Medicii șterg pe jos cu Iohannis, după anunțul că vor primi 500 de euro

Medici

Președintele Klaus Iohannis a anunțat că a cerut Guvernului acordarea unui bonus pentru personalul medical care lucrează cu pacienți infectați cu coronavirus, iar medicii au reacționat.

. Șeful secției ORL din cadrul Spitalului de Urgență Slatina, medicul George Craioveanu și-a exprimat dezamăgirea față de gestul guvernanților de a le promite medicilor un bonus de 500 de euro pentru cei aflați în prima linie în lupta cu COVID-19.

”#refuz MITA. #refuz 500 euro”, a scris medicul pe pagina sa de Facebook.

„Nu de bani ducem lipsă. Nu cred că era momentul să… Sună a: ”mai vreţi 100 lei?”. Ştie toată lumea la ce mă refer“, a declarat medicul, potrivit adevarul.ro.

George Craioveanu a explicat că nu se teme, în acest moment, să își trateze pacienții, atâta timp cât șefii spitalului asigură personalul că există echipamente.

Medicul a precizat că nu știe dacă suma de 500 de euro modifică sau dacă a luat cineva în calcul banii când este vorba despre o asemenea decizie. Și aceasta pentru că asemenea hotărâri nu se iau în legătură cu banii.

Reamintim că președintele Klaus Iohannis i-a solicitat premierului Ludovic Orban, în cadrul videoconferinței în care s-a discutat situația critică de la spitalul Suceava, ca medicii care lucrează cu pacienți infectați cu noul coronavirus să primească un bonus lunar de 500 de euro.

 Georgiana Arsene

https://ro.sputnik.md/

Acest articol a fost publicat în CORONAVIRUS(Romania). Salvează legătura permanentă.

2 răspunsuri la Medicii șterg pe jos cu Iohannis, după anunțul că vor primi 500 de euro

  1. kluria's avatar kluria spune:

    I-auzi, Ungaria oferă personalii medical 1.400 €.. Johannis oferă un bacșiș generos că după o cina de afaceri la nivel înalt..jenant.
    Crede că așa și-a rezolvat „treaba mare” cu țara..

  2. florinsuciu63's avatar florinsuciu63 spune:

    un nemernic care nu-si mai aminteste cat lua chirie pe o casa „smenuita” de la studenti pe luna… Asta e valoare unui medic pentru acest tandem IOHA-ORBA? AFARA NEMERNICILOR!

Lasă un răspuns