Ajutor de la Guvern pentru familiile monoparentale – indemnizație de 2400 de lei

Copii și părinte. Poză simbol

Uite ca se aplica metoda din Europa si la noi. Nu va bucurati ca in realitate inseamna ca oamenii sa nu se mai casatoreasca. Vor sta in concubinhaj toata viata pe ajutoare sociale asa cum stau si afara. Distrugerea familiei va fi cel mai usor cu bani!

La momentul de față se află în dezbatere în Parlament o prevedere legislativă care prevede acordarea de ajutoare pentru familiile monoparentale din România.

În expunerea de motive se precizează că, în acest moment, în țara noastră sunt câteva zeci de mii de familii monoparentale. Acestea au în întreținere copii pentru care asigurarea unor condiții de trai decente este ”un deziderat greu de îndeplinit”.

Pentru a beneficia de ajutorul de la stat este nevoie ca familiile monoparentale aflate în situație de dificultate să aibă un venit mediu lunar mai mic de 1,5 salarii minime brute pe țară. Ajutorul de care pot beneficia este un sprijin financiar ca formă de asistență socială.

”Sprijinul financiar se asigură prin acordarea unei indemnizații lunare cu întreținere, în condițiile prevăzute de prezenta lege, în sumă netă echivalentă cu salariul minim brut pe țară la data stabilirii dreptului”, se arată în proiectul de lege, potrivit dcbusiness.ro.

Inițiatorii propunerii legislative consideră benefic și extrem de util ca statul să intervină cu o serie de măsuri de sprijinire a familiilor monoparentale, impunându-se atât o definire clară a noțiunii, cât și identificarea unor măsuri de ajutorare eficiente pentru ameliorarea situației socio-economice a acestor familii.

Inițiatorii propun instituirea unei indemnizații care să nu fie mai mare decât suma pe care statul o cheltuiește pentru un copil aflat în centru de plasament, adică 2403 lei.

BUCUREȘTI, 21 mai – Sputnik, Georgiana Arsene.

https://ro.sputnik.md

Acest articol a fost publicat în SEX - FAMILIE. Salvează legătura permanentă.

Lasă un răspuns