Prin această măsură Marele Jaf național făcut de multinaționalele străine va fi limitat puțin

Guvernul a decis, prin Ordonanța de Urgență privind măsurile fiscale, plafonarea prețului la gaze și la energia electrică pentru următorii trei ani pentru toți consumatorii casnici, a declarat consilierul pe probleme economice al premierului, Darius Vâlcov.
„Guvernul României a decis, astăzi, plafonarea prețului la gaze și la energia electrică pentru următorii trei ani de zile pentru toți consumatorii casnici. De asemenea, (…) și pentru consumatorii industriali acest nivel va fi plafonat pentru următorii trei ani de zile. Acesta va fi însă un mix între prețul de 68 de lei pentru consumatorii industriali, prețul de import și costul de înmagazinare. Prin această măsură, statul român nu câștigă niciun ban în plus; dimpotrivă, bugetul de stat va fi văduvit de aproximativ 1,5 – 2 miliarde de lei. Acești bani nu se vor mai încasa din cauza dividendelor care vor fi reduse, dividende încasate de la companiile de energie, și, de asemenea, din taxa privind profiturile suplimentare”, a declarat Darius Vâlcov, vineri, într-o conferință de presă la Palatul Victoria.
El a explicat că „acest cost de 1,5-2 miliarde de lei va fi însă suplinit prin impunerea unei taxe de 2% pe cifra de afaceri pentru toate companiile din energie”.
„Această decizie s-a luat în urma unei discuții cu aceste companii. Inițial, se propusese un procent de 3%. A coborât acest procent la 2%, având în vedere și istoricul acestor companii, care nu le avantajează deloc, și am să dau și câteva exemple. E-ON ENGIE România, cu o cifră de afaceri de 4,8 miliarde de lei anul trecut, a plătit un impozit raportat la cifra de afaceri de 0,9 la mie. Electrica Furnizare, companie unde statul român are 49% din acțiuni, la o cifră de afaceri de 3,8 miliarde, a plătit un impozit de 0,7 la mie. Și exemplele pot continua”, a mai afirmat Vâlcov.

Darius Valcov suntem intr-o economie a cererii și ofertei, ce faci dumneata se numește POMANA! Parca spuneați ca sunteți adeptul economiei de piața acolo unde se formează preturile.Dumneata pe ce lume trăiești ? Unde ați absolvit facultatea? La apelul de seara?
SINTETI Tori niște incompetenți notorii câte STI acaparat puterea, veniți cu aceste măsuri care nu sunt benefice , msi bine faceți punctul de pensie 2300 lei acesta este in mod real și puneți-o in aplicare de la 1 IANUARIE 2019 și NU din 2021. PLIMBAȚI-VA MAI PUȚIN PE AFARA CHELTUIȚI MILIOANE DE EURO CU DEPLASĂRILE VOADTRE I N U T I L E !!!!!!!!!