Arhive categorii: ROSIA MONTANA – GAZE DE SIST

In UK, politia a cerut de la o universitate lista participantilor la o dezbatere despre exploatarile de hidrocarburi prin fractare, dar au fost refuzati !

Police asked university for list of attendees at fracking debate Canterbury Christ Church University says it refused to hand over list, and Green party councillor criticises police request An anti-fracking message on a protester’s clothing. Photograph: David Ellison/Demotix/Corbis Police asked … Continuă să citești

În categoria ROSIA MONTANA - GAZE DE SIST | Lasă un comentariu

Petiția Certej=Roșia Montană a fost lansată. Mii de români îi cer lui Iohannis respectarea legii

Mining Watch Români a lasant petiția Certej=Roșia Montană, prin care i se cere președintelui proaspăt ales, Klaus Iohannis, respectarea legii la Certej.Petiția a fost semnată, în mai puțin de 24 de ore de la lansare, de peste 3000 de cetățeni. … Continuă să citești

În categoria ROSIA MONTANA - GAZE DE SIST | Un comentariu

Atentie Romania, cifrele dupa care se doreste ca frackingul (exploatarea gazelor de sist), sa fie eficient, sint manevrate grosolan in interesul unui grup !

Primesc fel de fel de petitii si impulsionari la protest impotriva proceselor de fracking, in vederea exploatarii gazelor de sist, din Romania. Am inteles si inteleg ca este un proces extrem de important, ca acest fracking aduce mari dezavantaje, ca … Continuă să citești

În categoria ROSIA MONTANA - GAZE DE SIST | Lasă un comentariu

„Poveste” puţin amânată ca să nu afecteze scorul electoral? Ponta: Se pare că nu avem gaze de şist, ne-am bătut foarte tare pe ceva ce nu avem

Controversata temă a gazelor de şist este „puţin amânată”. Premierul a aruncat pe piaţă informaţia potrivit căreia nu am avea gaze de şist, dar nu a oferit detalii pe motiv că nu poate spune mai mult. Convenabil, în condiţiile în … Continuă să citești

În categoria ROSIA MONTANA - GAZE DE SIST | Lasă un comentariu

Proiectul minier de la Certej a început ilegal, fără autorizaţii

Dragi prieteni ai Rosiei Montane, Cianurarea Romaniei a intrat in linie dreapta in aceasta toamna. Zeci de utilaje ale Deva Gold, subsidiara a companiei canadiene Eldorado Gold, desfasoara deja lucrari de construire la prima platforma industriala a proiectului minier Certej. … Continuă să citești

În categoria ROSIA MONTANA - GAZE DE SIST | Lasă un comentariu

Cum ar putea arăta ROMÂNIA în viitor. Documentar cutremurător despre cei ce trăiesc cu fracking-ul în bătătură

Aşa ar putea arăta România în viitor dacă românii nu se trezesc şi nu înţeleg ce dezastru le pregătesc politicienii şi corporaţiile. ”Australia fracturată – o invazie neconvențională” surprinde mărturiile unor oameni care au ajuns să trăiască înconjurați de sondele … Continuă să citești

În categoria ROSIA MONTANA - GAZE DE SIST | 3 comentarii

Va fi odată, ca niciodată… vremea gazelor de șist

V-am spus că atacul Fiscului asupra Lukoil ar putea fi considerat ca parte a pachetului de sancțiuni economice împotriva Rusiei. Observ că această ipoteză nu este luată de nimeni în calcul, de parcă România trăieste pe altă planetă decât UE, … Continuă să citești

În categoria ROSIA MONTANA - GAZE DE SIST | Lasă un comentariu

Fără mine toxice în Europa!

Mineritul modern, realizat prin imense cariere de suprafață, este în plină expansiune în Europa. Cetățenii europeni nu sunt pe deplin conștienți că metalele din calculatoarele și echipamentele electrice pe care le folosesc provin din mine de foarte mari dimensiuni. Mineritul … Continuă să citești

În categoria ROSIA MONTANA - GAZE DE SIST | Lasă un comentariu

Manual de transformare a unei țări fără datorii într-o colonie disciplinată și fericită

Se pare că rețeta folosită e următoarea: Aranjezi imediat după lovitura de stat (pe care fraierii o s-o numească multă vreme revoluție) să vină la conducere niște fraieri pofticioși care pentru un tablou în plus și-un cont în Elveția sunt … Continuă să citești

În categoria ROSIA MONTANA - GAZE DE SIST | 2 comentarii

În SUA, Victor Ponta a spus din nou DA gazelor de șist

Într-un interviu la Digi 24, premierul Victor Ponta a vorbit despre binefacerile exploatării gazelor de şist, fiind de acord că poziţiile anti-exploatere din România ar fi…propagandă alimentată de Federaţia Rusă și lăsând de înţeles că Gazprom ar fi vrut să exploateze în … Continuă să citești

În categoria ROSIA MONTANA - GAZE DE SIST | Lasă un comentariu