, la Palatul Cotroceni, pe cancelarul austriac, Sebastian Kurz.

Vizita oficialului austriac în România are loc în contextul în care, începând cu 1 ianuarie 2019, România va prelua de la Austria preşedinţia Consiliului Uniunii Europene.

 

(FLUIERUL)

 

Acest articol a fost publicat în POLITICA(Iohanis), POLITICA(straini). Salvează legătura permanentă.

2 răspunsuri la Ați auzit de un tupeu mai penibil? Cancelarul austriac (progresist neamț) i-a mulțumit președintelui Iohannis (progresist neamț) „că a avut grijă de democrație și de statul de drept”.

  1. nicu cohen's avatar nicu cohen spune:

    „statul de drept ” este un eufemism pentru politica colonialista de jaf si exploatare aplicata poporului dacilor de catre Corporatile Romane politice , financiare si industriale

  2. Catalin Didica's avatar Catalin Didica spune:

    Romanii nu pot investi nimic in tara lor pentru ca nu au loc de sacalii vestului, hienele estului si musulmanii kurului. Apoi romanii primesc si niste bete in roate de la proprii politicieni acele gunoaie care trebuiesc spanzurate.

Lasă un răspuns